Геополитика
От Чанкай до Шанхай или Пътят на инките през Новата ера
Китай и Латинска Америка стават все по-близки, градят общи проекти
/ брой: 220
Приключи Срещата на върха на държавите от АТИС, която се проведе в перуанската столица Лима. Събитието беше дълго чакано по няколко причини. Първо, там за последен път се срещнаха Си Дзинпин и действащият американски президент Джо Байдън, второ, стана ясно, че както и да се развият отношенията между Пекин и Вашингтон по време на предстоящото управление на Доналд Тръмп, Поднебесната империя вече има икономически сътрудници по цял свят, включително, точно "под носа" на САЩ и трето - очертаха се основите на новия световен ред.
Последната среща
Разговорът между лидерите на двете най-големи икономики в света е бил конструктивен. През последните няколко години, въпреки че отношенията между двете държави бяха в най-ниската си точка от установяване на дипломатическите отношения, все пак към края на мандата на Байдън се появи малка надежда за затопляне. Дали това ще продължи и при Доналд Тръмп - тепърва ще видим, но Си Дзинпин подчерта, както неведнъж е правил досега, че никой няма полза от конфронтация, безсмислено е да започва нова Студена война, а предизвикателствата при един непрекъснато променящ се свят могат да бъдат преодолени заедно.
Болните теми като статута на Тайван, недоказаните китайски кибератаки и намесата във вътрешната политика на други държави остават разделителните линии, по които засега няма как да се постигне единодушие.
Както и да се развият отношенията между двете велики сили, едно нещо вече е ясно -
Китай и Латинска Америка
поемат към все по-светло бъдеще, що се отнася до икономическото им сътрудничество.
Президентът Си Дзинпин откри пристанището Чанкай в Перу, което е поредното доказателство за ползата от инициативата "Един пояс, един път". Перу е сред първите държави, която се включва в проекта и в продължение на 10 години е най-големият пазар за внос на китайски стоки, а м.г. Лима е изнесла 36% от продукцията си за Пекин.
На какво се дължи този интерес към
другия край на света?
"В едно динамично ежедневие Китай е готов да помогне на Перу, както го направи по време на КОВИД-пандемията", категоричен е Си. Страната на инките беше една от най-силно засегнатите. А днес държавата е изправена пред политическа несигурност, сменила повече от петима президенти за по-малко от десетилетие. При такава нестабилност е логично народът да бъде изправен пред затруднение да си намери работа. Но пристанището в Чанкай, от което ще пътуват кораби до Шанхай, още през първата година ще осигури над 8000 работни места, превозът на стоки ще бъде с 20% по-евтин и ще отнема само 23 дни.
Според президентката на Перу Дина Болуарте откриването на пристанището е исторически момент, с който местните се гордеят. "Страната направи крачка към превръщането си в международен търговски център. Постепенно Латинска Америка ще се превърне в развито и проспериращо място", категорична е тя. И допълва: "Пристанището отваря нова глава в икономическото развитие на Перу, ще станем по-конкурентоспособни и ще има много ползи за народа".
А освен новите работни места, ще се повиши и стокообменът, както и културният обмен.
Нов коридор между Азия и Америка?
Какво свързва държави, които са на хиляди километри разстояние? Оказва се, че още преди 2000 години китайците създали Морския път на коприната, свързващ Изтока и Запада. От втората половина на XVI в. китайски кораби са превозвали коприна и порцелан до американските брегове. А днес благодарение на първото "умно" и "зелено" пристанище Чанкай има нов мост между цивилизациите. Глобализацията свързва най-отдалечените части на света повече от всякога. А Пекин остава верен на основния си принцип: "Да планираме заедно, да градим заедно и да се облагодетелстваме заедно". И се стреми да предаде напредъка в науката и технологиите на цялото човечество.
В такъв случай - има ли значение дали САЩ ще продължи т. нар.
търговска война
която Доналд Тръмп започна през предходния си мандат? По-скоро отговорът не е от съществено значение, защото останалата част от света (с изключение на съюзниците на Вашингтон) са с Китай. Най-голямата разлика между двете супер сили е, че Поднебесната империя насърчава всички държави да се развиват, инвестира в тях и им помага в прилагането на повече зелени политики. До момента Пекин е спомогнал за намаляването с 810 милиона тона на емисиите на въглероден диоксид в световен мащаб. Единственото нещо, което Щатите са показали, че могат да правят, е да предизвикват войни...