Демокрация ли?!
/ брой: 128
Таня Глухчева
Демокрацията или кой да е политически режим се променя в зависимост от държавата и управляващите. Примери за това в близката и далечната история - колкото искаме. Пък е достатъчен един бърз поглед към "демократичните страни" в момента, за да ни стане още по-ясно. Нито една държава, нито един лидер няма да се определи като друго освен "демокрация" и съответно "демократ". Като се започне от САЩ, Турция, Русия, Северна Корея, Китай, Куба, Венецуела и се стигне дори до България. Етикетчето "диктатура" е измислено да се поставя в случаите, когато "моята демокрация" се различава от "твоята демокрация". Или перифразирайки песен от последните години се получава "демокрацията ми е по-добра от демокрацията ти"!
Така се случва и с Франция - един от стълбовете на свобода и защита на човешките права, вечно готова да "изнесе" от своя опит. Оказва се, че президентът Макрон обмисля забрана на социалните медии, за да не се стига до по-нататъшни размирици. Какво стана със свободното изразяване на мнение?
Никой не реагира. Всички радетели на демокрацията се правят, че не са чули. А каква ли врява щеше да се вдигне, ако това нещо се беше случило в Русия или някой друг "отстъпник" от правилното политическо управление?! Улиците щяха да се изпълнят от възмутени хора по цял свят, видни политически коментатори и анализатори нямаше да излизат от телевизионните студия, обяснявайки как подобна диктатура през XXI в. е недопустима. Веднага щяха да се появят искания за смяна на властта.
Но, след като става въпрос за Франция - може. Има определени държави, които се ползват със специален статут, дори "имунитет". Всяка тяхна постъпка може да бъде оправдана, защото е за "добро".
Двойните стандарти, двойният аршин е нещо много характерно за демокрацията, особено през последните години. Но напоследък идва малко в повече. И става все по-трудно западните ни приятели да ни убедят в правотата си. Става все по-трудно на застъпниците им да ни убедят, че те са прави. Защото те единствено ни доказват, че "крадецът вика "дръжте крадеца". Все по-ясно е, че който обвинява друг в диктатура, всъщност самият той я прилага.