25 Февруари 2025вторник11:59 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Левицата настоява

Сметната палата да провери харчовете от бюджета

автор:Дума

visibility 1112

Сметната палата да провери допълнителните харчове и трансфери от държавния бюджет. Това поискаха депутатите от левицата на брифнг в НС. Имаме сериозни основания да смятаме, че правителството е нарушило Закона за бюджета с разпределението на средствата в края на миналата година и началото на тази, заяви Румен Гечев от ПГ на БСП.
Затова левицата иска от парламента да възложи на Сметната палата одит на допълнителните разходи и трансфери по бюджета на първостепенните разпоредители за периода 10 май 2017 до 31 януари 2018 г.
Ние винаги сме настоявали да се изпълняват Конституцията и законите на България. Има Закон за бюджет и във всяка цивилизована държава този закон се изпълнява стриктно, посочи Гечев.

По думите му НС е институцията във всяка демократична държава, която утвърждава бюджета, прави го в закон и този закон трябва да бъде изпълняван стриктно. Никакви премиери и отделни министри не могат да преформатират бюджета, да преразпределят средства, които са в нарушения с принципите и духа на Закона за бюджета, подчерта социалистът. Освен това управляващите трябвало да спрат да правят комбинации в бюджета така, че задържат разходите до края на годината.
В края на 2017 г. те разпределиха стотици милиони левове. Какъв е трикът на управляващите?, попитаха от БСП. И обясниха: "Цяла година те ни проглушават за излишъци в бюджета заради това, че те не харчат 2,5 млрд. лв. няколко години вече, капиталови разходи. Задържат огромни средства в стотици милиони, с които лишават малките и средни фирми, потребителите, от тези средства. Намаляват динамиката на БВП, тъй като тези пари не влизат в икономиката и на тъмно в края на годината изведнъж си ги разпределят, след като цяла година са отчитали псевдобюджетни излишъци".
Според Гечев в момента се случва същото. Правят се странни двустранни срещи между премиера и представители на МВР и други, при които отпускат стотици милиони, без санкцията на НС. Което е в нарушение на Конституцията.
От своя страна Жельо Бойчев поясни, че от БСП настояват обект на отида на Сметната палата да бъдат постановленията на МС, които утвърждават разходи извън определените в държавния бюджет.

Eдна трета от икономиката ни е в сивия сектор

автор:Дума

visibility 18

/ брой: 37

Повишените тол такси няма да оскъпят храните

автор:Дума

visibility 32

/ брой: 37

За една и съща услуга плащаме различни такси на банките

автор:Дума

visibility 27

/ брой: 37

България покри на косъм критерия за ценова стабилност

автор:Дума

visibility 25

/ брой: 37

Консерваторите отново на власт в Германия

автор:Дума

visibility 25

/ брой: 37

В името на мира Зеленски готов с оставка

автор:Дума

visibility 25

/ брой: 37

ЕС ще се въоръжава с налични фондове

автор:Дума

visibility 23

/ брой: 37

Накратко

автор:Дума

visibility 18

/ брой: 37

Бюджет по навик

автор:Аида Паникян

visibility 16

/ брой: 37

Бездарен стрелец си

автор:Христо Георгиев

visibility 27

/ брой: 37

"ЗА" и... "ЗА" българския лев!

visibility 26

/ брой: 37

Пациентът, а не болестта трябва да е на първо място

visibility 25

/ брой: 37

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ