15 Август 2024четвъртък14:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

За експеримента с целодневното обучение

/ брой: 168

автор:Дума

visibility 2276

Ангел Ангелов

Просветното министерство предвижда от следващата учебна година да започне постепенно да въвежда целодневно обучение в I-IV клас и да прибере в подготвителни групи 5-годишните деца. Реално постижими ли са тези цели? За да отговоря на този въпрос, ще разкажа за опита да се въведе целодневно обучение в I-IV клас през 70-те години на миналия век.
По онова време тогавашното Министерство на народната просвета (МНП) организира широкомащабен експеримент за въвеждане на целодневно обучение в I-IV клас и постъпване на децата в училище на 6 години. Създаден бе национален комитет от педагози, психолози и лекари, който да организира и ръководи експеримента. Разработени бяха учебни програми, написани бяха нови учебници и помагала, създадоха се базови училища и бяха назначени базови учители. Във всички окръзи на страната бяха създадени също комитети, които да ръководят експеримента. В Габровски окръг научното ръководство на експеримента бе възложено на мен, тогава бях окръжен училищен инспектор по началното образование. След няколко години МНП бе принудено да се откаже от експеримента. Защо? Първо - още от времето на възрожденеца д-р Петър Берон и габровския лекар д-р Вичо Танов, въвели реформа в габровското училище по европейски образец, децата у нас постъпват в I клас на 7 години. Близо 140 години поколения българчета постъпват в училище именно на тази възраст. Трябваше да се откажем от приема на 6 години, просто защото родителите не го приеха и се възпротивиха на това.
А защо се провали въвеждането на целодневното обучение? При тази организация 6-годишните първокласници прекарваха в училище по 9 часа дневно, идваха в 8 ч. и си отиваха в 17 ч. Възрастните работят по 8 часа, малките деца стояха 9 часа в училище. Те просто физически не издържаха да стоят толкова време. Родителите казваха, че децата се връщат вкъщи толкова уморени, че не могат да дочакат дори "Сънчо" и заспиват. Шестгодишните не можеха да издържат на психическия режим в училищата, на това, че 9 часа трябва да вършат всичко под командата на учителя - да влизат в час, в столовата, да спят, никой да не говори в това време, дори по команда отиваха да играят на двора.
Докато пишех този текст, дойде вестта, че министерството отлага с две години постъпването в първи клас на 6 години, защото в големите градове липсва материална база. Едва ли има човек, който може да допусне, че тази база може да се създаде за две години. Правилното решение би било МОМН да се откаже от тези свои намерения, защото опитът от онзи експеримент през 70-те години говори, че това ще бъде погрешно. И излишно ще се потрошат пари.

1700 работници от "Марица Изток" - предсрочно в пенсия

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 155

Спират разширението на "Чирен" заради проверката на Кьовеши

автор:Дума

visibility 232

/ брой: 155

LNG терминалът в Александруполис ще заработи на 1 октомври

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 155

2% ръст на икономиката през второто тримесечие

автор:Дума

visibility 229

/ брой: 155

Гърция се залавя с пожара до България

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 155

Протест в Братислава срещу словашката култура

автор:Дума

visibility 228

/ брой: 155

Масови съкращения в германската икономика

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 155

Накратко

автор:Дума

visibility 444

/ брой: 155

Чудна Картинка

автор:Нора Стоичкова

visibility 398

/ брой: 155

Излизаме от релсите

visibility 350

/ брой: 155

Радев, спаси децата ни!

автор:Юри Михалков

visibility 348

/ брой: 155

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 256

/ брой: 155

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ