
Германия загърбва историята
Командващият Бундесвера смята, че старата руска заплаха и новият американски изолационизъм налагат увеличаване на парите за въоръжаване и въвеждане на задължителна военна служба
/ брой: 65
Въоръжените сили на Германия - Бундесверът, наскоро получиха разрешение за мащабно увеличение на разходите, след като парламентът гласува за разхлабване на строгото правило за „дългова спирачка“ на разходите за отбрана.
Главнокомандващият Бундесвера генерал Карстен Бройер заяви пред Би Би Си, че увеличаването на разходите за неговото ведомство е крайно необходимо, тъй като според него руската агресия няма да се ограничи само до Украйна.
„Ние сме заплашени от Русия. Ние сме заплашени от Путин. Трябва да направим всичко възможно, за да предотвратим това“, казва генерал Бройер и предупреждава, че НАТО трябва да е подготвен за евентуално нападение, което според него може да се случи още след четири години.
„Въпросът не е колко време ми трябва, а колко време ще ни даде Путин, за да се подготвим - казва откровено началникът на отбраната. - И колкото по-рано се подготвим, толкова по-добре“, допълва той.
„Ние започнахме две световни войни. Въпреки че са минали 80 години от края на Втората световна война, идеята, че германците трябва да стоят настрана от конфликта, все още е твърдо заложена в ДНК-то на много хора“, казва Маркус Цинер от Германския фонд „Маршал“ в Берлин.
Докато Полша и Балтийските държави предупреждаваха за опасностите от сближаването с Москва и увеличаваха разходите си за отбрана, Берлин при канцлера Ангела Меркел вярваше в силата на икономическите връзки. Германия си въобразяваше, че по този начин насърчава руската демократизация. Противно на това изчисление, Русия получи парите и все пак нападна Украйна.
През февруари 2022 г. шокираният канцлер Олаф Шолц обяви радикален завой в националните приоритети. След това той отпусна гигантска сума (100 милиарда евро) за укрепване на въоръжените сили.
„Но това не беше достатъчно. Закърпихме малко дупките, но реалното положение си остава лошо. Това е в контраст с големите военни разходи на Русия, предназначени както за снабдяване, така и за посрещане на нуждите на военните на фронтовата линия в Украйна. За разлика от Запада, Русия не мисли по шаблони“, казва генерал Бройер и настоява Германия да действа бързо.
Неотдавнашно проучване показа, че 79% от германците все още смятат, че Путин е „много“ или „доста“ опасен за европейския мир и сигурност. Сега 74% от анкетираните казват същото за Тръмп. Допитването бе проведено след речта на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс в Мюнхен, в която той се изказа негативно за Европа и нейните ценности.
„Не знаем по какъв път ще поемат САЩ, но знаем, че убеждението, че можем да разчитаме 100% на защитата на Америка, когато става въпрос за нашата сигурност, това мислене вече не съществува“, отбелязва експертът Маркус Цинер.
Германия не успя да постигне увеличение на числеността на армията с 20 000 войници до 203 000 по график. Също така все още не е успяла да постигне средната възраст на войниците да бъде по-ниска от 34 години
Но амбициите на генерал Бройер са много по-големи. Според него Германия се нуждае от още 100 000 военни, за да защити себе си и Източния фланг на НАТО - т.е. общо 460 000 военнослужещи, включително резервистите. Затова той настоява, че връщането на наборната военна служба е „абсолютно необходимо“.
Двата „алармени звънеца“ - руската заплаха и американският изолационизъм и откъсване от Европа, сега звънят силно за Германия и не могат да бъдат пренебрегвани, казва генералът. „Сега за всеки от нас е ясно, че трябва да се променим“, подчертава Бройер.