07 Август 2024сряда14:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЕК:

Държавите сами да решат за ГМО

Страните-членки ще се придържат към обща система за оторизация на позволени от ЕС генномодифицирани растения

/ брой: 159

автор:Дума

visibility 1698

Европейската комисия прие предложения, предвиждащи деблокиране на противоречивите искания за отглеждане на ГМО в Европа, като се предостави възможност на страните сами да решат дали да забранят тези култури. Причината за това са опасенията на европейските граждани, най-вече относно опасността от предаване на зараза от генномодифицираните към другите растения и потенциалните последици от това за човешкия организъм. По този начин ще бъде сложен край на дългогодишните спорове между страните-членки, които подкрепят ГМО, и тези, които им се противопоставят.
"Колегията на комисарите прие предложенията на неправителствените организации", съобщи говорителят на изпълнителния орган на ЕС по въпросите на здравеопазването Фредерик Венсан. Предложението на ЕК цели да реформира сегашните сложни процедури по разрешаване на генномодифицираните култури, заради които от години в Европа не е издадено нито едно разрешение, а в Северна и Южна Америка те са все повече.
До момента ГМО се регулират в ЕС от две директиви. Едната се отнася до работа с ГМО в контролирани (лабораторни) условия, а другата е за освобождаване в околната среда за полеви опити и пускане на пазара на ГМО като продукти и съставки на продукти.
Втората директива въвеждаше и разрешителни процедури както за освобождаването в околната среда (полеви опити), така и за пускането на пазара, при които процедури участие взимат всички държави-членки, както и ЕК. Принципът е всяко освобождаване в околната среда да се оценява случай по случай, като се вземат предвид конкретните потенциални рискове за околната среда и здравето на хората. Тази оценка се прави от Европейската агенция за безопасност на храните, която дава научни становища за въздействието и безопасността или опасността на конкретни ГМО сортове.
Новата политика ще позволи на страните повече свобода да решат дали да забранят на територията си отглеждането на генномодифицирани растения, като в същото време се придържат към обща система за оторизация на позволени ГМО за ЕС като цяло.
В плановете на Брюксел са включени страни, които са положително настроени към ГМО като Испания, Чехия и Холандия, да могат да ги отглеждат, като в същото време се отворят и нови пазари за големите компании за биотехнологии. В същото време ще е законово уредено да има забрани за ГМО в страни като Австрия, Италия и Унгария.
Предложението на ЕК въвежда нов член в директивата от 2001 г. за освобождаване на ГМО в околната среда. Предложените мерки ще позволят на държавите-членки да забранят отглеждането на ГМО, но заради причини, различни от негативните им последствия върху човешкото здраве и околната среда, или техните социално-икономически въздействия. Така ще отпадне необходимостта да се задейства сложната процедура за предпазната клауза, което става въз основа на санитарни и екологични критерии.


В четвъртък у нас (15 юли) депутати от комисията по околна среда и води (КОСВ) ще препитват учените от консултативната комисия по ГМО, които съветват правителството. Повод за изслушването е скандалната позиция на консултантите по ГМО в МОСВ, според които няма причина за забрана в България на генетично модифицираната царевица "MON 810" на корпорацията "Monsanto". Същото се отнася до решението на ЕК да даде зелена светлина и за генетичномодифицирания картоф "Амфлора" на германската компания BASF, но единствено за промишленото производство на скорбяла.

Осем пъти повече коли върнати от преглед

автор:Дума

visibility 206

/ брой: 149

НКЖИ с нов изпълнителен директор

автор:Дума

visibility 234

/ брой: 149

Иран прави коалиция срещу Израел

автор:Дума

visibility 228

/ брой: 149

САЩ осуетили покушение срещу Путин и Белоусов

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 149

70 евродепутати не искат Унгария в Шенген

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 149

Нова Зеландия отменя зелени политики

автор:Дума

visibility 170

/ брой: 149

Лекари като таксиджии

автор:Аида Паникян

visibility 242

/ брой: 149

Велико самочувствие

visibility 235

/ брой: 149

Опасният Зеленски

автор:Юри Михалков

visibility 273

/ брой: 149

Глобален срив на фондовите пазари

автор:Дума

visibility 211

/ брой: 149

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ