14 Ноември 2024четвъртък12:23 ч.

Изложба разказва за Васил Гендов

С нея се отбелязват 130 години от рождението на пионера на българското кино

/ брой: 235

автор:Дума

visibility 1309

Институтът за изследване на изкуствата при БАН и Държавната агенция "Архиви" канят всички интересуващи се от историята на българското кино и култура на изложбата "Васил Гендов. Живот между театъра и киното" по случай 130 години от рождението на пионера на българското кино. Тя се открива на 7 декември от 17 ч. в изложбената зала "Архиви" на ДА "Архиви", ул. "Московска" 5, и може да се разгледа до 13 януари 2022 г.

Изложбата се осъществява от научен екип на сектор "Екранни изкуства" на Института за изследване на изкуствата при БАН с ръководител доц. д-р Александър Донев и с участието на гл. ас. д-р Теодора Дончева и гл. ас. д-р Деян Статулов. Научен консултант е д-р изк. Петър Кърджилов. Значителен принос за реализацията на изложбата имат Кирил Кирилов (гл. специалист) и Димитър Стоименов (началник отдел) в дирекция "Публичност на архивите" към ДА "Архиви". Художник-оформител е Даниел Нечев. 

30-те табла в размер 70х100 са посветени на различни теми от биографията и творческия път на Васил Гендов, а няколко десетки ценни експоната и документи досега не са напускали музейните и архивните хранилища. За първи път се представят пред широката публика неизвестни факти за пионера на българското кино, както и непоказвани фотографии, документи от личния му архив, предаден в НИМ, и документи, съхранявани във фондовете на ДА "Архиви".  

Изложбата си поставя за цел не само да отдаде почит на един от основателите на българското филмово изкуство, но и да приближи съвременната публика до реалните размери на неговата значимост и неоценим принос в българската култура от първата половина на ХХ век. Сред показаните за първи път документи са неизвестни ръкописи с оригиналните пиеси и драматизации на Васил Гендов, които той пише за своята пътуваща театрална трупа. Ще бъде експониран и опазеният и съхранен в ДА "Архиви" най-стар, оцелял до днес, български филмов плакат - за "Бай Ганьо" (1922) на В. Гендов.

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Столичната община, програма "Култура", направление "София - творчески град на киното (под егидата на ЮНЕСКО)" и със съдействието на БНФ, НИМ, НТ "Иван Вазов", ФилмсканПро в партньорство със Съюза на артистите в България, Националния политехнически музей, Дома на киното, кината "Влайкова", "Евросинема", "G8".

 

 

ГЕРБ съгласни с левицата за отлагане на скъпия ток

автор:Дума

visibility 55

/ брой: 218

Синдикатите са против промени в механизма за минималната заплата

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 218

Средната заплата в София е 3128 лв., а в Смолян - под 1600 лв.

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 218

Не се поддавам на натиск, без значение откъде идва

автор:Дума

visibility 62

/ брой: 218

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 70

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 71

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 66

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 62

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 71

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 54

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 70

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 68

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 60

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 73

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ