16 Ноември 2024събота06:29 ч.

Авоарът "бели пари за черни дни"

Вместо да изпише вежди, Дянков може да извади очи с новия данък върху лихвите от депозити

/ брой: 240

автор:Йордан Съев

visibility 2004

От идването си на власт премиерът Борисов на няколко пъти обяви, че няма да се повишава данъчната тежест, но явно и това е било само прах в очите. Преди месец един депутат от ГЕРБ предложи да се облагат с данък пенсиите, каквато практика не съществува никъде по света. Да, ама в някои страни се облагат доходите от лихвите по банковите депозити и министър Дянков реши, че и ние трябва да се наредим сред тях. Това са САЩ и някои държави от Западна Европа. Вместо да се стремим да се добилжаваме до тях по равнището на доходите, сега се иска оприличаване по отношение на отнемане от доходите. Има ли основание за такова сближаване? Отговорът е - никакво.
В богатите държави банковите авоари се дължат основно на високите доходи от заплати, пенсии, ренти, дивиденти от акции и бизнес дейност. Със средствата от тях хората напълно задоволяват потребностите си, а излишъкът влагат под формата на депозити в банките. У нас в преобладаващата си част това са т.нар. бели пари за черни дни. Хората направо късат от залъка си, за да заделят някой лев с цел да посрещнат разходи, ако им се наложи да плащат за лечение или при други екстремни случаи. Но има и още една съществена отлика. В САЩ и богатите страни от Западна Европа на гражданите подобно на фирмите, се възстановява ДДС. Такава практика има даже в Испания, която е обявена за почти фалирала държава. Там ДДС се възстановява за всяка купена стока, която е произведена в страната. Така например за нова лека кола "Сеат" се плаща 8000 евро, което е цената с ДДС, но впоследствие данъкът се възстановява и купувачът си получава 1600 евро. Затова в Испания никой не купува коли втора, трета и т.н. употреба.
Но да видим

какво ще спечели бюджетът

от въвеждането на данък върху лихвите от депозитите. Те са в размер на 34 млрд. лв. При средна лихва 4%, облагаемата сума е 1,36 млрд. лв., т.е. от данък може да се получат 136 млн. лв. Ако държавата е опряла до тях, тя е почти фалирала. Към такава стъпка не прибягва дори Гърция, която иначе трябва да прави драстични съкращения по отношение на бюджетните разходи и да търси всевъзможни приходоизточници.
Псевдофинансистът Дянков не отчита и един друг момент. От тези 34 млрд. лв. под формата на депозити в банките в България, 75% са притежание на 5% от депозантите. Те във всеки момент могат да ги транслират в чужбина. Вярно, беше подписана спогодба с Швейцария за разкриване на банковата тайна, поради което Дянков се надява, че направените там депозити от български граждани също ще бъдат облагани за получените лихви. Но как всъщност ще става това е много трудно да се предположи, защото според местното законодателство лихвите от депозитите не се облагат. При това положение българите, които имат депозити в швейцарски банки, ще трябва да посочват в данъчнте си декларации, че са получили лихви от тях и да внесат 10% данък за сумата. Това е все едно като "Ела, Вълчо, изяж ме". Швейцарските банки нямат задължението да оповестяват българските данъчни власти какви лихви са получили депозантите-българи. Ако предложението на Дянков се приеме, то ще предизвика изключителни затруднения за банките у нас. Като се има предвид, че неминуемо ще се прояви пасивен бойкот от страна на депозантите да декларират доходите си от лихви, данъчните кучета на Дянков ще трябва непрекъснато да искат сведения от трезорите. С това се влиза и в противоречие със закона, според който такива сведения се искат само със съдебно решение, когато към дадено лице са отправени обвинения за незаконни действия, в случая за укриване на данъци. Проформа заподозрените в този случай могат да бъдат всички депозанти, които са около 4,5 млн. души. Ако някои от тях (а дори е възможно теоретически това да са всички), които не си декларират доходите от банкови лихви, ще бъдат заподозрени в укриването им.

Какъв ще бъде тогава подходът?

Всички ли еднакво ще подлежат на проверка, избирателно ли, или първо ще се визират притежателите на големи влогове? Ами, ако вложителите си преведат парите в Аруба или Каймановите острови, с които България няма спогодба за разкриването на банковата тайна, какво следва? Аз лично, ако имам 50 хил. лв. на депозит, ще ги обърна в долари и с тях ще си открия банкова сметка в Сейшелските острови. За тази сума оттам ми се издава сребърна смарт-карта, с която мога да се разплащам навсякъде по света. Като реша да отида на почивка на Сейшелските острови, си купувам самолетен билет за първа класа и на островите си живея като бял човек. Да ме извини Дянков, но и цент не може да ми вземе. Но от това ще пострада българският туризъм, защото аз и такива като мене няма да си харчим парите на Черноморието или в някой планински или спа курорт у нас.
Поради тези и още ред други причини напъните на финансовия корифей Дянков да се докаже като блюстител на държавната хазна са напълно нескопосани. Той иска да изпише вежди, но ще извади очи. Със своите волунтаристични инициативи той ще ослепи парично най-дребните вложители, които не са запознати с механизма за транслиране на парични потоци. Дядо Петър и баба Гина, които са спестили по 2-3 хил. лв., ще са финансови донори, а притежателите на крупни капитали ще ги изнесат в чужбина и там ще ги харчат. Ако налудничавата идея на Дянков се осъществи, това ще изпразни депозитните портфейли на банките у нас, а ще захрани трезорите в офшорните зони.
Идеята е само донякъде оправдана, ако с парите от данъка върху лихвите от депозитите се създаде целеви фонд, който да се използва за перманентна индексация на песиите и за социални плащания, например за повишаване на майчинските и на детските добавки. Защото в проектобюджет 2013 това не се предвижда. И другото, защо данъкът по лихвите от депозитите да се въведе от 1 януари 2013 г., а индексацията на пенсиите - от 1 април? При това данъкът ще е 10%, а пенсиите ще се вдигнат с от 2,2 до 9,3%. Би трябвало да има равнопоставеност, реципрочност и компенсация, а такива не се очертават.
Това означава първо да се бръкне дълбоко в джоба на данъкоплатеца, а след това евентуално и да се пусне нещо в него. Само хипотетично се намеква, че може да има някакви коледни добавки за пенсионерите в порядъка на 20-50 лв. Както се казва, "Ако доживеем, ще видим", т.е. дали на пенсионерите ще се дадат поне по 20 лв., за да си купят коледни пържоли или ще карат празника в най-добрия случай на пилешки бутчета, макар че и те вече са значително поскъпнали. Ако няма никаква парична коледна добавка, Рождество Христово ще протече като Бъдни вечер - с постни ястия. Това е засега положението. Едиствената надежда е народните избраници да не одобрят налудничавите идеи на Дянков при обсъждане на бюджет 2013 в пленарната зала. Но най-вероятно по-скоро ще се получи не, отколкото да.
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ