19 Юни 2025четвъртък15:01 ч.

Министър Гуцанов: Няма да се отнемат вече придобити права на пенсионери

автор:Дума

visibility 8603

Не се предвижда отнемане или ограничаване на вече придобити права на пенсионери. Това заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов по време на дебат за бъдещето на пенсионната система, организиран от Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ). В дискусията участваха още Деница Сачева – председател на Комисията по труда и социалната политика в 51-вото Народно събрание и заместник-председателят на Комисията за финансов надзор Диана Йорданова.

Министър Гуцанов беше категоричен, че трябва да се говори за надграждане, а не за реформа на пенсионната система и да се действа изключително внимателно. Той подчерта, че ако проектът на решение, внесен от група народни представители, бъде приет, институциите ще имат 6 месеца, за да се види дали се налагат промени и какви да бъдат те.  

„През тези шест месеца, които ще имаме да изготвим пътна карта, няма да правим нищо на коляно, а ще ги използваме максимално всеки ден да обсъждаме вижданията на всяка ангажирана институция“, каза Гуцанов. Министърът беше категоричен, че няма предварително взети решения, а в програмата на правителството за съвместно управление не е заложена промяна в пенсионната система. 

Той допълни още, че не подкрепя повишаване на изискуемите стаж и възраст за пенсиониране, а за повишаване на пенсионните вноски няма взето решение. „Вярно е, че има подобрение на качеството на живот, но България е на последно място в ЕС по продължителност на живота, а три от петте региона с най-ниска продължителност са у нас“, каза министърът. 

Той подчерта, че трябва да се подхожда умерено и мъдро, когато се обсъждат предстоящи реформи в пенсионната система, която касае всички. „Когато често се правят промени в нея, това води до несигурност у хората. Всеки човек трябва да знае, още когато започва своя трудов стаж, какво да очаква в бъдеще. И тази предвидимост е ключово важна за изграждане на доверие в системата”, заяви Борислав Гуцанов.

Като резерв за увеличение на приходите в осигурителната система Борислав Гуцанов отбеляза борбата със сивата икономика. „С моя заповед разпоредих на Главната инспекция по труда да започне масиран контрол. Само за първите три месеца на годината са установени 914 случая на работа без трудов договор при 13 000 проверки. Мисля, че тук трябва да се насочат огромни усилия. Затова започнахме и работа по превенция, срещи в университетите с младите хора, на които да им обясняваме колко е важно да има трудови договори. Много е важно да разберат, че не става дума само за пенсии, а и за обезщетения за майчинство, за болест, за безработица“, обясни Гуцанов. Той цитира данни от калкулатора на загубите, разработен от Националната агенция за приходите и от Националния осигурителен институт, според който, ако човек се осигурява върху 1200 лв., а получава 3200 лв. от неполучени пенсии и обезщетения ще загуби в дългосрочен план около 303 000 лв. 

Министър Гуцанов анонсира и бъдещо проучване на данните, които показват, че 200 000 млади хора, които нито учат, нито работят. Самият той изрази съмнения, че част от тях са заети в сивия сектор, а друга може би са извън страната.

Половината българи взимат под 1000 евро на месец

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 110

Ще контролират цените на куриерските услуги в евро

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 110

Новите дългове на държавата надхвърлят 10 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 110

Променят срока за проверка на електромерите

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 110

Хърватия инвестира в демографията

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 110

Кристиан Вигенин: Мицкоски налага вето върху РСМ

автор:Дума

visibility 344

/ брой: 110

ЕК с мерки срещу България

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 110

Накратко

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 110

Контрасти

автор:Александър Симов

visibility 314

/ брой: 110

БСП не е загубила шанс да е гласът на недоволна София

visibility 387

/ брой: 110

Злодейска толерантност

автор:Юри Михалков

visibility 310

/ брой: 110

Феноменът работещ пенсионер

автор:Аида Паникян

visibility 352

/ брой: 110

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ