15 Август 2024четвъртък16:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Боташ" отказва да променя договора с "Булгаргаз"

Исканията на българския доставчик се необосновани, твърдят от турската компания

/ брой: 151

автор:Дума

visibility 2344

Турският газов оператор "Боташ" отхвърлил исканията за преговори по спорното споразумение с "Булгаргаз", което беше подписано в началото на 2023 г. от служебния кабинет на Гълъб Донев и обвързва България с плащането на милиарди левове , дори да не внася някакъв газ през Турция.
Според "Боташ" предложените изменения в договора биха нарушили основната динамика на споразумението и биха направили изпълнението му невъзможно. В сегашния си вид, обаче договорът, подписан от служебния кабинет в началото на 2023 г., може да доведе до фалит на "Булгаргаз" и огромни финансови щети за България
Представители на турската компания пристигат другата седмица у нас за преговори с "Булгаргаз" по въпроса за предоговаряне на споразумението. Това е била една от темите, обсъдени от министъра на енергетиката Владимир Малинов и турския му колега Алпарлслан Байрактар на среща в Истанбул. По-рано тази година парламентът възложи на енергийния министър да предоговори споразумението между "Булгаргаз" и "Боташ".
Причината е, че България не ползва целия договорен капацитет за пренос газ през турската система, но въпреки това плаща всеки месец близо половин милион долара, договорени при други условия.
Турският газов оператор предупреждава за сериозни последици за България, ако не плаща по 13-годишното споразумение. То може да доведе до това „Булгаргаз“ да плати над 2,3 млрд. долара за резервиран капацитет, независимо дали го използва или не. Това се казва в анализ на ICIS, цитиран от БГНЕС.
„Боташ“ отхвърли призивите за предоговаряне на спорна сделка с българския си държавен партньор. В писмо, изпратено от „Боташ“ до българския газов доставчик и видяно от ICIS, турската компания заявява, че всеки провал от страна на „Булгаргаз“ да извърши многомилиардни плащания като част от 13-годишно споразумение ще има „сериозни последици“.
По силата на сделката „Булгаргаз“ очаква да си осигури газ по турски тръбопроводи или терминали за втечнен природен газ, който турският оператор „Боташ“ ще доставя на България в граничната точка Странджа-Малкочлар по Трансбалканския маршрут. Половината от общия наличен капацитет, или 53,2 GWh/ден, ще бъде резервиран от „Булгаргаз“ за него, независимо дали го използва или не. По силата на сделката се очаква „Булгаргаз“ да плати 2,34 млрд. долара за капацитета, дори и да не го използва.
В писмото „Боташ“ също така отхвърли твърденията на „Булгаргаз“, че предоговарянето ще бъде необходимо, за да се съобрази с „промените на пазара“, като заявява, че аргументите на българския оператор не са обосновани.
Появиха се и информации, че турската страна е готова на отстъпки, ако България да предостави допълнителни количества вода за напояване на региона около Одрин поради продължителна суша. От земеделското министерство обаче обясниха, че “Напоителни системи” доставя водни маси по заявки на ползватели единствено на територията на България. Дружеството не поддържа и не притежава съоръжения за доставка на вода до площи, намиращи се извън страната.

1700 работници от "Марица Изток" - предсрочно в пенсия

автор:Дума

visibility 405

/ брой: 155

Спират разширението на "Чирен" заради проверката на Кьовеши

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 155

LNG терминалът в Александруполис ще заработи на 1 октомври

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 155

2% ръст на икономиката през второто тримесечие

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 155

Гърция се залавя с пожара до България

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 155

Протест в Братислава срещу словашката култура

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 155

Масови съкращения в германската икономика

автор:Дума

visibility 415

/ брой: 155

Накратко

автор:Дума

visibility 1095

/ брой: 155

Чудна Картинка

автор:Нора Стоичкова

visibility 953

/ брой: 155

Излизаме от релсите

visibility 836

/ брой: 155

Радев, спаси децата ни!

автор:Юри Михалков

visibility 746

/ брой: 155

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 465

/ брой: 155

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ