09 Март 2025неделя23:09 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Делегацията на българските социалисти не подкрепи резолюцията на ЕП за Украйна

автор:Дума

visibility 8687

На проведеното в Страсбург днес пленарно заседание на Европейския парламент беше гласувана резолюция относно необходимостта от непрекъсната подкрепа на ЕС за Украйна.

По настояване на отделни делегации, сред които и тази на българските социалисти, части от текста на резолюцията бяха подложени на отделно гласуване. Евродепутатите от БСП гласуваха против ново увеличаване на военната помощ за Украйна и против искането поне 0.25% от годишния БВП на всяка държава членка да отива за такава военна помощ. Кристиан Вигенин и Цветелина Пенкова гласуваха против настояването да се премахнат  ограниченията върху използването на западни оръжейни системи, доставени на Украйна, срещу военни цели на руска територия. Не на последно място, българските социалисти се обявиха и против разширяване на операциите за обучение на украинските въоръжени сили.

Българските социалисти ще продължават да отстояват позицията на БСП, че единственият начин за разрешаване на конфликта в Украйна е чрез средствата на дипломацията. „Не приемаме единствен отговор на войната да бъде предоставянето на още и още оръжия - това очевидно не решава, а задълбочава конфликта и води до загубата на  десетки хиляди човешки животи. Нуждаем се от незабавно прекратяване на военните действия от двете страни и целенасочени усилия за възстановяване на мира“, заяви Вигенин.

„Изпълняваме стриктно ангажиментите, които сме поели пред левите хора в България и отстояваме позициите на тези, които са ни избрали да ги представляваме в Европейския парламент“, подчерта Цветелина Пенкова.

Вигенин и Пенкова подкрепиха и предложение на Групата на Левицата ЕС да предприеме амбициозна дипломатическа инициатива за незабавно спиране на огъня в Украйна, което обаче не беше прието.

След като спорните текстове в резолюцията бяха утвърдени от мнозинството, българските социалисти напуснаха залата.

Финалният текст беше приет с 495 гласа "за".

Париж предложи на Европа „ядрен чадър“

автор:Дума

visibility 6554

/ брой: 43

ЕС връща само 20 на сто от незаконните мигранти

автор:Дума

visibility 6420

/ брой: 43

Вашингтон преговаря с „Хамас“ за заложниците

автор:Дума

visibility 6354

/ брой: 43

Накратко

автор:Дума

visibility 7232

/ брой: 43

Резил

автор:Таня Джаджева

visibility 7633

/ брой: 43

Призив за мир

visibility 7213

/ брой: 43

Тревога от ескалацията

visibility 6703

/ брой: 43

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ