14 Ноември 2024четвъртък17:17 ч.

Магията на пясъчната анимация, или как изкуството изтича между пръстите

За да се подготви изява, която продължава около 5 минути, на автора са необходими няколко месеца

/ брой: 143

автор:Альона Нейкова

visibility 4119

Когато чуем думата "пясък", всеки от нас си представя различни картини. Някои виждат разкошен златист плаж, на други пък фантазията им се ограничава с шепа пръст, изсипана наскоро от любимите маратонки. Но тези образи обаче са доста тривиални и прозаични поради факта, че с такъв пясък се сблъскваме едва ли не всекидневно, без да му обръщаме кой знае какво внимание. И само малцина посветени са наясно, че той всъщност е изключителен материал, от който може да се създава невероятно изкуство. Стига да бъде докоснат от ръцете на истински майстор.



Перлено-златистите реки, омагьосващото осветление и бързите движения на пръстите на художника - това са необходимите съставки за пясъчната анимация. Атрактивното изобразително изкуство, измислено от канадския режисьор Каролин Лиф, "ражда" страхотни картини направо пред очите на публиката. Най-много впечатляват не толкова резултатите, колкото самият процес, когато художникът рисува на осветената маса. Пясъчните картини са истински живи произведения - образите се движат, декорациите се сменят, а сюжетът завладява и като че ли пренася публиката в друг свят...
Бързите и ловки ръце на аниматора, които омагьосват с движенията си зрителите, са главният "инструмент" при създаването на творби от пясък. Истинските майстори на модерната техника обаче са едва десетима. Сред най-известните, създаващи истински шедьоври, са Артур Кирилов, Илана Яхов, Ференц Цако и Ксения Симонова, която се прочу благодарение на шоуто "Украйна търси талант". Всички те могат да създадат от пясъчна анимация най-различни картини, романтични истории и уникални арт сюжети. Напоследък са много популярни и подобни презентации на бизнес проекти, реклама на оригинални произведения, както и изпращане на електронни картички за рожден ден и по-специални покани за сватба.



За да се превърне пясъкът в изкуство, той се нанася с тънка струя върху стъкло, като получаващото се изображение се проектира върху голям екран, за да могат зрителите да виждат раждането на шедьовъра в детайли. Авторът създава уникалните рисунки с привидна лекота, като просто позволява на пясъка буквално да изтича между пръстите му. Това обаче изобщо не е лесно и за направата на пясъчни картини освен невероятна техника и изключителен професионализъм се изисква и страхотна фантазия. Нужни са и голямо внимание, и предпазливост, тъй като картината може да се развали само с едно грешно движение на пръстите. А когато образите бързо се сменят - всеки нов се прелива в следващ, още по-въздействащ, се получава цял разказ или по-скоро анимационен филм. Само че от пясък.
Въпреки че той е в основата на плажните ивици в доста курорти по света, не всеки вид е подходящ за сипкавото изкуство. Художници, посветили се на пясъчната анимация, най-много харесват тънкия "прозрачен" материал, който си поръчват от Италия. Често се използва и вулканичният, смятан за "по-послушен" и доста по-удобен за работа, понеже се стича между пръстите като вода.
Веднъж изпитали тръпката да творят пясъчна анимация, мнозина се връщат към нея отново и отново, намирайки особено удоволствие в това необичайно, уникално и наистина красиво изкуство. Възможностите на тази техника понякога изглеждат доста ограничени на повечето лаици. Но с нейна помощ не просто се появяват обикновени картини, преливащи се една в друга. Пясъчната анимация е толкова изразителна, че е способна да създава настроение и подтиква към мечти.
Най-добрите произведения в жанра не са само сюжетни, а са посветени на определена тема и са изпълнени с импресионизъм и носталгия. Представленията на аниматорите, боравещи със златистия прах, често се съпровождат от музика. И ако художникът притежава чувство за ритъм и успее да постигне симбиоза с нотите, тогава се получават страхотни шоу спектакли, където всеки звук точно съвпада с всяка извивка на появяващото се изображение. Художниците се научават да усещат пясъка с върха на пръстите си, както танцьорите чувстват с телата си музиката.
Унгарецът Ференц Цако владее висшия пилотаж на това изкуство и напоследък все по-често създава уникалните си пясъчни картини по време на различни престижни фестивали и церемонии, включително и на връчването на наградите "Оскар".
Завладяващата магия на пясъчната анимация обаче е следствие на доста усилия, безброй тренировки и голямо търпение. За да се подготви изява, която продължава около 5 минути, на автора са необходими няколко месеца.
Специалистите са на мнение, че сипкавото изкуство помага на посветилите му се хора по-добре да опознаят заобикалящата ги реалност. Пясъчната анимация разкрива творческите заложби, без значение дали преди това човекът е умеел да рисува или не. Фантазията става по-ярка, а движенията на ръцете и пръстите - по-точни и сигурни.
Смята се, че пясъкът притежава удивително свойство, като поема негативната енергия. И скоро след като ръцете на художника се докоснат до сипкавия материал, той усеща необичайна лекота и творческа свобода.

Талантлива художничка от Украйна смайва света



Допреди няколко години Ксения Симонова бе почти никому неизвестна украинка от курортния град Евпатория. Младата жена е и майка на малко дете, на което посвещава цялото си време. Това обаче не пречи на Ксения да се занимава с нещо уникално. След като списанието, в което художничката работи, става жертва на икономическата криза, Симонова решава да усвои техниката на пясъчната анимация. Буквално за една година постига забележителни върхове. Ксения започва да усеща пясъка по такъв невероятен начин, че генерира от него произведения, които не само са наслада за очите, но и трогват сърцата и душите на хората.
Когато художничката участва през 2009 г. в шоуто "Украйна търси талант", уменията й впечатляват и просълзяват и публиката, и журито. Тогава тя с помощта на пясъчна анимация представя оригинален миниспектакъл, посветен на Великата Отечествена война. В края на демонстрацията зрителите в залата не просто аплодират таланта на Ксения, но и се изправят на крака.
Украинката става световна знаменитост именно благодарение на пясъчната анимация. Тя печели голямата награда на конкурса - 1 милион долара. Но продължава да се занимава с оригиналното изкуство, като през май т.г. на сцената на "Евровизия" в Дюселдорф илюстрира с пясъчна анимация песента на Мика Нютон "Ангел". А видеото с нейното участие в шоуто за таланти, качено в YouTube, е гледано от над 2 млн. души.
Ксения споделя, че понякога бива обхваната от страхотно вдъхновение и пясъчният шедьовър се ражда за час-час и половина. А има случаи, когато се налага да се абстрахира от всичко, да си събере мислите, да "хване необходимото настроение" и тогава за създаването на сипкавата анимация са нужни няколко дни и дори седмици.
Повече от 200 картини са представени в "Пясъчния човек" - авторския проект на Ксения Симонова, който започна в края на миналата година и бе показан не само в Украйна, но и в чужбина. Създадените от талантливата художничка персонажи като че ли придобиха собствен живот...
 

ГЕРБ съгласни с левицата за отлагане на скъпия ток

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 218

Синдикатите са против промени в механизма за минималната заплата

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 218

Средната заплата в София е 3128 лв., а в Смолян - под 1600 лв.

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 218

Не се поддавам на натиск, без значение откъде идва

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 218

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 146

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 149

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 137

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 172

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ