18 Ноември 2024понеделник13:39 ч.

Хората на Кьовеши влязоха в "Булгартрансгаз"

Разследват договора на "Булгаргаз" с турската "Боташ"

/ брой: 154

автор:Дума

visibility 3683

Полицията е осигурила достъпа на европрокуратурата до газовия оператор "Булгартрансгаз" вчера сутринта, съобщи bTV. Според МВР достъпът е осигурен за разследване, свързано с турската газова компания "Боташ".
България сключи сделка с “Боташ” чрез "Булгаргаз" при служебното правителство на Гълъб Донев през януари 2023 година. Тя е за достъп до терминалите за регазификация на втечнен природен газ и последващия му пренос до България за периода от 1 януари 2023 г. до 31 декември 2035 г.
Българската страна се опитва да промени условията по договора, който бе разглеждан от специална парламентарна комисия, но засега без успех. Спорната 13-годишна сделка задължава „Булгаргаз“ да резервира и заплати преносен капацитет на граничния пункт Странджа-Малкочлар.
„Булгаргаз“ очаква да си осигури газ по турски тръбопроводи или терминали за втечнен природен газ, който турският оператор „Боташ“ ще доставя на границата с България Трансбалканския маршрут. Половината от общия наличен капацитет, или 53,2 GWh/ден е резервиран от „Булгаргаз“ за него (и плащан в пълен размер, дори да не се ползва). Останалата половина е запазена за „Боташ“, който може да я предоставя и на трети страни.
За срока на договора „Булгаргаз“ ще трябва да плати 2,34 млрд. долара дори изобщо да не получава газ. Досега България не е получавала газ по този договор, но плаща.
Анкетна комисия в Народното събрание разследва договора и стигна до заключения, че изпълнението му може да доведе до фалит на "Булгаргаз".
"Това е срамен договор за България, коментира още през пролетта депутатът от БСП Борислав Гуцанов и се обоснова.
„Договорът не е съгласуван  – само осем министри са го подписали, това прави акта нелегитимен. Тогавашният служебен министър Росен Христов е подписал договора, без да има това право, защото той трябва да бъде подписан от директора на „Булгаргаз“, а не от министъра предварително“, обясни Гуцанов.
Според него договорът трудно може да бъде развален, " защото е за два милиарда и 200 млн., и не виждам как Турция ще се съгласи. Гуцанов разкри още, че турската "Боташ" взима 9,19 долара такса за пренос, докато в Гърция транзитът се плаща почти два пъти по-ниско - 5,4 евро. "Два пъти разлика за едно и също нещо", подчерта с възмущение Гуцанов. Европейската комисия също започна разследване - заради съмнения, че нарушава правилата на ЕС  Намесата на ЕК е коз за България да настоява за промяна на неизгодните клаузи. Анкетната комисия също излезе със заключение, че "Булгаргаз" трябва да предоговори клаузите.
Преди акцията на европейската прокуратура бе съобщено, че тази седмица предстоят преговори с компанията „Боташ“ в опит да бъде преразгледан договорът. Представители на турската компания ще са в България на 15 август, за да преговорят с „Булгаргаз“, но в същото време от „Боташ“ са изпратили отговор на българското искане за предоговаряне, в което казват, че не се склонни на такова.
От своя страна БНТ твърди, че се разследват доставките на синьо гориво за Европа през балканската газова преносна мрежа. Телевизията не посочва каква е тази "балканска" газопреносна мрежа, но може би става въпрос за разширението на "Турски поток" през България, което бившият министър-председател Бойко Борисов държеше да нарича "Балкански поток".
Според експерти малко вероятно е Европейската прокуратура да разследва „Булгартрансгаз“, защото от една страна договорът е между "Булгаргаз" и "Боташ", а от друга – институцията, оглавявана от Лаура Кьовеши се занимава само с измами и корупция, свързани с европейски средства. Не е ясно какви могат да са тези евросредства, свързани с договора.
Влизането и проверката на европейската прокуратура в Булгартрансгаз е заради злоупотреба с европейски средства по стратегически европейски проекти.  Това коментира експертът Мартин Владимиров пред БНР.
Сигурно не става въпрос за разследване на конкурентните практики. Защото тя няма мандат, това го прави ГД „Конкуренция“. По-скоро става въпрос за злоупотреба с европейски средства, финансирали мащабни проекти за изграждане на газопреносна мрежа или разширението на Чирен, по-скоро е за Чирен“, обясни Мартин Владимиров.
И допълни, че към момента ГД „Конкуренция“ разследва сделката между Боташ и Булгаргаз, „защото потенциално нарушава правота на ЕС като не се позволява участието на трети страни“.
„Паралелно с това има съмнения за злоупотреба с обществени поръчки за разширяването на Чирен и газопреносните връзки с Гърция и Румъния", каза анализаторът.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 0

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 0

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 0

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 0

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ