10 Септември 2024вторник06:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Арс Данубиана" - звезден квартет на "Мартенски музикални дни"

/ брой: 69

автор:Огнян Стамболиев

visibility 1839

"Aрс Данубиана", или изкуство от брега на Дунава - една чудесна идея на неуморната и всеотдайна директорка на "Мартенски музикални дни" Ива Чавдарова и на нашата звездна пианистка Пламена Мангова, събра многобройна публика от меломани и музиканти в голямата и красива зала на Доходното здание (Театъра) в Русе, които дълго, настойчиво и възторжено аплодираха този импровизиран квартет от четирима виртуози от България, Румъния и Русия. А програмата бе дълга и трудна: Йоханес Брамс - Сонатата за цигулка и пиано 3, оп. 108 (преработка за виолончело и пиано на Йо Йо Ма), Антонин Дворжак - Рондото за виола и пиано и Двата славянски танца за виола и пиано, Бела Барток - Шестте румънски танца за пиано, Джордже Енеску - Сонатата за цигулка и пиано 3, оп. 25, и накрая отново великия Брамс - Клавирния квартет 1, оп. 25, сол минор. Само  изброяването им респектира! И след тези близо три часа публиката настоя за бис.
Наистина добре е, че този фестивал все още го има и не е унищожен от нелепите разрушителни "реформи". Да, в българската култура настъпиха ужасни времена по вина на нашите управляващи... Но да оставим тъжния тон. Получи се един изключителен празник на голямата музика. С невероятна атмосфера на музициране от най-висока класа, на пълноценно естетическо преживяване.
Пламена Мангова - какъв рядък, чудесен талант! Голяма гордост за българската клавирна школа. Силна натура, ярък темперамент, съвършена техника, богата звукова палитра, при един необикновено силен усет за архитектоника. Пианист, който просто си играе с клавиатурата, кара те да го следиш с непрекъснато внимание и възторг. Не случайно само за броени години тя спечели някои от най-трудните световни конкурси (сред тях и "Кралица Елизабет", Брюксел) и гостува на редица престижни сцени. Шестте румънски танца на Бела Барток направо взривиха публиката.
Михаела Мартин е гордостта на румънската цигулкова школа, една от водещите в света. Самата тя е цигулар от световна класа (лауреатка на много конкурси, сред които и "Чайковски"), овладяла докрай изразните възможности на своя труден инструмент. И наистина ни убеди, че го използва с блестящ, сигурен, категоричен маниер. С великолепен, майсторски звук, истинско съвършенство! За нашата публика това бе щастлива среща с артистичната природа на толкова сериозен, вглъбен музикант, чужд на външните ефекти, интерпретатор със замах, умеещ да подчини детайла на главния замисъл, без да го подцени и обезличи. И това особено пролича в трудната и мащабна Трета цигулкова соната на Енеску, а също и в Клавирния квинтет на Брамс.
Андрей Доганин (виола) и Александър Князев (виолончело), възпитаници на руската инструментална школа (също лауреати, с международна кариера), бяха достойни партньори на двете дами. Техният изпълнителски стил съчетава завидна инструментална техника, благородна звучност, при силно сгъстения емоционален заряд, подчертана експресивност и безспорен усет към ясната форма (при Барток и Брамс).
Кулминация на този забележителен концерт, вярвам, че това ще е един от върховете не само на този най-сериозен наш фестивал, но и на целия ни музикален сезон, бе изпълнението на Клавирния квинтет от Йоханес Брамс. Само музиканти от подобна класа биха могли за това кратко време да го подготвят, за да прозвучи тази трудна камерна пиеса така мащабно, че на моменти да имаме чувството, че чуваме цял оркестър.

Пламена Мангова (пиано), Михаела Мартин (цигулка), Андрей Доганин (виола) и Александър Князев (виолончело)


Среща с великата българка Христина Морфова

Премиерата на книгата "Истинската история на Христина Морфова", издание на "Сиела", ще се състои на 26 март от 16 ч. в Историческия музей в Русе в рамките на "Мартенски музикални дни".
Авторката Румяна Лечева, журналистка, кореспондентка на БТА в Стара Загора, е работила упорито и всеотдайно цели седем години върху този обемист труд (близо 500 страници), наистина достоен за "Българския славей". Трудно ми е да го определя жанрово. Тук има и животопис, представен пространно, пределно изчерпателно, обогатен с кореспонденция, по-голямата част от която излиза за първи път, има и увлекателен разказ - безспорна белетристична дарба на авторката, има и прецизен справочен апарат, вплетен майсторски в текста. Изяснила е редица непознати или спорни моменти от биографията й, представяни досега неточно по цензурни причини или още неизследвани архиви. И всичко това, придружено от немалък брой уникални снимки, повечето публикувани за първи път. И най-важното и ценното - една любов, преклонение към делото на голямата певица и вокален педагог.
Всъщност за Христина Морфова е писано немалко. Добри са книгите на писателя Владимир Русалиев и особено на племенника й, журналиста Богдан Морфов. Но книгата на Румяна Лечева е нещо друго - уникален, мащабен труд, който респектира. И тази мащабност се дължи и на това, че авторката е проектирала този задълбочен животопис върху твърде широка политическа, социална и културна панорама на България и Европа през епохата. Морфова е била не само прочута артистка със световна слава, но и социална личност, имала е богат, интересен живот, за който днес се знае твърде малко. И трябва да благодарим на авторката за срещата ни с тази велика българка.


 

Всеки четвърти българин живее на студено

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 171

Сметките за ток стават електронни

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 171

С 1,97 млрд. лв. повече са събраните данъци

автор:Дума

visibility 810

/ брой: 171

Пети сме в ЕС по качествени плажове

автор:Дума

visibility 774

/ брой: 171

Мицотакис обеща по-социални политики

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 171

Хиляди на протест срещу политиката на Макрон

автор:Дума

visibility 909

/ брой: 171

Възможен е нов атентат в Словакия

автор:Дума

visibility 844

/ брой: 171

Накратко

автор:Дума

visibility 1943

/ брой: 171

В дълг пред Девети септември

автор:Боян Бойчев

visibility 946

/ брой: 171

Вози се на кола

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1355

/ брой: 171

Ядреният терорист НАТО

автор:Юри Михалков

visibility 964

/ брой: 171

БСП обедини лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 1049

/ брой: 171

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ