В смъртоносния капан на шапа
Фермерите плачат за животните си и питат защо държавата не прави друго освен да убива заразения добитък
/ брой: 80
Три месеца след засичането на първото огнище на шап край границата ни с Турция фермерите в населените места от общините, намиращи се в 10-километровата зона, които са под карантина, вече изнемогват. Финансово, а и психически. Такава зона се определя около всяко новооткрито огнище на болестта. В нея стадата трябва да се държат в оборите, да се хранят с фураж и стопаните търпят огромни загуби заради непродадените животни и нереализирана животинска продукция. Огнищата продължават да се увеличават. Последното е в с. Близнак, община Малко Търново. А ветеринарите, командировани в региона, само се местят от едно в друго населено място, за да избиват болните животни, както и да вземат кръвни и други проби от малки и големи стада в района.
Първото огнище бе в с. Кости, където са убити около 800 домашни животни - овце, кози и прасета. След това бе засечено огнището в с. Резово. Там с инжекция бяха приспани около 200 животни - близо 90 крави, 30 свине, 60 овце и 20 кози. Последва го с. Граматиково, където бяха умъртвени около 150 животни - овце и кози. След Граматиково дойде ред на с. Кирово в община Средец. Там бяха убити между 140 и 150 животни. Последва откриването на шап в три нови огнища - в селата Голямо Буково, Факия и Момина църква. И още над 350 животни бяха умървени. Новото огнище в с. Близнак е в карантинната зона - на около 10 км от с. Граничар и на около 10 км от границата с Турция. Засегнатите животни са 22 говеда, 63 биволи, 145 овце, 109 кози и 12 свине, собственост на 9 човека от с. Близнак. Такава е равносметката.
Досега са умъртвени над 2000
животни. В огнищата, където добитъкът се умъртвява и после загробва, не се допускат външни хора, а и самите ветеринари, вършещи тази работа, с неохота разказват подробности, защото нямали право да говорят без одобрението на пресцентъра на новата агенция по храните, сиреч - на агроминистъра Мирослав Найденов.
Където е поставена карантина, има и специален пропускателен дезинфекционен режим, за да се предотврати разпространението на заразата. А дали това е достатъчно, след като вече трети месец трепем добитък, а се откриват нови и нови огнища? Според специалисти заразата вероятно е на територията на страната, много преди да бъде засечен първият случай на заразено диво животно в началото на януари. Обещанието е, че стопаните, чиито животни са унищожени заради шапа, ще бъдат компенсирани на 100%. Много от фермерите, които трябва да получат компенсация, твърдят, че
не са получили и половината пари за обезщетението
Те искат държавата да им даде сигурни гаранции за обезщетение, тъй като след убиването на болните животни в с. Кости вместо първоначално обещаните 1900 лв. на глава добитък, тамошните хора са получили едва по 900 лв. Макар че и това едва ли ще ги успокои, защото за голяма част от тях отглеждането на няколко животни е единственото спасение от глада. В селата от региона безработицата е голяма.
В една от засегнатите общини - Средец, има 32 села, в пет от които бяха засечени огнища на опасната зараза. В края на миналия месец стопани от странджанските села Голямо Буково, Момина църква, Факия и Горно Ябълково направиха жива верига преди с. Факия, за да спрат ветеринарите, които трябваше да умъртвят болните от шап животни. Хората от селата там обвиняват държавата, че прекалено късно е предприела мерки срещу шапа, което е довело до по-голямото разпространение на болестта. Защо проблемът придобива все по-трагичен характер? Защо, въпреки избиването на животни, нашите ветеринарни власти
не могат да спрат заразата
каквато у нас не се помни в такива размери от десетки години насам?
Ограниченията в община Средец притискат неимоверно както стопаните на няколкото по-големи ферми, така и утежняват нормалния ритъм на техните животни. За фермерите едно от най-големите опасения е, че загубите от заразата изключително много ще попречат на прекатегоризирането на фермите, което трябва да стане до края на годината. Загубите, които те търпят заради шапа, ще ги поставят не само пред невъзможност да инвестират необходимите средства, за да постигнат първа категория, но и ги тласкат към ръба на фалита. Стопаните се оплакаха, че няма фермер в общината, на чиято гуша да не тежи като камък поне един кредит към банка. Всъщност хората там говорят за черен сценарий, а той е, че заразата не е спряна още в първото огнище в с. Кости, именно за да фалират по-малките ферми. Затова те питат: кой има полза от тая работа?
Откакто бяха въведени ограниченията в 10-километровата зона, и стопани, и животни страдат. "Шапът убива не само животните, а и надеждите ни", проплакаха фермерите. Освен избитите от ветеринарите,
вече има и умиращи от глад животни
защото хората нямат средства, с които да си осигурят фураж. Заради глада бременните крави абортираха, оплакаха се фермери. Според някои животновъди шапът е 7-8 вида, като този, който върлувал в момента, бил само по говедата и не засягал овцете. Според ветеринарите това не е вярно. Фермерите обаче смятат, че под карантина се поставят и овцеферми, за да бъдат удовлетворени нечии икономически интереси. Вече агнетата във фермите са по-големи от тези, дето се търсят на пазара, а за цена дори и не се говори. Същевременно имало внос на агнешко от Гърция. Предишни години фермерите са успявали да продадат агнетата си до средата на февруари, но сега, заради заразата, през април те все още нямат никаква яснота какво ще правят със стоката си, както и не са наясно от начина, по който властите смятат да ги обезщетяват.
Държавата ще обезщети животновъдите, засегнати от шапа, потвърди за пореден път в края на миналата седмица Мирослав Найденов. От няколко дни един от неговите заместници обикаля Бургаския регион. И фермери, и кметове хем се надяват на някаква помощ от управляващите, хем се съмняват, че на тях им пука. А най-вече се притесняват, че има реална опасност да "загинат". Стана ясно, че държавата не може да купи фураж и да го раздава като социални помощи. Затова от МЗХ били разговаряли с доставчиците на фураж да го доставят до животновъдите, чиито животни не могат да бъдат изведени на паша, като той ще бъде заплатен от държавата. Дано! Специална комисия щяла да следи за раздаването на фуража. Обаче хората са на къстопътя между оцеляването и фалита. Загубите за тези със здрави животни, заради невъзможността да реализират продажба на мляко и месо, са огромни. Управляващите обещаха, че са изготвили схемата, по която ще бъдат компенсирани животновъдите в Бургаска област. Стопаните се надяват, че в края на тази или началото на следващата седмица финансовото подпомагане ще започне. Компенсациите ще бъдат на три нива. Повече средства ще получат стопаните в селищата, засегнати от шап. Второто ниво ще е за животновъдите в 10-километровата зона, където е забранена свободната паша на животните, и третото ниво ще е компенсация на животновъдите, които не могат да търгуват с месо и мляко. На стопаните ще бъдат изплащани средства за закупуване на фураж. В момента се правят списъци на хората и броя на животните. По изчисления общо около 2,5 млн. лв. е сумата, която ще получат всички, чиито животни са унищожени. Компенсациите ще зависят и от вида на отглежданите животни.
Ако се върнем към началото на годината, когато бе потвърдено първото огнище на заразата в България, и досега остават много въпроси без отговор от управляващите и от компетентните органи в страната. Един от най-важните е защо веднага не бе призната
огромната грешка със занемаряването на оградата на границата
с Турция, за което още през януари алармира бившият депутат от Ямбол и бивш член на земеделската комисия в 40-ото НС Стоян Проданов. Последва неглижиране и протакане на проблема, а основната версия все пак е, че заразата е дошла от Турция чрез диви животни, преминали през дупките на оградата. След като три месеца не бе направено почти нищо за нейното възстановяване, агроминистърът едва миналата седмица обеща, че ще бъде поправена оградата на турската граница, за да се ограничи преминаването на диви животни от южната ни съседка. Което си е ачик-ачик признаване на грешката, ама с половин уста. Даже министърът обеща, че за да стане това по-бързо, по програмите за заетост ще бъдат наети местни хора. Е, това, ако не е цинизъм, здраве му кажи.
Другият въпрос го поставят голяма част от фермерите. Те смятат, че държавата ни трябва да поиска разрешение от Брюксел да ваксинираме животните си срещу шап. Турция не е членка на ЕС и там режимът е различен. Турците ваксинират стадата си. ЕК обаче е против ваксинация на животните, обясни неведнъж министър Мирослав Найденов. Причината, по думите му, е, че има опасност Русия и Китай да забранят вноса на животинско месо от ЕС. Затова според него единственият вариант за неразпространение на шапа на наша територия е да се унищожават заразените животни. Е, това се и прави, доктор Найденов. Но е повече от ясно, че управляващите нямат ни най-малко намерение да си развалят рахатлъка и да отправят подобно питане до Брюксел.
А, ако бяхме поискали разрешение за васкинация, и Брюксел ни бе разрешил?
Или на някой не му е удобно да влезем в такъв сценарии? Защо?
Една от грешките според експерти е и това, че след засичането на първото огнище бе забранен ловът на диви животни, които ветеринарите смятат за основни виновници за пренасянето на болестта на наша територия. Разбира се, не трябва да забравяме, че те са преминали през разкъсаната ограда, която управляващите занемариха. Ако ловът бе разрешен, щеше да има и някаква статистика продължава ли да прави совалки между двете граници заразата. В Турция по принцип има шап, но понеже си ваксинират животните, те са само преносители. Друг е въпросът, че има начини за ваксинация и на дивите животни. Фермерите от района твърдят, че в Турция ловът не е забранен и "отвъд границата се пука". Ето тук се поражда следващият въпрос: А защо България не направи официално запитване
има ли в Турция огнища на шап в 20-километровата зона около границата
Стопани от селата в засегнатата зона се чудят и за още нещо. Там имало стадо, което на всеки един-два дни минавало ту от едната, ту от другата страна на границата. Най-интересното е, че в това стадо нямало болни от шап животни. Фермерите се чудят дали това, дето ги застигна, не е умишлено, за да се ликвидират малките фермери, защото районът всъщност е екологично чист. Надяваме се някой да отговори на тези питания, както и да се помогне на хората. Дано не се чака просто температурите да се повишат и вирусът сам да загине, защото дотогава и фермерите ще загинат, жалват се стопаните.
Евтим Сталев:
Ще плъзне в цяла България
Евтим Сталев се моли да оцелеят теленцата му
Грехота е, дето избиват животните, казва собственикът на малка кравеферма от община Средец
- Бай Евтиме, колко страшна е тая зараза за фермерите?
- Всичко, което сега имам, съм направил със собствените си ръце. Имам 42 дойни крави и 40 телета. Не е имало шап от около 40 години. Навремето започнах като механизатор. Бях най-младият председател в най-голямото стопанство - ТКЗС "Загорци", в Бургаски окръг. И реших да направя хубава ферма, но не става тая работа... Започнах през 1990 г. с 5 животни. Все още имам проблем и със земята, но за това сега не ми се говори. Много ме боли, много ми е тежко и много се страхувам. Не трябваше така да ги избиват животните. Това не мога да го преживея. Трябваше тук, в 10-километровата зона, да направят ваксинация и да определят една кланица. Защо така ги хвърлиха?...
- Сега късно ли е за ваксинация?
- И сега може да се направи, не на всички животни, само на тези в района. Това трябваше да стане веднага след първото огнище. И на ваксинираните животни да им се сложи маркировка.
- Големи ли ще са загубите ти?
- Надявам се да се оправя някак си. И аз, и другите фермери обаче много се страхуваме заразата да не се разпространи навътре в страната. А тя ще плъзне. Невъзможно е да не се разпространи. Вирусът се предава и по въздуха.
- Как успяха да я изпуснат тая зараза?
- Оградата имаше дупки. Ама какви дупки, те цялата я разбиха, спряха да я поддържат. И откакто се развали оградата, животните започнаха да идват от Турция. А там огнища колкото щеш.
- Какво трябва да се направи?
- Вече казах - ваксиниране. Една от грешките е, че забраниха лова. Трябва да се вземат мерки и за дивите животни.
- А от свинска чума има ли опасност? И за това нашите животни не се ваксинират.
- И тя е била при нас. Имаше я в с. Факия, но тогава все още се ваксинираше. Това, дето сега го правят, е грехота. Познавам почти всички, на които унищожиха животните. Хората плачат. Даже, докато ви говоря... (човекът се разплака). Целта им е една - няма ферма, няма проблем. Искат да няма ферми. Крайно време е да разберат, че България не е само София.
Валентин Костов:
Благодарение на правителството сме пред фалит
Валентин Костов гледа около 350 овце
Агнетата станаха шилета, а никой не купува, оплаква се фермерът от с. Дюлево
- Г-н Костов, откога се занимавате с овцевъдство?
- С брат ми заедно имаме овцете. Аз се занимавам с това от 10 години, а той вече 30 години. Притеснени сме, защото не можем да си продадем продукцията. Агнетата вече станаха по 40-50-килограмови, а няма кой да ги вземе.
- Колко агнета имате за продаване?
- Имам 300 за продаване, а има и други по-малки. Дълбоко в себе си съм убеден, че даже шап по овцете няма. Защото никой не е обявил официално, че има шап по овцете. Това е умишлено. А блокират и нас с овцете.
- Какво трябва да се направи?
- Трябва да можем да си продадем агнетата. Да дойдат ветеринарите с обеззаразени камиони и да могат да се транспортират до кланици.
- С колко падна цената на агнешкото тези месеци?
- В началото тръгна на 6,50 лв. за килограм, после стигна 5 лева, 4,50 лева, а сега никой не говори дори за цена, никой не идва да се договаря с нас за продажби. Преди до 15 февруари ги продавахме. Те даже вече не са агнета, а шилета. Надяваме се тази седмица министърът на земеделието да разреши продажбата. Това ни вълнува най-много. Вече два месеца ги гледам на загуба. Една овца дава на ден 1-1,5 литра мляко. За два месеца щях да издоя поне 150 тона.
- Има ли с какво да храните животните?
- На колегите тук, в селото, храната свърши. Аз имам още малко и после просто не знам какво ще правя.
- Ако не се вземе адекватно решение?
- Като не се вземе - правителството да си отива. За какво ни е това правителство, като не ни защитава. Никой не мисли за нас. Просто сме обречени. Сега е кошмар да си фермер в България. Няма фермери, които да са в добро състояние. Благодарение на правителството сме пред фалит. А и не сме сигурни кога как ще ни обезщетят.