30 Юни 2024неделя08:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 39

автор:Дума

visibility 1503

1887 - избухват бунтове на българските офицери русофили. Най-напред се надигат военните в Силистра, следват тези в Русе. Поводът за недоволството им е антируската политика на управляващите. Регентството начело със Стефан Стамболов предприема гонения срещу проруски настроените офицери, в резултат на което много от тях емигрират в Румъния. В Букурещ образуват емигрантски офицерски комитет, който взема решение за бунта. Той е потушен, а ръководителите му - осъдени на смърт и екзекутирани.

1900 - обнародван е първият Закон за празничните дни в Княжество България. С него 3 март се утвърждава като Ден на освобождението на България от османо-турското владичество. Като такъв той се отбелязва от 1888 г. Законът за празничните дни е заменен през 1911 г. със Закон за празниците и неделната почивка. Той е в сила до октомври 1951 г., когато е отменен с Кодекса на труда.

1920 - в Оряхово се ражда Андрей Чапразов, актьор (умира 1999 г.). Учи право, музика и актьорско майсторство. Незабравими са превъплъщенията му в драматични роли в "Дон Карлос", "Ромео и Жулиета" и др. Има над 5000 записа в радиотеатъра и е създателят на този жанр у нас. Изпълнява десетки роли в телевизионния театър. Сред най-известните филми с негово участие са "Големанов", "Зарево над Драва", "Следите остават" и др.

1924 - в Попово се ражда Димо Коларов, кинооператор (умира 1997 г.). Завършва Академията за изящни изкуства в Прага. Снима телевизионни, игрални и документални филми. Оператор на 30 филма, сред които игралните "Инспекторът и нощта", "Бялата стая", "Няма нищо по-хубаво от лошото време", "Козият рог", "Капитан Петко войвода". Удостоен с десетки награди у нас и в чужбина. От 2004-а посмъртно е почетен гражданин на Попово.

1952 - ражда се Иво Папазов-Ибряма, музикант. Истинското му име е Ибрям Хапазов. Кларнетист виртуоз. Създава оркестър "Тракия", с който има много концерти, записи и световно признание. Свири по цял свят заедно с най-добрите джазмени. През 2005-а печели наградата на публиката на престижните награди за World Music на Радио 3 на английската БиБиСи. През с.г. става лице на България за първия рекламен клип за страната, който се завърта по европейския тв канал "Евронюз" и в който звучи неговата мелодия "Носталгия".

1970 - умира Лазар Добрич, цирков артист и педагог (р. 1881 г.). Единственият българин, удостоен с най-високото световно отличие "сеньор" в областта на цирковото изкуство. Брат му Александър също е цирков артист. Двамата построяват цирк "Колизеум" в София. Създава цирк "Роял-Добрич". Автор е на номерата "Жокейска езда", "Танц върху опъната тел" и др. Носител с трупите си на множество награди.

2005 - влиза в сила Протоколът от Киото (Япония). През 1997 г. на срещата, посветена на глобалното затопляне, на която присъстват представители на повече от 160 страни, е приета конвенция. Тя задължава държавите да намалят нивото на изхвърляния въглероден диоксид до 2012 г., както следва: ЕС - с 8%, САЩ - със 7%, Япония - с 6%. Преговорите се движат трудно и протоколът влиза в сила едва след като е ратифициран и от Русия.

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ