
СВЕТОВЕН ДЕН НА БЕЗОПАСНОСТТА И ЗДРАВЕТО ПРИ РАБОТА. Обявен през 2003 г. от Международната организация на труда (МОТ) с цел да привлече вниманието на световната общественост към охраната на труда и здравето на работника. От 1996 до 2003 г. се отбелязва като Международен ден на солидарност с пострадалите при трудови злополуки или професионални заболявания. Статистиката на МОТ показва, че всеки работен ден от домовете си излизат около 1000 души, които ще загинат на работното си място. Между 250 и 300 милиона са трудовите злополуки в света всяка година.

1867 - ПАНАЙОТ ХИТОВ ПРЕКОСЯВА ДУНАВ НАЧЕЛО НА ВЪСТАНИЧЕСКА ЧЕТА. 30-те души се прехвърлят на българския бряг край Тутракан. Знаменосец е Васил Левски. Планът на Хитов предвижда четата да се придвижи до Сливенския Балкан. Там да изчака четата на Филип Тотю, след което да се пристъпи към организиране на въстанически действия в цялата страна.

1943 - УМИРА ТОДОР ВЛАЙКОВ, ПИСАТЕЛ, ОБЩЕСТВЕНИК И ПОЛИТИК (Р. 1865 Г.). Редовен член на БАН от 1900 г. Съставя читанки за I, II, III и IV отделение, оценени високо и преиздавани многократно. Един от основателите и председател (1898) на Българския учителски съюз. От 1900 г. е член на Демократическата партия. Един от създателите на Радикалдемократическата партия. Окончателно се оттегля от политическия живот през 1931 г. Сред по-известните му съчинения са "Дядовата Славчова унука", "Преживяното" и др.

1992 - УМИРА ПАРАШКЕВ ХАДЖИЕВ, КОМПОЗИТОР, ПЕДАГОГ И ОБЩЕСТВЕНИК (Р. 1912 Г.). Голямото му музикално дарование, съчетано с невероятна тонова инвенция, го превръщат в харизматична личност с международни измерения. В националната ни култура най-значим е приносът му за развитието на музикално-сценичното изкуство. Със създадените опери, оперети и балет той се утвърждава в музикалния летопис като "българския Верди".

1997 - ВЛИЗА В СИЛА КОНВЕНЦИЯТА ЗА ЗАБРАНА НА ХИМИЧЕСКОТО ОРЪЖИЕ. Разработена е от Конференцията по разоръжаване в Женева в периода 1980 -1992 г. Това е първото международно споразумение за ликвидиране на цял клас оръжие за масово унищожение. Обхватът и задълженията на държавите в системата за проверка на спазването й нямат прецедент. Конвенцията е открита за подписване на 13 януари 1993 г. и е подписана от 130 държави, в т.ч. и от България.

2001 - ДЕНИС АНТЪНИ ТИТО (САЩ) СТАВА ПЪРВИЯТ КОСМИЧЕСКИ ТУРИСТ. Мултимилионерът, който има висше образование по астронавтика и аеронавтика и е работил за НАСА, пътува на руския космически кораб "Союз ТМ-32". Прекарва почти 8 денонощия в Космоса, като прави 128 обиколки на Земята. Заплаща 20 млн. щ.д. за пътуването, но негови близки предполагат, че е платил по-малко - около 12 млн.