30 Юни 2024неделя08:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 40

автор:Дума

visibility 1522

1371 - умира Иван Александър, български цар (р. 1301 г.). Царуването му продължава 40 години. Една от най-влиятелните фигури в историята на Балканския полуостров през ХIV в., дължащо се на гъвкавата му династична политика. По негово поръчение е съставено Иван-Александровото евангелие. В последните му години царството е разделено и отслабено, което при неговите наследници води до падане под османска власт.

1836 - Добри Желязков получава разрешение да построи фабрика в Сливен. Турският султан Махмуд издава ферман, с който разрешава на индустриалеца да създаде първата фабрика у нас и на Балканския полуостров. Тя е открита на 19 април 1836 г. В триетажна постройка е имало 20 предачни машини, 6 механични стана и персонал от 500 работници. Днес фабриката е паметник на културата от национално значение.

1909 - умира Джеронимо, индиански вожд (р. 1829 г.). В превод името на военния предводител на апачите чирикауа означава "Прозяващият се". Предвожда събратята си, които не са съгласни да живеят в резерват, както иска американското правителство. Оказва яростна съпротива и в знак на отмъщение заедно с групата си е военнопленник почти 30 години. Най-накрая е отведен в резерват в Южно Ню Мексико. Днес там и в района на форт Силл живеят потомци на апачите.

1927 - в Русе се ражда Леон Даниел, театрален режисьор (умира 2008 г.). Работи в театрите в Русе, Бургас, Враца, София, в БНТ, в Студия за хроникални и документални филми. Между забележителните му спектакли са "Три сестри" и "Вишнева градина" на Чехов, "Дванайста нощ" на Шекспир, "На дъното" на Горки и др. Отличен с много награди, Доктор хонорис кауза на НАТФИЗ.

1925 - убит е Тодор Страшимиров (р. 1880 г.). Политик от БРСДП, по-късно - от БРСДП (ш.с.), а от 1920-а - от БКП, брат на писателя Антон Страшимиров. Арестуван от режима на Цанков дни преди Септемврийското въстание (1923). Освободен, тъй като е избран за депутат. От трибуната на НС разобличава репресиите на режима спрямо опозицията и интелигенцията. В деня, в който отправя запитване до министъра на вътрешните работи, е убит на улицата. Физическият изпълнител остава неизвестен.

1935 - ражда се Кирил Нешев, философ (умира 2010 г.). Завършва философия в СУ, специализира в МГУ "М. Ломоносов" - Москва, професор. Научните му интереси са в областта на етиката. Бил е декан на Философския факултет и зам.-ректор на СУ. Автор на монографии и брошури, сред които "Азбука на семейната етика", "Българинът днес - съдба и свобода", "Политическата етика" и др.

1990 - учредителен конгрес на КНСБ. Конфедерацията на независимите синдикати в България е наследник на организацията Български професионални съюзи (БПС), преименувана през 1989 г. в Независими български професионални съюзи (НБПС). XI извънреден конгрес на НБПС на 17 февруари 1990 г. е и I учредителен конгрес на КНСБ.

2008 - Косово обявява независимост от Сърбия. България и още 73 държави, 22 от които членки на ЕС, както и САЩ, Канада и Австралия, я признават. През октомври 2008 г. по инициатива на Сърбия ООН поисква от Международния съд в Хага да се произнесе дали решението не противоречи на международното право. На 22 юли 2010 г. съдът излиза с решение, че актът не е в нарушение на международното право. На 27 юли 2010 г. Сръбският парламент приема резолюция, че въпреки това решение Сърбия няма да признае независимостта на Косово.

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ