19 Ноември 2024вторник14:15 ч.

Мюсюлманки се еманципират по купони и на високи скорости

Саудитките могат да се запишат в клубове за йога, в Йордания свободно пушат наргилета по заведения, дори сирийки отскачат до Бейрут да се почерпят

/ брой: 215

автор:

visibility 4291

Ксения Мелникова
РИА "Новости"

Стожерка на домашното огнище, предана съпруга и грижовна многодетна майка, която ходи с хиджаб и без мъжа си не смее носа си да покаже навън - ето такъв стереотип бе създаден на Запад за близкоизточните жени. 

Така е било някога. Но сега положението се е променило: момичетата сами печелят пари, учат в Европа и САЩ и все по-силно се еманципират. Мнозина от тях спретват такива купони, че им завиждат дори западните връстнички. Как се веселят жените в консервативните държави?

"Това, че навсякъде трябва да ни съпровождат мъже, превръща живота ми в истински ад. Ние сме момичета, искаме да се веселим с приятели, да се разхождаме, където си искаме и да обядваме в някое заведение, без да искаме никакви разрешения", написа 21-годишна саудитка с псевдонима JUJU19 в редакцията на в. "Ню Йорк таймс".

Жените са задължени да искат разрешение от съпруга, бащата, брата и дори сина за образоване, пътешествие, брак или най-обикновено отиване на лекар. Американското издание направо бе затрупано от жалостиви разкази от близкоизточното кралство. "Веднаж пътувах с такси и колата катастрофира, но бързата помощ отказа да ме откара в болница, защото не бях с мъж, който да ме съпровожда. Съгласиха се едва, след като им разреши един роднина, който дойде. Загубих много кръв. Ако той не бе дошъл навреме, направо щях да си умра", възмущава се 19-годишно момиче с псевдонима RULAAс от столицата Ел Рияд. Към нея се присъединява 42-годишната лекарка Сара от Саудитска Арабия: "Всеки път, тръгвайки на пътешествие, аз, зрялата жена, трябва да искам разрешение от подрастващия ми син".

 

Димът на промените

 

Отстрани положението на жените в Близкия изток се оказва еднакво тежко. Но в Саудитска Арабия вече повя вятърът на промените: на момичетата бе разрешено да карат коли и да ходят на стадионите, да членуват в клубовете за бойни изкуства и да се държат по-разкрепостено. През последните пет години в кралството се увеличи броят на пушещите жени. Особено много им харесва наргилето, от магазините направо се помита тютюнът с вкус на пъпеш и малина. Но има и такива, които предпочитат цигарите.

"Когато мъжът ми разбра, че пуша, работата за малко да стигне до развод. След това се смири и ми разреши да пуша направо у дома", разказва 30-годишната Айша. Саудитското министерство на здравеопазването публикува доклад, че 16% от студентките в кралството пушат, от тях на 11% това вече им е навик. 

Все повече наргилета има в по-малко консервативната Йордания, твърди жител на Аман, служител в туристическата сфера. "Палестина, Йордания, Сирия, Ливан много си приличат. Но страните от Персийския залив са практически друг свят. Религиозните жени, които у нас са 40 процента, не посещават клубовете, където се продава алкохол. Но спокойно ходят в заведения с наргилета и открито си пушат там. В баровете, където алкохолът се лее като река, ходят момичета с либерални възгледи, онези, които не носят забрадки на главите", обяснява той. 

В Обединените арабски емирства се появи терминът "женски ден". Това означава, че някои плажове, национални и обществени паркове, фитнесклубове, басейни и аквапаркове са забранени за мъже в определени дни от седмицата. При това всичко е утвърдено на законодателно равнище.

Докато някои се задоволяват с малкото, други го дават докрай. Истински либерален стана Дубай. "Представи си някакъв небостъргач в Дубай. Постройка като постройка, без никакви табели. Само дето при входа стои човек. Доближаваш го, казваш му нужното име или кодовата дума. Пускат те вътре, качваш се на асансьора. Отваряш вратата на апартамента, а вътре е огромен клуб с гигантски бар и диджей. Тук се вихрят и мъже, и жени мюсюлманки", разказа пред РИА "Новости" събеседничка от ОАЕ, пожелала да остане анонимна.

Разбира се, в Дубай има и други развлечения. Ханан Собати, заедно с други любителки на високите скорости, създаде мотоклуба "Арабските газели". Без забрадка, със скъпи слънчеви очила, на високи токове, с впити дънки или къси поли, собственичките на разкошни спортни коли стъпват на магистралата, където могат да затапят всеки един мъж. Стрелката на скоростомера е над 200 км/час, жените летят по пътищата в пустинята. 

"Преди мъжете смятаха, че съм дошла на купона с някого. Просто не ме забелязваха. Сега тяхното отношение се промени: мнозина мъже са недоволни, че един вид съм развращавала жените им", признава Собати. Сега в клуба има 80 жени, много от тях са бизнесдами, но има и домакини. 

 

Тайните веселби в Иран 

 

Ако в страните от Персийския залив винаги са се придържали стриктно към консервативните традиции, други близкоизточни държави не са били толкова патриархални. В някои жените през 50-те и 60-те  са се чувствали много по-свободни, отколкото внучките им сега. Тогава, в постколониалния период, религията отиде на втори план, появиха се много възможности за себеизразяване, а политиката на еманципация се провеждаше понякога дори на държавно равнище. Например, в Тунис, водещата страна от Магреба, жените в средата на ХХ век имаха право на аборт, а на Запад можеха само да мечтаят за това. До революцията от 1979 г. иранките носеха миниполи и си правиха модни европейски прически. След отстраняването на шаха дрескодът бе затегнат, засилена бе и сегрегацията по полов признак. 

Това впрочем не попречи на младите да спретват "закрити купони за свои". Такива тайни веселби иранските власти безцеремонно преследват. Но нито високите глоби, нито дори наказанията със затвор не спират младежта. "Събираме се на някоя вила, слагаме покривала на прозорците и надуваме музиката. Танцуваме. На иранките е забранено да правят това. Само мъжете могат да танцуват. Ще кажа повече: на такива купони момичетата пият, пушат, изобщо забавляват се. Но ако някой бъде хванат, затворът му е вързан в кърпа. Или пък 100 удара с камшик. Веднъж се събрахме в местността  Шемшак, на час път от Техеран. Нарекохме го Шибиса (по аналогия с Ибиса). Появи се полиция, жените крещяха, плакаха, мъжете молеха за пощада. Набиха ги, а после ги арестуваха. Такива рейдове и арести не ни плашат: дори качваме снимки от купоните в инстаграм", разказа 21-годишна студентка от Техеран, представила се като Хавар.

През юли 2016 г. в иранската столица се разрази голям скандал: бяха арестувани 150 момичета и момчета на купон по повод рожден ден. Наказанието за рожденика и гостите не бе огласено: по-късно случаят бе потулен. 

 

"Арабският Монако"

 

Докато иранските власти се борят с ерозията на нравствеността, младите иранки заедно с другите жени от консервативните държави на Близкия изток се отправят към по-либерални страни в търсене на приключения. Най-често предпочитат Ливан.  Столицата Бейрут е истинска Мека за нощния живот. Барове, стриптийз клубове, казина - неслучайно наричат Ливан "Монако на арабския свят", "перлата на Близкия изток". "Мюсюлманките посещават барове, клубове, веселят се. Наскоро тук бе групата "Скорпиънс". Беше и "Металика". Тук се събират хора от близкоизточните страни, където царят по-сурови нрави", каза за РИА "Новости" един сънародник, който по-голямата част от живота е прекарал в Ливан. 

По думите му жените от Саудитска Арабия отиват в Бахрейн и Ливан, за да карат коли и да се почерпят. "Дори сирийките по всякакъв начин гледат да се измъкнат през почивните дни в Ливан, да се запознаят с някого. Жени със забрадки се присъединяват към компании: танцуват, пият, беснеят. В баровете се обличат с полупрозрачни рокли и на високи токове.  Богатите жени наемат млади мъже, които искат да спечелят пари, и си заръчват мъжки стриптийз. Всичко, което е свръхнормата на сексуалната етика, старателно се прикрива", споделя събеседникът.

В близкоизточните държави положението на жените е било много уязвимо през целия ХХ век. Напоследък ситуацията се променя. Идва ново поколение, младите хора могат да получат добро образование, включително в чужбина, а също да пътешестват и да разширяват представите си за това кое е допустимо и нормално. 

 

И учителите на стачка, ако няма увеличение на заплатите

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 221

32% от 7-годишните деца са с наднормено тегло

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 221

Въвеждат воден режим и в Брезнишко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 221

Властта би отбой за повишаване на социалните осигуровки

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 221

До месец тръгва новият онлайн кадастър

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 221

Агенцията по храните започва проверки преди Никулден

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 221

Хиляди протестираха срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 221

Сблъсъци в Нидерландия заради коледна традиция

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 221

Абсолютна липса на сърце

автор:Александър Симов

visibility 0

/ брой: 221

Злокобният Байдън

автор:Юри Михалков

visibility 0

/ брой: 221

Неадекватни решения и хаос заплашват енергетиката ни

visibility 0

/ брой: 221

Мъчи ни безводие, а има забавени проекти

visibility 1

/ брой: 221

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ