12 Септември 2024четвъртък14:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Колонката на Велизар Енчев

Защо гласувахме в ООН за Истанбулската конвенция?

/ брой: 14

автор:Велизар Енчев

visibility 2165

Странни неща стават във външното ни министерство: дали в доскоро управляваното от служебния министър Светлан Стоев, дали в сегашното - под ръководството на Теодора Генчовска.

Това е хамлетовският въпрос, когато търсим отговорните за случилото се на пленарното заседание на Общото събрание на ООН на 16 декември 2021 г.

В този ден България е подкрепила, при това без резерви, резолюция на ООН за демократизацията и изборите, в която са включени термините "полова идентичност", различна от биологичната, и "жени в цялото им разнообразие", обхващащ също биологични мъже, идентифициращи се като жени. 

Още по-интригуващо е, че българският представител не е подкрепил предложени поправки за отпадане на проблемните термини, съобразявайки се с решенията на Конституционния съд за пол и полова идентичност от 2018 и 2021 г.

От видеозаписа на пленарното заседание ясно се вижда как България подкрепя спорната резолюция, за разлика от други държави, които изразяват своите резерви.

Преди четири дни МВнР реагира на тази новина, уточнявайки, че резолюцията e внесена от САЩ и е подкрепена от всички държави членки на ЕС, като фокусът на документа е върху ролята на ООН за провеждане на свободни и честни избори и намаляване на дискриминацията в изборния процес.

В рамките на резолюцията, твърди МВнР, няма позоваване на определението за родова идентичност (gender identity) от т.нар. Истанбулска конвенция и съответно от българска страна не е направено възражение...

Но запознаването с оригиналния документ от ООН говори за обратното. 

На стр. 6 от официалния документ на ООН фигурира следният текст:

На стр. 2 от въпросната Резолюция фигурира и следният абзац:

в който ясно се вижда фразата women in all their diversity - "жени в цялото им разнообразие". 

Всъщност, какво цели с този отговор външнополитическото ни ведомство? И защо забравя, че именно заради термина "полова идентичност" България не ратифицира Истанбулската конвенция.

А сега най-важното: текстът на резолюцията е гласуван три дни след встъпването в длъжност на коалиционния кабинет "Петков".

Затова е добре да знаем: служебният министър или новият министър са отговорни за дипломатическия гаф, който по своята същност е антиконституционен?

БСП не се хвана в капана на Борисов

автор:Дума

visibility 109

/ брой: 174

Общините скочиха срещу такса смет, отлагат реформата с 1 година

автор:Дума

visibility 103

/ брой: 174

Румен Радев ще посети Виетнам до края на годината

автор:Таня Глухчева

visibility 85

/ брой: 174

Съюзът на юристите призова за повече качествени прависти в НС

автор:Дума

visibility 101

/ брой: 174

България е най-бедната страна в ЕС, а с най-скъпата храна

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 174

БАБХ проверява спешно столове и бюфети в училищата

автор:Дума

visibility 119

/ брой: 174

Търговският дефицит расте с близо една трета към края

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 174

Производството на ток у нас намалява

автор:Дума

visibility 127

/ брой: 174

Скопие ще преговаря, но като член на ЕС

автор:Дума

visibility 139

/ брой: 174

Няма нужда от търговска война

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 174

Лондон свива помощите за горива през зимата

автор:Дума

visibility 134

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 174

Комедиантът

автор:Александър Симов

visibility 84

/ брой: 174

Геноцид

автор:Барбара Пейчинова

visibility 171

/ брой: 174

Има ли шанс Харис?

автор:Таня Глухчева

visibility 160

/ брой: 174

Съдебната реформа – абсолютно безпредметен израз

visibility 116

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ