Датата
/ брой: 246
ДЕН НА БЕСАРАБСКИТЕ БЪЛГАРИ. Датата е избрана през 1938 г. от потомците на бесарабските и таврийските българи по повод 100-годишнината от освещаването на катедралния храм "Свето Преображение господне" (на снимката) в Болград, Румъния (29 октомври 1838 г.). Тогава се ражда инициативата 29 октомври (16 октомври ст.ст.) да бъде Ден на бесарабските българи.
529 Г. ПР.Н.Е. - ИЗДАДЕН Е ПЪРВИЯТ ПИСМЕН ДОКУМЕНТ ЗА ПРАВАТА НА ЧОВЕКА. Персийският цар Кир II Велики със завладяването на Вавилон разписва Манифеста на Кир, известен още като Цилиндъра на Кир. Каменният цилиндър е открит през 1879 г. при разкопки в Ирак. Обявен е от иранския шах Мохамед Реза Пахлави през 1960 г. за първото писмено доказателство за зачитането на правата на човека в историята. Артефактът символизира и толерантността между различните народи и вероизповедания.
1853 - В ТРЯВНА СЕ РАЖДА ИВАН СЛАВЕЙКОВ, ПРОСВЕТЕН ДЕЕЦ (УМИРА 1901 Г.). Син на просветителя Петко Славейков, брат на поета Пенчо Славейков. Учи в Роберт колеж в Цариград, учителства във Враца, Стара Загора, Пловдив, София, преподава френски език в Роберт колеж. От 1884 г. е действителен член на Българското книжовно дружество, а от 1898 до 1900 г. - председател на неговия Историко-филологически клон. Кмет на София (1885-1886), народен представител (1886-1901), министър на народното просвещение в правителството на Петко Каравелов (1901).
1889 - УМИРА НИКОЛАЙ ЧЕРНИШЕВСКИ, РУСКИ ПИСАТЕЛ (Р. 1828 Г.). Общественик, икономист и философ. Заедно с Херцен става един от създателите на народничеството. В най-известното си произведение - романа "Какво да се прави" (1862-1863), описва живота на хората от новото общество - "разумните егоисти", които живеят от своя труд и по нов начин устройват семейния си живот и живота в обществото. Заради своята политическа и литературна дейност е арестуван и осъден на каторга и заселване в Сибир.
1969 - РОЖДЕН ДЕН НА ИНТЕРНЕТ. На тази дата е осъществен първият успешен опит на учени от Калифорнийския университет (Лос Анджелис) и от Научноизследователския институт Стамфорд (Кънектикът) да свържат два компютъра. Документ свидетелства, че късно вечерта са обменени първите електронни съобщения чрез NCP-протокол. По-късно се появяват и същинските мрежи, които образуват интернет - те остават в историята под името ARPANET. Разработването им е дело на департамент на Пентагона, означаван с абревиатурата ARPA (Advanced Research Projects Agency).
2004 - ПЪРВИ ПОДПИС НА КИРИЛИЦА ПОД ЕВРОПЕЙСКИ ДОКУМЕНТ. На тази дата в Рим министър-председателят Симеон Сакскобургготски подписва Заключителния акт на Междуправителствената конференция на ЕС, която приема Конституцията за Европа. Този подпис от името на България е първият на кирилица под европейски документ.