19 Ноември 2024вторник01:04 ч.

Кой ще спечели европейските избори?

/ брой: 36

автор:Георги Готев

visibility 4998

Благодаря на тези, които ме поощриха за серията автобиографични "Благодарности", които живот и здраве ще подновя след европейските избори. И предварително се извинявам на всички, които очакват да чуят прогноза кой ще спечели тези избори у нас. По-важно е кой ще ги спечели в ЕС.
За първи път от 1999 г. европейското политическо семейство на социалистите и социалдемократите има шанс да бъде победител. От 1999 г. Европейската народна партия е печелила всичките четири избори, постоянно увеличавайки преднината си.
Трудно е да се предвиди резултатът на европейските избори. Всяка отделна страна е по своему непредвидима. В ЕС има шест големи държави: Германия, Франция, Великобритания, Италия, Испания и Полша. Засега може да се каже, че лейбъристите във Великобритания изглежда ще бъдат първа сила, но за другите пет страни прогнозата или е в полза на ЕНП, или е трудна.
За съжаление, спечелването на президентските избори във Франция от Франсоа Оланд не отприщи лява вълна. Четири месеца по-късно в Германия коалицията на Меркел ХДС-ХСС спечели най-добрия си резултат след 1990 г. - близо 42% от гласовете и почти 50% от местата в парламента. Социалдемократите също увеличиха депутатските си кресла, но събраха под 26% от гласовете.
По-лошо, в самата Франция рейтингът на Оланд се доближава до най-ниското ниво на одобрение за френски президент за последните 33 години, за които се извършват сондажи, които могат да бъдат сравнявани. Само 27% от французите го одобряват 20 месеца след изборите. Ако европейските избори са днес, ще ги спечели Националният фронт на Марин льо Пен, следвана от Съюза за народно движение на бившия президент Саркози, а френската соцпартия е едва трета.
В Испания сондажите предричат категорична победа за Народната партия на премиера Мариано Рахой, въпреки че беше забъркан в скандали и макар че неговото правителство въведе драстично затягане на коланите. В Полша левицата едва мърда и не е сигурно дали ще прескочи изборния праг от 5%. В Италия левицата е силна, но последите сондажи й дават 34,8% срещу 35% за десницата.
В четири страни управлява ЕНП - Полша, Унгария, Испания и Португалия, в две - социалистите - Франция и Словакия, всичко останало са коалиции. Социалистите са водещ партньор в коалициите в Италия, Румъния, Хърватия, Люксембург и Дания. В много страни има големи коалиции, което или значи, че левица и десница управляват заедно, както е в Германия, или че управляват много голям брой партии, както е в Белгия, чийто премиер е социалист за първи път от 1954 г. насам.
Но към Европарламента са се устремили и много нетрадиционни, антисистемни, пиратски и антиевропейски партии, каквато е най-голямата политическа сила в Италия - Движението Пет звезди на Бепе Грило, Националният фронт на Марин льо Пен във Франция, Партията на свободата на Герт Уилдерс в Холандия, Сириза на Алекси Ципрас в Гърция, ЮКИП на Найджъл Фараж във Великобритания, както и различни сепаратистки движения - Вламс Беланг на Барт де Уевер в Белгия, Шотландската национална партия на Алекс Салмънд, каталанската Ескера Републикана на Ориол Жункерас, италианската Лега Норд на Умберто Боси и др.
Очаква се тези партии да успеят да вкарат в Европарламента много повече евродепутати, отколкото при предишните избори през 2009 г. В сегашната "Група на свободата и демокрацията", красиви думи, зад които се крият антиевропейските сили, има 35 евродепутати. Шеф на групата е Найджел Фараж, а негов заместник е Слави Бинев. Ако го слушаш, няма по-голям патриот от Бинев, но нито една медия у нас не го е питала защо е приел да бъде заместник на Фараж - най-големия враг на българите и румънците.
В сегашния парламент има и 27 независими депутати, които не са част от нито една политическа група. Там е бившият член на "Атака" Димитър Стоянов, трима от Националния фронт, четирима от Партията на свободата, двама от партията Велика Румъния и др.
Към евроскептиците следва да отнесем и групата на "Европейските консерватори и реформисти", в които влизат не само консерваторите на Дейвид Камерън, но и евроскептици от Чехия, Полша и други стани. Тази група сега наброява 54 члена.
Общо около 120 антиевропейци и евроскептици на бяха проблем досега. Но в бъдещия Европарламент техният брой се очаква да бъде много по-голям.
Досега Европарламентът си вършеше работата, като игнорираше евроскептиците. Този път моята прогноза е, че за първи път проевропейските сили ще трябва да се обединят в коалиция, подобно на правителство, за да могат да работят ефективно. Не знам коя сила ще има най-много евродепутати, но силно се надявам истинският победител на европейските избори да бъде бъдещата проевропейска голяма коалиция от партии.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ