25 Януари 2025събота00:44 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Пазари

Хърватия е с най-висока инфлация в еврозоната. Защо?

Министърът на икономиката на страната призова гражданите да накажат търговците

/ брой: 4

автор:Дума

visibility 392

Министърът на икономиката на Хърватия Анте Шушняр призова гражданите да накажат търговците на дребно, които по думите му неоснователно повишават цените и по този начин допринасят за повишаване на инфлацията, предаде хърватската агенция ХИНА, на която се позова БТА.
Индексът на потребителските цени се увеличи през декември с 3,4 процента на годишна база спрямо 2,8 процента през ноември. Това е най-високата стойност на показателя от април м.г., когато беше 3,7 процента, показват данните на Хърватското статистическо бюро. Данните на Евростат за инфлацията, измерена чрез ХИПЦ, показват, че тя е достигнала 4,5% - най-високото ниво в еврозоната.
Цените на услугите са се увеличили с 5,6 процента, а на храните, напитките и тютюневите изделия - с 4,8 процента. Енергията е поскъпнала с 1,6 процента за година, а цените на нехранителните промишлени стоки без енергоносителите, са се увеличили с 0,7 процента.
Коментирайки данните, Шушняр каза след среща на управляващата коалиция, че "инфлацията е в съответствие с очакванията и прогнозите на Министерството на финансите, около 3%". Той добави, че данните за инфлацията трябва да се съотнасят с ръста на БВП. "Когато икономиката расте, неизбежно следват нежелани ефекти като инфлация."
Според него "някои неща не са поскъпнали толкова, колкото за крайните потребители" и призова потребителите да "поемат отговорност и да санкционират тези, които неоснователно повишават цените. Това е най-добрият механизъм за регулиране на цените".
Докато потреблението "остава неконтролирано", търговците на дребно ще действат безотговорно и ще повишават цените, коментира Шушняр. И отбеляза, че хърватското правителство е предприело редица мерки за намаляване на инфлационния натиск, като например намаляване на ставката на ДДС върху храните.
"За съжаление, пълният ефект от тази мярка не е постигнат, тъй като някои задържат разликата в сумите като част от печалбите си и я прибират за сметка на гражданите", призна Шушняр.
Министърът припомни и държавната намеса за осигуряване на достъпни цени на енергията. "Правителството регулира основните компоненти на разходите за живот и се стреми да ги направи достъпни за всички граждани."
По отношение на възможността за разширяване на списъка с продукти с таван на цените Шушняр каза, че през следващите седмици списъкът ще бъде "модериран", което означава, че някои продукти може да бъдат извадени от него, а други - да бъдат добавени.
Хърватският министър на икономиката отбеляза, че публично достъпните финансови данни показват много високи печалби - от пекарни до търговци на дребно, но според него, че тези икономически субекти също трябва да демонстрират определено ниво на социална отговорност.
Шушняр спомена и текущите дискусии относно възможността за коригиране на данъчната ставка върху печалбата, надхвърляща планираното.

Дир БГ


Унгария ще защити замразяването на
битовите сметки, въпреки по-скъпия газ

Унгария ще запази намаляването на размера на битовите сметки и постигнатото им замразяване, въпреки увеличаването с 20% на цените на природния газ в Европа поради решението на Украйна да прекъсне доставките на суровината от Русия, заяви унгарският външен министър Петер Сиярто, цитиран от националната новинарска агенция МТИ и БТА.
"Сега дори и най-фанатичните брюкселци не спорят, че конкурентоспособността на Европейския съюз рязко се е влошила", написа Сиярто във Фейсбук. Според него една от основните причини за това са цените на природния газ, които днес са по-високи в Европа, отколкото в повечето конкурентни страни.
"Междувременно цените на природния газ в Европа са се увеличили най-вече поради мерките, които нарочно намаляват количеството доставян газ, като санкции и други политически стъпки за отрязване на определени ресурси или на определени пътища за доставка. Ясно е, че европейците са най-засегнати от въпросните мерки", заяви министърът.
"Междувременно Унгария през последните години полагаше усилия да разнообрази маршрутите за доставка", допълни Сиярто, допълвайки, че това е осигурило сигурност на енергийните доставки, "макар и все пак да усещаме влиянието на повишаващите се цени в Европа".
"След решението от средата на декември за прекъсване на транзита през Украйна към Централна и Източна Европа цената на газа на европейските пазари е скочила с 20 на сто", допълни той.
"Решението на Украйна отново постави европейската икономика в сложна ситуация, въпреки че страната е кандидатка за присъединяване към ЕС", заяви министърът.
Сиярто заяви, че е обсъдил ситуацията със своя словашки колега Юрай Бланар, понеже решението на Украйна вреди особено силно на Централна Европа.
"Съгласни сме, че Споразумението за асоцииране ЕС-Украйна трябва да се спазва и от двете страни и че в документа има и клаузи за запазването на маршрутите за доставка на енергийни ресурси", подчерта Сиярто.
Той припомни, че по време на дебатите около изграждането на газопровода "Турски поток" преди няколко години, "(в Будапеща) бяхме заплашвани от нашите съюзници, които по недружелюбен начин се опитваха да ни разубедят да не инвестираме". Според него Унгария, която няма излаз на море, щеше да изпадне в затруднена ситуация, ако тогава не беше устояла на "приятелския" натиск.
Сиярто допълни, че и при настоящите обстоятелства енергийните запаси на Унгария са осигурени. Междувременно той отбеляза, че решението на Украйна да прекрати транзита е довело до по-високи цени, което представлява поредното предизвикателство пред конкурентоспособността на Централна Европа и на Европейския съюз.
"Все пак Унгария ще продължи да брани постигнатото замразяване на битовите сметки, дори и в тази предизвикателна среда, и ще продължим сътрудничеството си с партньорите в региона", каза в заключение Сиярто.


Годишната инфлация в еврозоната се качи до 2,4%

Годишната инфлация в еврозоната се очаква да бъде 2,4% през декември 2024 г. спрямо 2,2% през ноември. Това показва експресната оценка на Евростат, статистическата служба на Европейския съюз.
По основни компоненти на инфлацията в еврозоната: услугите се очаква да имат най-висок годишен темп през декември (4,0%, в сравнение с 3,9% през ноември), следвани от храни, алкохол и тютюн (2,7%, без промяна в сравнение с ноември), неенергийни индустриални стоки (0,5%, спрямо 0,6% през ноември) и енергия (0,1%, спрямо -2,0% през ноември).
Евростат отбелязва, че годишната инфлация е промяната в равнището на цените на потребителските стоки и услугите между текущия (отчетния) месец и същия месец на предходната година. Месечната инфлация е промяната на нивото на цените между текущия и предходния месец.

Кабинетът отваря фискалния резерв

автор:Дума

visibility 2032

/ брой: 15

Скандал заради церемонията на Тръмп

автор:Дума

visibility 2041

/ брой: 15

В София посрещнаха Китайската нова година

автор:Таня Глухчева

visibility 2030

/ брой: 15

САЩ затвориха границата с Мексико

автор:Дума

visibility 1923

/ брой: 15

И Фицо заговори за преврат на опозицията

автор:Дума

visibility 2001

/ брой: 15

Кой ще плаща сметката

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2046

/ брой: 15

Во кратце и со кротце

visibility 1990

/ брой: 15

По братски

автор:Таня Глухчева

visibility 2072

/ брой: 15

Ще изпълним със смисъл фразата „социална държава”

автор:Дума

visibility 1929

/ брой: 15

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ