Националният съвет на БСП:
Даваме мандат левицата да участва в управлението
Бурни изказвания и спорове съпътстваха заседанието на ръководството на партията
/ брой: 6
Националният съвет на БСП одобри предложението на Изпълнителното бюро на партията коалиция "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" да подпише Споразумение за парламентарно мнозинство за управление на държавата, съвместно с ГЕРБ-СДС и ИТН, и за съставяне на национално отговорно правителство. Решението получи 102 гласа "за", 13 бяха "против", а 7 се въздържаха.
Националният съвет даде положителна оценка за включените в документа леви политики, договорени от контактната група на социалистите. Основен акцент в него е извеждането на качеството на живот на хората като първостепенен приоритет с фокус върху здравеопазването, образованието и развитието на пазара на труда. В Споразумението са залегнали 100-те точки от предизборната платформа на левицата. Сред тях е идеята за работа за създаване на качествени образователни, здравни и социални услуги за децата и семействата, борба с детската бедност, намаляване на социалните неравенства, ефективна подкрепа за уязвимите групи. В документа страните се ангажират със защита на социалната държава, гарантиране на повече справедливост, включително чрез преглед на приходната система, както и стъпки за финансова децентрализация.
В началото на заседанието Драгомир Стойнев, който беше част от преговарящата група на левицата, направи ретроспекция на разговорите. Той призна, че преговорите с ПП-ДБ са се провалили, след като от ГЕРБ са се отказали от кандидатурата на Бойко Борисов за премиер и номинацията на Росен Желязков се е оказала "препъни-камък" за подкрепата. По думите на Стойнев от ГЕРБ-СДС и ИТН са приели всички предложени от "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" приоритети, които да бъдат включени в управленската програма.
Алиансът на Ахмед Доган също ще има право на глас в бъдещото управленско мнозинство, обясни Атанас Зафиров. Партията ще има двама представители в бъдещия съвет за съвместно управление, който ще бъде звеното, което ще взима решенията в кабинета. В съвета ще участват до трима представители от всяка политическа формация, която участва в съвместното управление, е записано в общото споразумение. Членове може да са партийни лидери, депутати или други лица. В заседанията ще участват още министри и експерти по конкретни въпроси, след съгласуване между страните.
Зафиров мотивира решението за участие в правителството с аргумента, че държавата е в криза и се нуждае от редовен кабинет и от бюджет за догодина. По време на дебатите се чуха различни мнения, някои от които противоположни на предложението на Изпълнителното бюро. Остри изказвания против участието на левицата във властта направиха Петър Мутафчиев, Теодора Овчарова, Петър Витанов, Генади Събков, който предложи гласуването "за" или "против" участието на левицата в управлението да бъде поименно. Предложението му беше отхвърлено с 81 гласа и получи подкрепата на едва 19 членове на НС. 17 се въздържаха. Калинка Николова пък предложи левицата да не участва в управленска коалиция, а да подкрепя с гласуване законопроекти, които са приоритет за социалистите.
Кметовете на Троян Донка Михайлова, на Дряново Трифон Панчев и на Родопи Павел Михайлов предупредиха, че общините се намират в много трудна ситуация и че, ако не бъде приет бюджетът за догодина, няма да има пари за училищата, детските градини и за социалните плащания.
В подкрепа на участието на БСП в кабинета се изказа Кристиан Вигенин, който настоя партията да обясни на избирателите защо влиза в управлението, кое налага промяната на отстояваната позиция срещу съвместно управление с ГЕРБ, как ще се отстояват левите политики и има ли граница на компромисите, които предстои да се правят.
Кирил Добрев пък беше скептичен към похвалите към преговорния екип за постигнатите договорености. Той обясни, че с 20 депутати не може да се постигне кой знае какво в парламента. Добрев беше категоричен, че левицата трябва да влезе във властта, за да има възможност да реализира програмите и обещанията си.
"Трябва да приемем това като инжекция адреналин в сърцето с ясното съзнание, че сърцето може да не издържи, но това е някакъв шанс това тяло да се върне отново към живот", изрази се метафорично Добрев.
В края на заседанието Националният съвет избра пет работни групи за подготовка на предстоящия конгрес на БСП - по организационно-техническата част, за отчетите на партията и на ПГ, по промени в Устава и за насоки за дейността на социалистите.