Мицотакис обеща по-социални политики
Протести съпроводиха речта на премиера на Солунския панаир
/ брой: 171
Премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис обеща увеличение на пенсиите, намаляване с 1% на данъците и на социално-осигурителните вноски, както и увеличаване на минималната заплата от 830 евро на 950 евро поетапно от 2025 г. Сред новите политики е и създаването на нови работни места.
Мицотакис заяви, че Гърция се е променила и приходите от силния икономически растеж трябва да бъдат разпределени по балансиран начин и това да се отрази на пенсиите и заплатите. Той също така обеща да поддържа фискална предпазливост в съответствие с правилата на Европейския съюз.
Днес не нося със себе си торба с неразумни подаяния, а само предложения за полезен и ефективен избор, заяви лидерът на десноцентристката партия "Нова демокрация", която е на власт през 2019 г. и спечели втори управленчески мандат м. г.
Мицотакис също така обеща да подсили гражданската защита, да подкрепи земеделските производители, които са били засегнати от изменението на климата, и да намали имотния данък за собствениците на жилища, които застраховат дома си срещу природни бедствия.
Тези обещания Мицотакис направи при откриване на Солунския панаир. Те дойдоха в момент, в който хиляди хора се събраха, за да протестират срещу високите разходи. Депутати от опозиционните партии бяха сред недоволните. Включиха се лекари, учители, пенсионери, студенти от цялата страна. Те скандираха, че искат достойни заплати и пенсии. На плакатите се виждаха искания за връщате на 13-а и 14-а заплата, безплатни лекарства на пенсионерите. Лекарите искат съвременно оборудване на болниците. Студентите - перспективи за развитие. Масово бе участието на фермерите в протестите.
Гърция още се възстановява от дълговата криза, но през последните години отчита силен икономически растеж и прогнозите са тази година той да е 2,5%. Кризата с разходите за живот след пандемията, последиците от опустошителните горски пожари и наводнения, както и някои реформи отблъснаха избиратели на „Нова демокрация“, чиято популярност намалява.