Беззъбите КЗП и КЗК
/ брой: 37
Поредната вълна поскъпвания, обявени от трите мобилни оператора в България, предизвика такова огромно недоволство, че вече е ясно - повече така не може да продължава. А т. нар. държавни регулатори, за които политиците спорят кога трябва да бъдат подменени, се оплитат като патета в кълчища и се чудят как да защитят потребителите и да се оправдаят за състоянието на пазара. Доказа го и онзиденшното заседание на парламентарната подкомисия, създадена специално да се занимае с проблема. Именно там шефът на Комисията за защита на потребителите Стоил Алипиев изуми присъстващите с позицията си относно индексираните с инфлацията трета поредна година цени на трите мобилни оператори.
Алипиев се обяви за "мек подход" спрямо трите телекома и търсене на справедлив баланс в диалог с тях, защото законът бил такъв, че не може да се наложат санкции, а влизането в съдебен спор било крайно рестриктивна мярка. След подобни твърдения човек остава с впечатлението, че КЗП защитава интересите на операторите, а не на хората.
А се оказва, че клаузата за индексация на цените с инфлацията, която се прилага трета поредна година, е неравноправна. Първо, защото условията за индексация не са уговорени индивидуално с потребителите и те не може да преговарят за тях, второ, те се сключват във вреда на потребителите и те не може да се откажат от договора без неустойки. Вече има и съдебна практика, но явно в КЗП не знаят за това.
Освен това някак несправедливо и нелогично звучи да се ползва инфлацията, формирана от ръста на цените на хранителни стоки, жилищно поддържане и обзавеждане, хотели и ресторанти, здравни и образователни услуги, като основание за вдигане на цените на мобилните оператори. Защото стоки и услуги от потребителската кошница нямат никакво отношение към разходите на мобилните оператори.
Сега да оставим КЗП и да видим делата на КЗК. Откакто съществува антимонополният орган , КЗК не е направила нито един секторен анализ на пазара на мобилни услуги. Ресорният министър заявил в парламента, че секторът е много конкурентен. Как може да се твърди подобно нещо без да и - как го твърди, като не е правен анализ.А и с просто око се вижда, че пазарът е по-скоро картелиран, отколкото конкурентен. По друг начин не може и да бъде при тези безсилни и беззъби КЗП и КЗК.