14 Ноември 2024четвъртък23:31 ч.

Снимки Архив на НЧ "Стефан Генчев-1901 г."

Обичаи

Празник на райската ябълка в Хрищени

Старозагорското село посреща гости със специалитети от екзотичния плод

/ брой: 214

автор:Надежда Ушева

visibility 3139

Оранжевият приветлив плод райска ябълка вече се усмихва по клоните на дърветата и приканва за веселба, песни и танци на 16 ноември, събота, когато за осемнадесети пореден път ще се състои традиционният есенен Празник на райската ябълка в село Хрищени, разположено на 6 км североизточно от Стара Загора.

Общоселското веселие се провежда на площада пред Народно читалище "Стефан Генчев-1901 г.", организатор на събитието заедно с Кметство с. Хрищени и с финансовата подкрепа на Община Стара Загора по Програма "Култура". Традиционно в средата на ноември в най-голямото старозагорско село се стичат малки и големи, дошли от близо и далеч, за да изживеят този неповторим празник. Започнал през 2007 г., днес той е емблема за населеното ни място, каза за ДУМА читалищният секретар Кремена Ганева.  
С времето става все по-мащабен и по-богат. Посветен е на екзотичния южен плод, който се намира в почти всеки двор на селото. Денят на райската ябълка има за цел да съхрани и популяризира народните ни традиции, обичаи и фолклорната песен - извор на непреходната сила на българския корен и дух, носещи посланията на националната ни култура.

Празничната програма, която протича на две сцени, ще започне в 11 ч. с тържествено издигане на знамената на Република България, Европейския съюз и флага на Хрищени под звуците на националния химн и химна на селото, изпълнени от талантливи деца от местната общност. След света литургия, отслужена от отец Иван, приветствия ще поднесат Радка Желева, кмет на с. Хрищени, и Николай Хаджиев, председател на местното читалище.
За поредна година децата от детска градина "Лилия" и основно училище "Христо Ботев" в с. Хрищени ще представят изложби на тема "Райска ябълка". Малките участници от детския клуб към читалището ще рецитират стихотворения, посветени на южния плод. Неразделна част от празника е изложбата базар "Произведено в Хрищени", в която посетителите ще срещнат местни майстори на дърворезба и ще могат да опитат домашни сладки и печива, както и ракия от райска ябълка. Всичко това предизвиква голям интерес за гостите, които идват от цяла България, твърдят организаторите.  
Най-малките любители на райското изкушение ще се изявят в детски работилници. Те ще пробват своите умения и ще покажат различни декорации на вкусния плод, други фигури, изплетени на една кука, както и ще направят цветя от хартия.
До момента заявки за участие в програмата са подали: Народно читалище "Стефан Генчев-1901 г.", с. Хрищени, Коледарска група към НЧ "Стефан Генчев-1901 г.", с. Хрищени, Лазарска група към НЧ "Стефан Генчев-1901 г.", с. Хрищени, ДГ "Лилия", с. Хрищени, ОУ "Христо Ботев", с. Хрищени, НЧ "Христо Ботев-1927 г.", с. Пъстрен, община Опан, НЧ "Железник-1988 г.", Стара Загора, НЧ "Пробуда-1930 г.", с. Навъсен, община Симеоновград, НЧ "Отец Паисий-1905", с. Горно Черковище, НЧ "Светлина-1927 г.", с. Тракия, община Опан, НЧ "Христо Ботев-1898 г.", с. Ценово, област Русе, НЧ "Св. св. Кирил и Методий-1921 г.", с. Малка Верея, НЧ "Изгрев-1921 г.", с. Кирилово, община Стара Загора, НЧ "Настроение 2017", Стара Загора. Очакваме и други участници да се включат в празника, информира читалищният секретар.
Тазгодишното издание ще завърши с изпълнение на оркестър "Стара Загора", като целият ден ще бъде наситен с лакомства, музика и весело настроение, което ще премине под мотото "За да сте здрави и засмени - яжте райски ябълки от Хрищени!". Това е девизът на китното средногорско село, което гостоприемно отправя покана да посетим единствения по рода си празник на райската ябълка у нас. Нека си припомним за здравия корен и потребността да се връщаме към него, призовават инициаторите.

Традицията

В Хрищени този екзотичен южен плод е отглеждан в повече от 140 градини и дворове. Традицията се ражда през 30-те години на миналия век, когато местният свещеник Николай, близък с главния овощар на Борис III, донася в селото първите 16 дръвчета. Гърците напълно заслужено са нарекли тази ябълка "diospyros" - "божествен огън". Популярното в България название вероятно е свързано с оприличаването й на дървото на познанието от Райската градина. Достига до 8-10 метра височина. Произхожда от Китай и Япония. В страните от Средиземноморието и Америка е пренесена още през XVIII век, а в България - около 1935-1940 г. У нас се отглежда още по Черноморието, както и в Пловдив, Сопот, Карлово, Сливен, Хасково, Ивайловград, Сандански и Петрич. Позната е още като "медовина". Цъфти късно през пролетта. Започва да дава плодове на три-четиригодишна възраст, според данни на специалисти.

Лечебни свойства

Райското изкушение е истински дар за организма, той e пребогат на витамини, минерали, витамин С и провитамин А, полезен за сърдечносъдови заболявания, забавящ стареенето и поддържащ зрението в отлична форма. В миналото плодовете на райската ябълка са били използвани при лечение на скорбут. Днес - предимно за настинка и кашлица, причинени от запушване на дихателните пътища с възпалителен секрет (приготвя се отвара от обвивката на плодовете), малокръвие, разранени венци, диабет. Голямото количество йод прави плодовете добро средство за борба със заболявания на щитовидната жлеза.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ