12 Юли 2024петък06:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Талантлива младост отново превзема Провадия

23-ият конкурс "Светослав Обретенов" се открива на 8 април

/ брой: 82

автор:Иванка Иванова

visibility 2536

Млади български дарования събира за 23-и път в Провадия конкурсът за инструменталисти и певци "Светослав Обретенов" от 8 до 11 април. В трите възрастови групи състезателите изпълняват само творби на български композитори. Целите на конкурса са преди всичко да популяризира родната музика и да показва на света уникалността, красотата й, да стимулира създаването на нови произведения. Същевременно обединява усилията на автори, педагози и изпълнители в усъвършенстването на инструменталното и вокалното изкуство. Не на последно място Провадия открива и подпомага нови таланти, идващи от детските школи, средните и висшите музикални училища.
Началото на народополезната традиция поставят през 1964 г. ентусиасти от Детската школа към читалище "Ал. Константинов", подпомогнати от тогавашния Варненски окръжен съвет за изкуство и култура. Конкурсът е за възпитаници от музикалните школи от Североизточна България. Огромният интерес, отличните резултати за 5 години превръщат регионалната надпревара в национална. От 1969 г. конкурсът носи името на Светослав Обретенов. Срещите на бъдещите знаменити певци и инструменталисти (в специалности пиано, цигулка, виола, виолончело, контрабас, ударни, медни и духови инструменти) от 1970 г. се провеждат на всяка четна година. Изключително признание на провадийския "слънчев музикален празник" е включването му в Европейския съюз на младежките национални музикални конкурси. Чест, даваща възможност лауреатите от трета възрастова група да гастролират на европейски и световни сцени. Не без значение е провеждането през 1989 г. именно в Провадия на Европейския конкурс за виолончелисти. За наша гордост златните медали грабнаха и полетяха към голямата международна кариера Диляна Момчилова и Лилия Байрова. Траен е интересът към случващото се в града на Обретенов от страна на именити педагози и изпълнители от Русия, Италия, Белгия, Германия, Австрия, Полша, Румъния и т.н., като професорите Медведев, Жозе ван Безув, Камий Свинен, д-р Екарт Ролфс. Голяма похвала безспорно отново заслужава ръководството на града-домакин, че въпреки всички трудности отстоява достиженията, не прекъсва нишките на духовността, милее за музикалната ни младост. А уникалността на националното надсвирване и надпяване е в това, че по регламент се изпълняват само творби (публикувани или непубликувани) на български композитори. Това е единствен по рода си конкурс на Стария континент. За 48 години Провадия откри и даде път на големите наши и чужди сцени на десетки лауреати, днес звездни инструменталисти, певци, диригенти от ранга на Боян Воденичаров, Евгения-Мария Попова, Анатолий Кръстев, Йосиф Радионов, Анжела Тошева, Лиляна Станкова, Валерия Мирчева, Пламен Хиджов, Пламен Джуров, Росен Миланов. Радващото е, че почти всички победители от "Св. Обретенов" защитават името на България и с награди от престижни международни конкурси и фестивали. Ценните отличия, разбира се, са атестат и за всеотдайната работа на педагози от музикалните училища в София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, НМА "Проф. Панчо Владигеров", АМТИИ - Пловдив, детски школи от цялата страна.
Главен организатор на известния и зад граница конкурс е община Провадия, не без съдействието на МК и СБК. Съорганизатори са НМА, СБМТД, НБУ, Пловдивската академия. Читалищните зали разтварят врати за състезателите, а оценките дават най-добрите преподаватели от училищата и академиите, световноизвестни вече изпълнители. 16 години неизменно председател на Организационния комитет е прочутият оперен певец, режисьор, педагог проф. Павел Герджиков. Помнят се с благослов и предшествениците му - професорите Петър Христосков (до 1972 г.) и Владимир Аврамов (1972-1996 г.).
С оригинален ритуал на 9 април 1988 г. започва конкурсът - със звън на камбана пред къщата-музей "Светослав Обретенов". Оттогава всяко издание се открива с толкова удара на камбаната, колкото е неговата поредност. На 8 април т.г. в обявения от османския пътешественик Евлия Челеби още през 1651 г. за "безподобен град" Провадия ще проехтят 23 удара. Камбаната, дар от СБК, е майсторска изработка на Николай Митрев. Излята е със съдействието на Светия синод и под специалното ръководство на известния професор по ударни инструменти Добри Палиев. Тежка е 160 кг, украсата й е с конкурсната емблема и надпис "Национален конкурс "Светослав Обретенов". Новото време, разрастването, разкрасяването на града наложи преместването на камбаната и постамента й в двора на Детската музикална школа, където е разположена и музейната експозиция за живота и творчеството на композитора Обретенов. В Провадия, наследник на средновековния Овеч, добре съжителстват китни възрожденски къщи, вековни храмове на вярата, музеи, читалища, художествени галерии, съвременна архитектура. Провадийци тачат паметта на видните си съграждани и преди всичко на композитора, диригента, основателя на Националната хорова капела.

Газифицирането на Банско и Разлог пак се отлага

автор:Дума

visibility 463

/ брой: 130

Положението в "Мини Марица-изток" е критично

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 130

Приходите от нощувки с ръст от 32%

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 130

Евростат отчете спад при жилищните сделки у нас

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 130

Гърция стана за смях с 6-дневна работна седмица

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 130

Грузия ще се справи и без помощи от ЕС

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 130

Прокуратурата разследва Льо Пен за корупция

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 130

Накратко

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 130

Смет на човек

автор:Деси Велева

visibility 491

/ брой: 130

ВиК консолидация, но каква?

visibility 434

/ брой: 130

По протокола на ШОС

visibility 444

/ брой: 130

Стажът за пенсия - все по-скъп и недостъпен

visibility 437

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ