18 Октомври 2024петък18:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Референдум за конституцията в Турция

Опозицията в страната няма да подкрепи промените в основния закон въпреки намесата на Конституционния съд

/ брой: 155

автор:Дума

visibility 2161

Турската опозиция обяви, че на референдума на 12 септември ще гласува срещу конституционните промени, приети от парламента, предаде Си Ен Ен-Тюрк.
В сряда Конституционният съд отхвърли иска на опозиционната Народнорепубликанска партия (НРП) за анулиране на пакета с конституционни изменения, но частично отмени някои положения в него. Сред тях са някои положения, отнасящи се до избора на нови членове на Конституционния съд и Висшия съвет на съдиите и прокурорите, информират турските медии. Според опозицията обаче корекциите, внесени от съда, не са достатъчни.
Решението бе оповестено след повече от 9-часов маратон от дебати, пише в. "Хюриет". Съдът постанови, че промените за избора на членове на Висшия съвет на съдиите и прокурорите, противоречат на принципа за "правова държава", който е един от основните и неподлежащи на промени принципи в конституцията на страната.
Вестник "Радикал" посочва, че Конституционният съд е направил "само няколко ретуша" на пакета с конституционни поправки. В анализ по темата анализаторът Мурат Йеткин пише, че съдът е успял да намери "среден път", който според него няма да увеличи напрежението в страната.
Проправителствените вестници "Заман и "Йени шафак" пишат, че съдът е прекрачил правомощията си и вместо да вземе процедурно решение, е разгледал пакета по същество. Вестник "Заман" цитира юристи, според които решението на съда не е правно, а политическо. Експертите обаче оценяват положително факта, че конституционният пакет отива на референдум. "Йени шафак" пише, че Конституционният съд първо е погазил конституцията, разглеждайки по същество пакета с промени, а след това е възприел ролята на парламента, променяйки текста. Според изданието съдът е отнел правото на народа да вземе решение и законодателните функции на парламента. По мнението на юристи КС няма право да се произнесе по оспорваните реформи на основния закон преди референдума през септември, тъй като промените не могат да влязат в сила, без да бъдат одобрени на референдум.
Лидерът на НРП Кемал Кълъчдароглу заяви, че ръководената от него партия е против промените. Същевременно той призна, че сегашният основен закон на Турция има недостатъци. Той обеща да подготви нова конституция, в нов парламент и при управлението на НРП, посочва електронното издание "Уърлд булитин".
НРП подаде иск в Конституционния съд през май за анулиране на някои от членовете в пакета с реформи, който бе приет от парламента и одобрен от президента по-рано същия месец. Сегашната конституция на Турция е одобрена през 1982 г. след военен преврат, извършен две години по-рано, и е променяна няколко пъти през последното десетилетие.
Референдумът на 12 септември се разглежда като важен изпит за правителството преди парламентарните избори през лятото догодина.

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 544

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 550

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1257

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 496

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 548

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 635

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 701

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 653

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 575

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 515

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ