
Живеем два пъти по-бедно от германците
Близо 60% от разходите на българите са за храна и битови сметки
/ брой: 59
Българите живеят близо два пъти по-бедно от германците, показват данни на “Евростат”. Брутният вътрешен продукт (БВП) на човек от населението, измерен според покупателната способност и разликите в цените, в България е с 34% под средното ниво за страните от ЕС, а в Германия БВП на човек е с 15% над средното за ЕС.
Българите са най-бедните в ЕС. Най-близо до нас е Гърция, където стандартът на живот е с 30% под средното ниво за държавите от ЕС.
Според данните на "Евростат" близо 60% от всички разходи на българите отиват за плащане на битови сметки, наеми и храна, при среден дял на тези разходи от 50% за страните от ЕС. По този показател само Румъния е по-зле от нас, където малко над 60% от разходите на домакинствата отиват за битови сметки, наеми и храна.
Само за битови сметки българите дават 34,6% от всичките си разходи. Делът на тези разходи е по-голям само в Унгария, Португалия, Италия, Испания, Люксембург и Ирландия. В тези държави обаче делът на разходите за храна е много по-малък, отколкото в България. Например в Люксембург за храна хората дават само 9,4% от парите си, докато в България за прехрана отиват 24,6 на сто от разходите. Малко по-голям, отколкото при нас, е делът на разходите за храна само в Полша (24,7%) и Румъния (27,6%).
България е на челните места сред държавите от ЕС и по дела на разходите за здраве. Българите дават за здраве 6,2% от всичките си разходи, като по-зле от нас по този показател са само в Гърция и Латвия, където за здраве отиват съответно 6,4% и 6,3% от парите на хората. Средно за държавите от ЕС само 3,7% от разходите на домакинствата са за здравето им. У нас големият дял на разходите за здраве се дължи на доплащанията за лекарства, лекарски прегледи и болнично лечение, които правят хората, над покритите от здравната каса разходи.
Като добавим разходите за здраве към парите за храна, битови сметки и наеми, се оказва, че 65,4% от разходите на българите отиват за най-необходимото. Само в Унгария са по-зле, като тези разходи отнемат 68,9% от парите на домакинствата. Средно за страните от ЕС само 53,5% от разходите на хората са за храна, битови сметки, наеми и здраве. По този начин на повечето европейци остават значително повече пари за отдих, развлечения, обучение, транспорт, дрехи, обзавеждане.