04 Февруари 2025вторник14:19 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Иван Иванов към директора на БАБХ: Има ли нелегален внос на добитък от съседна държава?

автор:Дума

visibility 7773

Има ли нелегален внос на животни от съседна държава? Този въпрос отправи зам.-председателят на ПГ на "БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" Иван Иванов  по време на изслушването на  изпълнителния директор на Българска агенция по безопасност на храните Светлозар Патарински, относно възникналите проблеми около здравния статус на стада овце в Пазарджишка област.

"Искрено се надявах до тази ситуация и изслушване да не се стига, защото още в предходния парламент в Комисията по земеделие провеждахме едно изслушване по темата, как да се предотврати тази опасност. Вие имахте информация, че още от лятото по границите със съседни държави има това заболяване. Очевидно това се е случило и държавата трябва да вземе всички необходими мерки в посока поне да се ограничат щетите", обърна се Иванов към Патарински.

Народният представител попита  и на каква база и откъде се вземат очакваните данни за определяне на броя животни, за които трябва да бъдат обезщетени стопаните. „Дали това са животни, регистрирани със системата ВЕТИС, или които са намерени на място? Има различни данни каква е бройката на тези животни“, коментира бившият земеделски министър.  По думите му е важно да се изясни, дали има нелегален внос на животни, които са пренесли заразата.

Иванов попита и как се формират обезщетенията за тези стопани, ако се стигне дотам, защото още не сме в хипотеза за тяхното умъртвяване. „Има ли данни за нелегален внос от съседна държава, която да премества заболяването в това стадо?", попита Иван Иванов.

Народният представител от левицата Петя Цанкова заяви, че в  последните няколко седмици ставаме свидетели на едно обществено напрежение, породено от недоверието в държавните институции, в частност БАБХ.

Според нея от всички изложения, в частност на комисията във вчерашния ден и в днешните изложения, става ясно, че ветеринарните лекари към Областната дирекция по безопазност на храните в Пазарджик са работили експертно, отговорно и компетентно. По думите ѝ те са спазвали всички заповеди, независимо от враждебното отношение и атаките от хората, които са  проявили гражданско неподчинение. „Какви са причините, съгласно Ваша заповед на 16 декември, да отстраните от работа ветеринарните лекари от Областната дирекция в Пазарджик и да образувате дисциплинарно дело? Какви са установените пропуски и допуснатите несъответствия при изпълнение на техните служебни правомощия?“, попита още Цанкова.

Секретарят на ПГ на "БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" Стефан Бурджев коментира информацията, че представителите на регионалната агенция по храните не са имали достъп до обектите със заразени животни. „Един път обявихте 700 хиляди лв. обезщетения, веднъж 1 милион лв. Трябваше да се подходи по-сериозно, по-спокойно, да не се търси само намаляване на социалното напрежение, което имаше основание и към което се прилепиха всякакви граждански организации  и партии, които търсят временен политически дивидент“, подчерта социалистът. По думите му е трябвало да се действа по-твърдо, за да не се нарушава доверието на гражданите, на фермерите и на цялата общественост към контролните органи, към министерството и към всички държавни институции. „Обществото не можа да намери яснота и се зародиха какви ли не теории и конспирации. От друга страна и самите ветеринари на първа линия в момента се оказа, че са най-пострадали и поемат тежестта за липса на добри решения“, каза още той.

Стефан Бурджев бе категоричен, че трябва да се положат още усилия, защото се натрупват проблеми и те ще станат все по-големи във времето, ако няма по-решителни стъпки за решаването им.

Швеция освободи кораба "Вежен"

автор:Дума

visibility 873

/ брой: 22

Учители отново заплашват с национален протест

автор:Дума

visibility 896

/ брой: 22

БЛС: Държавата да контролира кой извършва медицински процедури

автор:Дума

visibility 893

/ брой: 22

Дискусията за еврото е като спор между футболни агитки

автор:Дума

visibility 841

/ брой: 22

Таксиджии обмислят 24-часова блокада на Летище София

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 22

Прогноза: Има предпоставки за добра реколта от зърно

автор:Дума

visibility 872

/ брой: 22

Няма кой да контролира безопасността на уредите във фитнесите

автор:Дума

visibility 939

/ брой: 22

И Косово бойкотира супермаркетите

автор:Дума

visibility 834

/ брой: 22

Мъск закрива основния международен спонсор

автор:Дума

visibility 915

/ брой: 22

Панама обръща гръб на Китай

автор:Дума

visibility 824

/ брой: 22

Шест земетресения около гръцки острови

автор:Дума

visibility 826

/ брой: 22

Тихо страдание

автор:Барбара Пейчинова

visibility 821

/ брой: 22

Закъсняващата държава

автор:Александър Симов

visibility 844

/ брой: 22

А кога отбелязваме жертвите на репресиите преди 1944 г.?

автор:Искра Баева

visibility 909

/ брой: 22

По-тихи времена за бизнеса

visibility 862

/ брой: 22

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ