17 Май 2025събота00:55 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

БСП с промяна в Закона за висшето образование

/ брой: 87

автор:Дума

visibility 77

„С предлаганата промяна в Закона за висшето образование осигуряваме по-широк достъп до обучение и отговаряме на нуждите на пазара на труда.“ Това заяви народният представител от "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" Марияна Бояджиева от парламентарната трибуна. Тя уточни, че промените в закона, на които БСП-ОЛ е съвносител, са свързани с прецизиране на ограничението в закона, като се дава възможност за издръжка на обучението на студенти и докторанти, които желаят да се обучават в приоритетни професионални направления и защитени специалности в държавните висши училища, дори ако вече притежават същата или по-висока образователна степен. „Целта ни е да преодолеем очаквания бъдещ недостиг на специалисти от съответните професионални направления, както и да засилим мотивацията за обучение по специалности, за които има нисък интерес или такъв липсва“, обясни Бояджиева. Народният представител отбеляза, че всяка година около 10% от приема по държавна поръчка остава нереализиран - основно в специалности с нисък интерес, но с висока обществена значимост. „С промяната ще дадем възможност на хората да се преквалифицират, без да бъдат обременени с високи такси - особено в приоритетни направления и защитени специалности“, посочи Марияна Бояджиева.
Народният представител Петя Цанкова наблегна, че когато едно висше училище трайно не предлага обучение, не провежда занятия, не дипломира студенти и по същество не изпълнява основната си функция - това вече не е университет, а административна структура, изчерпана от съдържание. Цанкова коментира, че по време на обсъждане в образователната комисия е застъпено мнението, че е необходимо между първо и второ четене да се направят немалко корекции. Като такива тя посочи прецизиране на израза “трайно не осъществява образователен процес” и неговото ясно дефиниране. "Българските студенти заслужават образование, което е актуално и адекватно за времето, в което живеем. И всеки вложен лев - независимо дали идва от държавния бюджет, или от студентски такси - трябва да бъде инвестиран в реални резултати, а не в кухи структури”, заключи Петя Цанкова.

Средновярно

автор:Аида Ованес

visibility 1546

/ брой: 87

Големият шлем

visibility 1628

/ брой: 87

За религията и образованието

visibility 1330

/ брой: 87

София - най-опасният град за деца на улицата

автор:Дума

visibility 1291

/ брой: 87

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ