14 Ноември 2024четвъртък16:11 ч.

Думата на писателя

Българските поети антифашисти

/ брой: 174

автор:Боян Ангелов

visibility 2781

От незапомнени времена поезията отъждествява думите с техния най-емоционален смисъл. Тя не се нуждае от тълкувания, защото недвусмислено и без логически обструкции посочва онова, което е възвишено и ценно, а незначителното пренебрегва без излишни обяснения. Ето защо всяка власт се страхува от поетите, тъй като рабира, че храбрата им дързост надхвърля физическото време и ефимерността на материалното битие.
Българските поети разбраха заплахата от зараждащия се в Европа фашизъм и с творбите си заклеймиха неговата безчовечност. Героят от дойранските боеве Гео Милев разкри в поемата си "Септември" зловещия образ на мракобесния цанковистки режим и затова беше изгорен в пещите на полицията през кървавите априлски събития от 1925 година, а пред обществеността убийците му го обявиха за "безследно изчезнал". Други двама прекрасни поети - Сергей Румянцев и Христо Ясенов - споделиха трагичната му съдба. Гео Милев бе едва на 30 години, Румянцев - на 28, Ясенов - на 34! Тридесет и две годишният Никола Вапцаров бе разстрелян в Гарнизонното стрелбище на София, ненавършил Христовата възраст.
По време на партизанското движение намериха смъртта си, навлизайки в безсмъртието, поетите: Атанас Манчев - само двадесет и три годишен, Иван Нивянин - на 24, Цветан Спасов - на 25, Васил Воденичарски - на 28, Кирил Маджаров - на 30, Христо Кърпачев - на 32, Христо Козлев - на 34!  Младата българска революционна поезия беше влязла в неравен бой с ретроградния фашизъм. В партизанските отряди, през първата и втората фаза на Отечествената война от 1944-1945 г. десетки български поети воюваха с оръжие и слово срещу хитлерофашизма. Те участваха в освобождението на Вардарска Македония, Югославия и Унгария, дори стигнаха до подстъпите на австрийските Алпи. Оцеляха след страшните боеве, а в следващите десетилетия съградиха темелите на новата българска поезия. Какво би била тя без имената на: Валери Петров, Веселин Андреев, Младен Исаев, Ламар, Веселин Ханчев, Радой Ралин...
Силата на поезията е в обожествяването на свободата като висша ценност, а поетите, които споменахме, и много още като тях, остават неизменна част от тази несломима сила.

ГЕРБ съгласни с левицата за отлагане на скъпия ток

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 218

Синдикатите са против промени в механизма за минималната заплата

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 218

Средната заплата в София е 3128 лв., а в Смолян - под 1600 лв.

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 218

Не се поддавам на натиск, без значение откъде идва

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 218

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 146

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 149

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 137

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 172

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ