14 Ноември 2024четвъртък12:16 ч.

Няколко думи

Обетованата земя

/ брой: 194

автор:Таня Глухчева

visibility 4857

Конфликтът между Палестина и Израел е от толкова години, че е станал ежедневие. Ако трябва да бъдем точни - от 1948 г., когато държавата Израел е създадена с резолюция на ООН. Но думите на премиера Бенямин Нетаняху, че страната му е във война стресна световната общност. Странно как повечето държави се оказаха съпричастни с Тел Авив. Още по-странно е, че въпросните (с малки изключения) са проамерикански настроени. Палестинците "са лошите", "Хамас" са терористи, убийци и какви ли още не определения могат да бъдат прочетени. Те не дават ли също жертви? Не умират ли хора и от тяхна страна? САЩ веднага предложиха военна помощ на Нетаняху, както винаги жадни за проливане на кръв вместо за мирно решение на въпроса.
Именно това ни навежда на мисълта, че има нещо гнило. И отново ставаме свидетели на нечувана жестокост, смърт на невинни и масови разрушения.
Нима никога няма да си вземем поука? Последният пример е войната между Русия и Украйна, където също се говори за окупирани територии, всеки ден има ракетни удари, стотици хиляди са принудени да напуснат домовете си, да загърбят живота си и да търсят ново място, където да започнат отначало или да се крият в бомбоубежища...
Има ли прави и сбъркали в случая с Израел и Палестина? Тази територия ли е така жадуваната Обетована земя, за която еврейския народ жадува още от Древността? Запознатите с Библията вероятно са по-компетентни по въпроса. Останалите хора разполагаме само с исторически факти. През различните векове евреите са били гонени, преследвани, горени на клада в Испания, Португалия, Великобритания, затваряни в газови камери в Полша, Германия... Така погледнато те винаги са жертва.
Друг безспорен факт е, че след създаването си като държава, Израел веднага е признат от САЩ, СССР и други страни, но не и от съседните арабски държави. В последвалите няколко дни близо 700 ливански, 1900 сирийски, 4000 иракски и 2800 египетски войници нападат новосъздадената страна. Така се поставя началото на израелско-арабските войни и на съвременния израелско-арабски конфликт.
Нещо да прави впечатление? Все страни, където САЩ се намесват. Да не влизаме в теория на конспирациите, но е прекалено голямо съвпадение. Израел е един от най-верните съюзници на Вашингтон. Дали географското му положение не е от стратегическо значение за Чичо Сам? Да буни духовете в този край на света?
Така търсената Обетована земя, "национален дом на еврейския народ" или изконна територия на палестинските араби е това късче земя? Вероятно ще разберем отговора от силата на оръжието.
Арабският свят вече е обявил готовност да се обедини. "Хизбула" в Ливан вече пое отговорност за нанесени няколко атаки. Да не забравяме, че има много групировки.
Накрая може да се наложи евреите да търсят нова Обетована земя. Историята се повтаря, веднъж като трагедия, а после като фарс. В момента трагедията ли е или фарсът?
Важното е, че поне за известно време ще забравим за Зеленски. Въпреки че той напомни за себе си чрез поредното изказване, но вероятно, защото си е дал сметка, че обещаната му военна помощ вече ще бъде пренасочена към друго място.

ГЕРБ съгласни с левицата за отлагане на скъпия ток

автор:Дума

visibility 55

/ брой: 218

Синдикатите са против промени в механизма за минималната заплата

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 218

Средната заплата в София е 3128 лв., а в Смолян - под 1600 лв.

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 218

Не се поддавам на натиск, без значение откъде идва

автор:Дума

visibility 62

/ брой: 218

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 70

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 71

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 66

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 62

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 71

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 54

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 70

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 68

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 60

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 73

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ