14 Ноември 2024четвъртък14:56 ч.

(Без)почвена омраза

/ брой: 192

автор:Таня Глухчева

visibility 852

Наскоро в чилийския град Икике 3000 местни нападнаха имигрантски лагер на бежанци от Венецуела. Бяха запалени палатките, които мъже, жени и деца на всякаква възраст използваха за покрив над главите си. Пострадали или загинали няма, за щастие. Омразата на чилийците, живеещи в страната си, към чужденците, е безпочвена. На какво се дължат ксенофобският език, приравняването на миграцията с престъпността и защо все повече се засилва тенденцията да се мрази другия, непознатия?

Повечето от чилийците, които живеят в чужбина и от личен опит знаят какво означава да отидеш на ново място и да започнеш от нулата, твърдят, че изпитват срам и отвращение от сънародниците си, неспособни да помогнат на изпадналите в беда. "Те са с промити мозъци от времето на военната диктатура на Пиночет. Тогава се твърдеше, че всичко чуждо, освен американското, е лошо и пагубно за държавата." Потресаващото в случая с венецуелците е фактът, че десният президент Себастиан Пиниера мълчи. Вярно, че предстоят президентски избори, но те на практика вече са изгубени, доверието в партията му е стигнало историческо дъно. Изглежда той е решил да не изгуби гласовете и на малкото, готови да ги дадат.

За разлика от Чили, други латиноамерикански страни като Куба и Мексико никога не са се отнасяли зле с чужденците, избрали ги за нова родина. На Острова на свободата правителството осигурява дом, работа и образование за децата. В Мексико, откъдето хиляди имигранти от Централна Америка минават всяка година, има жени, наречени "Патронас" (господарки) - те дават вода, храна и пари на крайно нуждаещите се. 

Венецуелският президент Николас Мадуро остро разкритикува деянието и напомни как заради Пиночет над 300 000 чилийци са отишли там и никога не са били гонени или малтретирани. Миналата събота и неделя се състояха два протеста в Чили - за и против мигрантите. Участниците във втория значително надвишаваха другите. Език на омразата, високомерно отношение, липса на съпричастност - това е наследството от крайнодясната диктатура.

 

 

ГЕРБ съгласни с левицата за отлагане на скъпия ток

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 218

Синдикатите са против промени в механизма за минималната заплата

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 218

Средната заплата в София е 3128 лв., а в Смолян - под 1600 лв.

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 218

Не се поддавам на натиск, без значение откъде идва

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 218

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 146

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 149

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 137

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 172

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ