12 Септември 2024четвъртък06:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Според учени:

Мозъкът работи като интернет

/ брой: 184

автор:Дума

visibility 833

Организацията на човешкия мозък прилича повече на широка мрежа, тип интернет, отколкото на вертикално организирана система. До този извод са стигнали учените Лари Свансон и Ричард Томпсън от Университета на Южна Калифорния. Резултатът противоречи на класическите представи за йерархичния строеж на мозъка, наложени през XIX век, съобщи Би Би Си.
Резултатите от изследването, публикувани в научното сп. Proceedings of the National Academy of Sciences, може да доведат до разработка на пълна схема на човешката нервна система. Свансон и Томпсън успели да изолират малък участък в центъра на удоволствията (nucleus accumbens) в мозъка на мишка.
Техният метод се основава на въвеждане на "маркери" в определени точки на мозъчната тъкан. Това са молекули, които не възпрепятстват преминаването на сигналите, но могат да бъдат открити при осветяване. С помощта на този метод на изследване те установили, че между разделите на мозъка съществуват четири типа връзки.
Ако мозъкът имаше йерархична структура, подобна на схемата на организация на голяма компания, както досега твърдеше неврологията, то сигналите щяха да вървят в една посока, а именно - към централния възел за обработка на данни.
В действителност обаче изследователите открили сложни пространствени връзки във вид на вериги между различните участъци на мозъка. Това повече съответства на схемата на организация на мрежа от типа на интернет. Оказало се, че мозъчният участък, който бил изследван, има система от връзки, съединяващи центровете, които отговарят за стрес, апетит и депресия.
Отдавна има предположения за такава високоорганизирана структура, но досега отсъстваха експериментални доказателства за нейното съществуване. Новите данни може да дадат мощен инструмент в моделирането на процесите на обработка на информацията от мозъка.

България изпревари Полша в търговията с Китай

автор:Таня Глухчева

visibility 583

/ брой: 173

Искаме пари от резерва на ЕС заради сушата и пожарите

автор:Дума

visibility 586

/ брой: 173

Шенген по въздух и вода удари визите за туристи

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 173

Спад в заводското производство за 19-и пореден месец

автор:Дума

visibility 509

/ брой: 173

Война на дронове между Русия и Украйна

автор:Дума

visibility 592

/ брой: 173

Германия върна граничния контрол

автор:Дума

visibility 632

/ брой: 173

Висши военни в САЩ подкрепиха Харис

автор:Дума

visibility 594

/ брой: 173

Накратко

автор:Дума

visibility 1686

/ брой: 173

Левица към бъдещето

автор:Александър Симов

visibility 972

/ брой: 173

По пътя на просветата

автор:Барбара Пейчинова

visibility 882

/ брой: 173

Лоша диагноза

автор:Мая Йовановска

visibility 1328

/ брой: 173

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ