19 Октомври 2024събота03:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акценти

В бъчвата мирува, в главата лудува

Или защо 42% от младите хора в България са изложени на висок риск от алкохолна зависимост

/ брой: 198

автор:Евгения Младенова

visibility 80

Твърди се, че употребата на алкохол е част от бита, традициите, обичаите и културата на българския народ. Но дали е така?
В наши дни младите не разказват за "геройски" напивания, а обръщат няколко чаши и скачат в колата, за да покажат на света "героизма" си!
Имаше гатанка: "В бъчвата мирува, в главата лудува. Що е то?"
Злоупотребата с алкохол е причина за повече от 200 заболявания и състояния, свързани с наранявания (по МКБ-10). СЗО изчислява, че алкохолът причинява почти 1 млн. смъртни случая годишно в европейския регион. С употребата му се свързват 30% от смъртните случаи от неволни наранявания (удавяне, ПТП и пр.) и 39% от смъртните случаи от умишлени наранявания, като самоубийство и убийство. Едно проучване установи, че хората, които редовно пият 5 или повече напитки поред, започвайки от 13 г., са много

по-склонни да имат наднормено тегло

или високо кръвно налягане до 24-годишна възраст, отколкото техните непиещи връстници.
Съществуват генетични различия между расовите групи, които влияят на риска от развитие на алкохолна зависимост. Според експерти има различия между африканските, източноазиатските и индийските расови групи в начина, по който се метаболизира алкохолът. Смята се, че тези генетични фактори обясняват отчасти вариращите честоти на алкохолната зависимост между расовите групи.
У нас непрекъснато се говори за вредите за здравето от тютюнопушенето, но сякаш не достатъчно, че ако един водач изпуши 10 цигари и шофира, не вреди на останалите участници в движението. Но, ако е изпил 1-2 чаши алкохол, резултатът не е никак безобиден. Родителите не могат да попречат на младите хора да експериментират с алкохол, но могат да насърчат по-безопасни навици за пиене. "В пътната безопасност е доказано, че когато дете вижда, че баща му шофира в нетрезво състояние, то също става водач, който кара в нетрезво състояние", коментира Калина Крумова-Захариева - председател на сдружение "Мрежа за развитие на личността и талантите".
Представените преди дни данни от първото по рода си национално представително изследване "Младите хора в България – ментални рискове, предизвикателства и перспективи", сочат, че у нас 42% от 15-19-годишните са изложени на

висок риск от алкохолна зависимост


На въпрос в изследването на социологическа агенция "Тренд" по поръчка на сдружението какви форми на зависимост са имали или имат, 37% отговарят: "алкохол". Макар алкохолът да не е акцент на споменатото проучване, тези данни са повод за притеснение. Самото проучване се фокусира върху тревогите и страховете на младите у нас - 49% от анкетираните се боят от провал в различните му форми (в работата, в ученето). По думите на Евелина Славкова, социолог от агенция „Тренд“, "най-големият страх на младежите са финансовите проблеми - 45% от тях изпитват това чувство. Отглеждаме тревожно поколение, което се страхува как ще се справи финансово. В другите държави няма такава тревожност, когато говорим за финансова стабилност", категорична е тя. Очевидно тези страхове са само една от причините 37% от младите у нас да посягат към чашката, 24% - към цигарите, по 15% да "давят" страховете си в преяждането или в хазарта, 7% да се насочат към марихуаната, а 4% - към наркотиците.   
По отношение на алкохола, не би трябвало да прозвучи успокоително резултатът от международни изследвания, според които в други държави младите са доста по-здрави пиячи от българските си връстници.
На всеки 3 месеца Националният център за обществено здраве и анализи изнася данни от официално регистрирани случаи на остри интоксикации, свързани с употребата на психоактивни вещества. Последните са за второто тримесечие на т.г. Според тях от общо регистрираните 2258 случая на алкохолни отравяния 137 са деца до 15 г. (95 момчета и 42 момичета), а 98 са подрастващи на 16 -18 г. (66 момчета и 32 момичета). Това са по-малко случаи от преди година, когато за същия период са регистрирани съответно 159 и 142 случая в съответните възрастови групи, но в предходни години са регистрирани повече случаи на алкохолна интоксикация на български подрастващи, което е тревожен знак за здравето на младите у нас.
От друга страна, според проучване на "Галъп" в САЩ през 2023 г. младите там пият по-малко, отколкото през предишни десетилетия - 62% от хората под 35 г. твърдят, че пият, което е спад от 72% преди две десетилетия.


В Европа

Според здравния доклад на СЗО от 2021 г. девет от 10-те държави в света, в които най-много се консумира алкохол, са в Европа (статистиката включва и туристите - б.р.). Според същия доклад през 2019 г. европейският първенец по най-висока консумация на алкохол на глава от населението е Чехия (14,3 л). В тази класация България е едва седма в десетката с 12,5 л. Анализаторите отчитат, че всяка година в Европа всеки човек на 15 и повече години консумира средно 9,5 л чист алкохол, което се равнява на около 190 л бира, 80 л вино или 24 л спиртни напитки.
Във всички европейски страни очевидно има много повече жени, отколкото мъже, които стоят далеч от алкохола.
Общата консумация на алкохол на глава от населението е намаляла с 2,5 литра (21%) между 2000 г. и 2019 г. в Европейския регион на СЗО, който обхваща обширна географска област от 53 държави, включително Русия и бивши съветски държави като Молдова.
Но хората продължават да пият, особено в Западна Европа, пише в доклада. От него става ясно, че страната от ЕС с най-голям дял от населението, употребяващо алкохол на седмична база, е Холандия (47,3 на сто)


Колко напитки са безопасни?

Според СЗО няма безопасно ниво на пиене. И не пиенето на алкохол е единственият начин да избегнете вредното му въздействие. Правителствата обаче издават насоки за потребление с нисък риск.
На канадците например е казано от Националния център за употреба на вещества и пристрастяване да се ограничат само до две напитки седмично. Това е драматично намаление от предишната препоръка, която позволяваше 10 напитки седмично за жени и 15 напитки седмично за мъже.
В Белгия ограничението е 21 стандартни чаши на седмица за мъж и 14 за жена, независимо дали това са половин халба бира или малки чаши вино. Ирландия препоръчва максимум 17 стандартни седмични напитки за мъже и 11 за жени.
България и Холандия казват, че дневният препоръчителен лимит е една чаша вино, една бира или 50 мл спиртни напитки. В Германия максималната поносима дневна доза за мъже е 500 мл бира (една пинта), 250 мл вино (голяма чаша вино) или 60 мл алкохол. На жените се препоръчва да пият наполовина по-малко.

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 544

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 550

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1257

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 496

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 548

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 635

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 701

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 653

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 575

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 515

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ