09 Февруари 2025неделя00:38 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Почтените - изчезващ вид?

/ брой: 199

автор:Петра Ташева

visibility 1555

Тия дни много се говори за почтени хора. То е защото почтеността у нас сега почти липсва. След тая пуста промяна друг морал се "насади" в обществото. На почтеността се гледа като на изживяло времето си благородство, а почтените започнаха да ги смятат за будали. Пак е истина болезненото Ботево възклицание "Свестните у нас считат за луди!"
Преди почтеността е била водеща благодетел, защото хората са държали на едното си име. Били са почтени, без да говорят за това. Такъв е бил моралът, такива са били обществените порядки. Така са били възпитани и така са възпитавали и те своите деца. Почтеността се е предавала от поколение на поколение, но тихо, скромно и безрезервно. Помня, че баба ми Петра - майка на 12 достойни деца и на две и повече дузини внуци и правнуци, когато съгрешехме, тихо, но строго, ни гълчеше: "Срамота! Какво ще кажат хората?!" Днес, във времето на парата, няма такива понятия като срам и съвест. Ценят се само забогателите, натрупалите богатства, и не се мисли как и по какъв начин са придобити. А новите богаташи не се интересуват какво, къде и как се говори за тях. Още по-лошо е, че на честността и на бедността вече се гледа като на срамни пороци.
Почтеността не изчезва. Има ги почтените хора, но обществото ни като че ли не ги забелязва. А почтените люде са солта на живота. Те го правят светъл, хубав, красив. Те ни дават вяра и надежда. Такъв беше моят баща и заради честността и почтеността си беше уважаван в Пловдив. Бях вече завършила образованието си и се върнах в "моята" гимназия като преподавателка по литература. Баща ми не можа да ме види - за мигове се беше пръснало сърцето му. Но в града го помнеха много хора. Колко от днешните ни управници ще оставят такова честно и неопетнено име на своите наследници?
Как сега, на поредните нови избори, да си изберем почтени управници? Други са новите ценности. Парата и лъжата властват в сегашния ни греховен свят. А са ни нужни хора на честта, на делата. Такива, които да поставят народните работи над собствените интереси. Имаме ли такива кандидати? Колко от тях на дело доказаха, че в това трудно за народа време се отказват от привилегии? Да ви призная - нямам доверие на тези, които говорят против съперниците си, а не са доказали собствените си достойнства и възможности. И няма да гласувам за този, чиято всяка втора дума е "Аз". Дано заедно да намерим онези, които ще ни предложат разумни решения за България. В тях ни е надеждата.

 

 

Израел ще предаде Газа на САЩ

автор:Дума

visibility 7819

/ брой: 25

Бойкотът на магазините продължава на Балканите

автор:Дума

visibility 7870

/ брой: 25

Разследват полския премиер за опит за държавен преврат

автор:Дума

visibility 7824

/ брой: 25

Накратко

автор:Дума

visibility 7880

/ брой: 25

Трагедия без изход

автор:Валентин Георгиев

visibility 8035

/ брой: 25

По познати схеми

visibility 7963

/ брой: 25

Кой вече ще ни дава пари

visibility 7864

/ брой: 25

Кои са редкоземните минерали на Украйна, които Тръмп иска

автор:Дума

visibility 8053

/ брой: 25

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ