14 Ноември 2024четвъртък08:39 ч.

Медии

41,5% не биха подали сигнал за корупция

Всеки четвърти българин предпочита да информира медиите, вместо компетентните органи

/ брой: 27

автор:Павлета Давидова

visibility 2918

Доверието в институциите, чиито основни правомощия са свързани с разследването и наказанието на корупционните дейности, е слабо и крехко. До този извод стига Асоциация "Прозрачност без граници" в свое изследване, което представи вчера заедно с екипа на "Фридрих Еберт" в България. 41,5% от анкетираните не биха подали сигнал за корупция, а почти 25 процента ще го направят пред медиите. Всеки пети ще информира полицията, а новата антикорупционна комисия, инспекторатите с подобна дейност и прокуратурата едва събират по 10 процента всеки. 

Хубавото е, че за българите медии явно продължават да са четвърта власт. Тъжното е, че ни се ще в страната да има борба с корупцията, ама май я няма. Защото освен публичност по подобни проблеми и практики, медиите не могат, а и не трябва да дават. Все пак има законодателна, изпълнителна и съдебна власт, които трябва да са ступор в тази битка. Гражданите разчитат, че осигуряването на публичност е начин за осъществяване на обществен натиск институциите да работят ефективно, коментираха вчера от "Прозрачност без граници". За съжаление границите в публичността българска все повече обрамчват уж свободните медии. Самоцензурата и цензурата пък се превърнаха в дежурната пранга за българския журналист. Какво ще се случи, ако медиите изгубят своите "зъби"? А ако готовите да подадат сигнал до тях паднат и под тези 25%? Практиката до момента показва, че българите все по-малко вярват в антикорупционните инициативи на властниците. Всяко проучване дамгосва политиците и администрацията, че и цели гилдии за корумпирани и грешни. Ако медиите докажат зависимостта си от чужди господари и силни на деня, то тогава прословутият песимизъм и недоверието на българите съвсем ще нараснат.

Само 9,4% от българите са готови да подадат сигнал за корупция безусловно и без да мислят за последствията, сочи проучването. Необходимо е те да се чувстват защитени, а и да видят смисъл от риска, който може би поемат. Отговорност на всички онези, които получават подобни информации е да действат законово и правно обосновано. Пък дано има и резултати под формата на арестувани нарушители, а тежките глоби да спират всеки, дръзнал да повтори или подобри "вземанията им". В противен случай единствената функция на новия антикорупционен орган и всичките му производни ще е да трудоустроява "наши", да им урежда заплатки и да си кюта в тъмното. А антикорупционното ни законодателство ще продължи да е само добри намерения, нахвърляни безразборно върху хартия.

Левите се опасяват от катастрофа с Бюджет 2025

автор:Дума

visibility 861

/ брой: 217

КЗК се захвана с електронните ваучери за храна

автор:Дума

visibility 707

/ брой: 217

ТЕЦ "Марица изток 2" пусна 6 енергоблока

автор:Дума

visibility 647

/ брой: 217

Бизнесът очаква срив на поръчките и ръст на инфлацията

автор:Дума

visibility 738

/ брой: 217

1000 дни от началото на войната в Украйна

автор:Дума

visibility 962

/ брой: 217

Включиха РСМ в карта на Велика Сърбия

автор:Дума

visibility 772

/ брой: 217

Грузия отива на нови избори?

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 217

И Нидерландия с контрол по сухопътните си граници

автор:Дума

visibility 855

/ брой: 217

Пълен софийски провал

автор:Александър Симов

visibility 836

/ брой: 217

"Сребърни чучулиги" и "Альоша" отново звучаха в София

автор:Боян Бойчев

visibility 801

/ брой: 217

Събитие в енергетиката

visibility 896

/ брой: 217

Краят на глобализма

автор:Таня Глухчева

visibility 785

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ