16 Декември 2025вторник07:31 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Мобилните оператори няма да плащат обезщетения за авариите

Услугите на А1 и "Виваком" били прекъснати за по-малко от 8 часа

/ брой: 79

автор:Дума

visibility 22080

Абонатите на А1 и "Виваком" вероятно няма да получат компенсации заради това, че останаха часове наред без мобилни услуги.
Според действащото законодателство телекомите у нас дължат обезщетение на потребителите, когато предоставяната от тях услуга е прекъсната за повече от осем часа. И при двата инцидента времето за прекъсване е под определената норма, обясни пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров. Вчера на среща с представителите на трите телекома той ги призова да съобщават своевременно при проблеми с мрежата.
Но дори и аварията да беше по-продължителна от 8 часа, компенсацията за потребителите е направо смешна - тя е едва 1/30 от месечната вноска, което на практика е около 1-2 лева отстъпка.
Един от мобилните оператори - А1, много щедро обяви, че като компенсация ще предостави неограничени възможности за комуникация - минути, мегабайти и скорост, на всички свои клиенти. Само че по-голямата част от потребителите имат абонамент именно за неограничени разговори и интернет, което на практика означава, че няма да получат никаква компенсация.
От Комисията за регулиране на съобщенията също намекнаха, че обезщетения няма да има. "След преглед на всички събрани факти около двата инцидента ще се прецени какви санкции да бъдат предприети", каза пред БНР председателят на КРС Иван Димитров. Освен това ще се чака и одит на независима структура, както разпореди КРС.
Както стана ясно, причина за срива в мрежата на "Виваком" миналата седмица за няколко часа, бе рутинна промяна в софтуера на мрежата. Сривът в мрежата на А1 е в резултат на авария в 2G и 3G мрежата.
"Вместо реални компенсации заради преустановената услуга, те ни предлагат като алтернатива да ползваме услугата VoLTE и VoWIFI, което е нещо като viber - провеждане на разговори и пренос на данни през интернет, без да е необходимо да сте в покритие на мрежа", коментира Богомил Николов от "Активни потребители".

Започват консултации при президента

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 235

Кметът на "Люлин" иска 25% по-ниска такса смет в района

автор:Дума

visibility 601

/ брой: 235

Общини отказват да вдигат данъци и такси

автор:Дума

visibility 851

/ брой: 235

Тол системата спира на Нова година заради еврото

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 235

Пуснаха още 3 километра от магистрала "Хемус"

автор:Дума

visibility 874

/ брой: 235

Обмислят нови правила за производство на автомобили в ЕС

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 235

ЕК: Влизането на България в еврозоната е необратимо

автор:Дума

visibility 918

/ брой: 235

Протести обхванаха цяла Европа

автор:Дума

visibility 979

/ брой: 235

Политически трусове и скандали в Мадрид

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 235

Бундесверът ще укрепва границата на Полша

автор:Дума

visibility 1033

/ брой: 235

Осъзнайте се! Можете ли?

автор:Таня Джаджева

visibility 850

/ брой: 235

Криза на съвестта

visibility 1006

/ брой: 235

"Гражданска Панорама"

автор:Ваня Григорова

visibility 1197

/ брой: 235

Имах силата да открия България заради мен и корените ми

visibility 651

/ брой: 235

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ