14 Ноември 2024четвъртък12:29 ч.

Заради непосредствеността си, Педро Кастийо е любимец на народа

ГЛОБУС

Перу между надеждата за справедливост и неолиберализма

От първия тур човекът от народа Педро Кастийо води с 19% пред диктаторската дъщеря Кейко Фухимори

/ брой: 81

автор:Таня Глухчева

visibility 1127

Има поговорка, която гласи, че "съществуват въображаемото, реалността и Перу". Тя чудесно олицетворява, случващото се в момента в тази латиноамериканска държава. Страната е изправена пред неизвестност. Перуанците трябва да решат съдбата си за следващите пет години на 6 юни, когато ще се проведе вторият тур на президентските избори. След първия, който се състоя на 11 април, убедително води левият кандидат Педро Кастийо, получил 19% от гласовете. След него е крайно дясната Кейко Фухимори, дъщеря на бившия диктатор Фухимори, която е замесена в редица престъпления, като пране на пари, участие в организираната престъпност и възпрепятстване на съдебния процес. Интересното в случая е, че нито една социологическа агенция не е посочвала точно тези кандидати да отидат на втори тур сред общо 18-те, явили се на изборите.

Защо тези избори са толкова важни?

Перу преминава в момента през дълбоки кризи на всички нива, като най-осезаеми са икономическата и политическата, които са от години. Счита се, че главната причина е неолибералният модел, наложен от диктатора Алберто Фухимори след проливането на много кръв, през 90-те години на миналия век. Последваха тежки корупционни скандали, задълбочаване на класовото неравенство, за да се стига до днешното състояние на страната. Въпреки че гласуването е задължително, на последните избори от приблизително 15 милиона, имащи право на глас, над 7 милиона не са го упражнили. Политическите анализатори го отдават на пандемията, но не е за подценяване и фактът, че явилите се кандидати са 18, от които едва 8 са с чисто съдебно минало (останалите са обвинени в корупция, изборни или финансови измами). Сред тях е Педро Кастийо.

Кой е Педро Кастийо? 

"Човек от народа", метис, начален учител на 52 години, чиито единствените политически изяви преди президентските избори са неуспял кандидат за кмет на Ангия през 2002 г.; водеща фигура е на учителската стачка през 2017 г. и лидер на учителския синдикат. Представител е и на регионална партия "Свободно Перу". Облича се скромно, а при срещи с избиратели често не пропуска да си сложи дрехи, направени от  местните индианци. В изборния ден отиде да гласува на кон. Факт, който би изглеждал старовремски и дори комичен за повечето хора, включително от средната класа, но пък буди възхищение у бедните и отритнатите от обществото, които са свикнали да се придвижват по този начин.

"Живеем в капиталистическа система, привидно реформирана, в неолиберална икономика, наложена през 1993 г., която работи срещу интересите на народа. За да променим тази тъжна действителност, са необходими драстични промени в икономиката", твърди Кастийо. Идеите му включват още национализация на фирми в различни икономически сектори, сред които миньорския, петролния, хидроенергетиката и др. Твърди, че ако бъде избран, ще управлява с учителската си заплата и ще намали заплатите на депутатите. Сред идеите му са още промяна на Конституцията и увеличение на бюджета за образованието от 3.5 на 10 на сто. Категорично се обявява против узаконяването на аборта и еднополовите бракове. Езикът му е общодостъпен и няма нищо общо с наложения градски либерален политически стил. Възгледите му, макар и в основата си да са марксистки, са преди всичко здраво свързани с латиноамериканския манталитет и затова се позовава на Кубинската революция, както и на Боливарската във Венецуела.

Мнозина го сравняват с бившия боливийски президент Ево Моралес, както и с бразилеца Лула да Силва. И двамата са представители на обикновените хора, на бедните, забравените, отритнатите от обществото.

Перуанският Робин Худ

По време на предизборната кампания Педро Кастийо се представя като учител и рондеро. "Рондас" са перуански селски групи, които защитават хората в малките населени места от кражби и нападения. Макар да напомнят на Робин Худ и заслугите им да се признават, те също така са обвинявани в крайности. Убиват хора, които практикуват магии, изневеряват или са хомосексуалисти. Интересното е, че мъжете, участващи в лас рондас в района, от който е и самият Кастийо, отричат да са го виждали.

Победата на първия тур е определена като "изненадваща", но не и съвсем дело на случайността. Ако преди няколко години, Лима като столица и най-голям град е имала решаваща роля при избора на президент, то днес всичко зависи от провинцията или така наречената "периферия". Партията "Свободно Перу" почти няма връзки с чуждестранни партии и доскоро е била почти непозната и в самата държава. Кампанията, която би могла да се определи като "суха", без "задължителното" отбелязване по медиите и социалните мрежи, всъщност се оказва печеливша предвид факта, че 60% от населението няма достъп до интернет. Партията заложи на местните радиостанции, на срещите с хората от забравените малки и по-големи населени места. В туитър Кастийо няма повече от 3000 последователи, но на живо вече е любимец на много повече. Вотът на всички недоволни от управленията досега, отива при него. Както и гласовете на традиционно забравените хора от провинцията.

Действията на опозицията

Опозицията се чувства притисната и има защо. За трети път Кейко Фухимори се явява на президентски избори и за трети път отива на балотаж. Но този път е по-различно, защото има по-малко гласове, отколкото предните два пъти. Затова се опитва по всякакъв начин да всява страх и паника у обществото. Използва умело един много ценен коз, а именно дългогодишно натрапвания страх от комунизма. Намеци, препратки към случващото се в съседните държави, истерични изказвания като: "Казваме "не" на чавизма!", "Казваме "не" на Ево Моралес!", "Казваме "не" на кубинската революция!" са част от едно от последните интервюта на Кейко Фухимори пред местни медии. Най-заплашителното в нейната програма е, че ще въведе "Демодура", сурова демокрация или още демокрация, но прилагана с твърда ръка.

Очаква се ожесточена кампания в следващия месец и половина, а залогът не е само бъдещето на Перу. Заложена е и съдбата на диктаторската дъщеря, която, ако не бъде избрана, ще бъде съдена за пране на пари, участие в организираната престъпност, както и възпрепятстване на съдебния процес.

Развръзката

Вторият тур на изборите ще бъде сблъсък на два свята. От една страна, авторитарният, антикомунистически, антифеминистки и расистки на Фухимори. От друга, социалистическият и привидно по-справедлив на Кастийо. На този етап социологическите агенции предпочитат да замълчат. Преди първия тур са предвиждали 6 кандитати да имат по 10% от гласовете, сред които не са фигурирали имената на Педро Кастийо и Кейко Фухимори. Решението е изцяло в ръцете на народа. Въпросът е какво ще предпочетат перуанците и колко от тях ще отидат до урните сега, когато изборът е сведен до двама кандидати, които са коренно противоположни. Развръзката ще бъде на 6 юни. Кой ще победи? Дъщерята на диктатора от добре познатото минало или напълно непознатото, носещо надежда за справедливост? Борбата не е толкова между самите кандидати, колкото между техните идеи, които се делят на "антифухимори" и "антилеви".

ГЕРБ съгласни с левицата за отлагане на скъпия ток

автор:Дума

visibility 147

/ брой: 218

Синдикатите са против промени в механизма за минималната заплата

автор:Дума

visibility 155

/ брой: 218

Средната заплата в София е 3128 лв., а в Смолян - под 1600 лв.

автор:Дума

visibility 155

/ брой: 218

Не се поддавам на натиск, без значение откъде идва

автор:Дума

visibility 128

/ брой: 218

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 155

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 149

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 148

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 142

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 111

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 144

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 147

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 136

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 170

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ