В държавния училищен е-дневник щяло да има колцентър
Над 700 000 ученици влизат в клас, малко над 50 000 ще са първокласниците
/ брой: 173
От началото на 2025 г. в държавния е-дневник е предвидено да се изготви нова функция - колцентър. Това съобщи служебният министър на образованието Галин Цоков. Той увери, че държавната услуга продължава да се усъвършенства, така че да стане конкурентоспособна на частните електронни дневници. Целта е от новата календарна година вече да има друг начин на управление в нашата електронна система и обратна връзка с потребителите, посочи министърът.
Цоков посочи като основен приоритет усъвършенстването на държавната система за е-дневника. По негови думи само така на по-късен етап може да има дискусия дали да има различни електронни дневници или той да бъде само един - национален. Засега всяко училище само взима решение чий интерфейс да избере. Относно новината за създаването на колцентър в държавния е-дневник министърът разясни, че в момента се изготвя техническото задание. Предстои то да бъде прегледано от Министерството на електронното управление и до края на годината трябва да се пусне поръчката.
Образователният министър коментира и казуса с мобилните устройства в час и припомни, че използването им е забранено със закон още от 2016 г. Проф. Цоков поясни, че в някои училища има такава забрана и по време на междучасията, и изобщо в рамките на учебния ден. Министърът определи като тревожни данните от последното изследване PISA. От него станало ясно, че над половината от учениците са разсеяни и не внимават в час, защото използват своите телефони. По негово мнение този проблем трябва да се реши с диалог, защото желаните резултати няма да се постигнат само със забрана.
Просветният министър даде за пример Турция, която открива учебната година със забрана за използването на телефони. За сметка на това обаче са осигурени нови учебници, в които има добавена реалност и изкуствен интелект, за да може в класната стая с електронното устройство ученикът да получи допълнителен ресурс. "Това е пътят - дигитализацията да бъде максимално умна, смислена и в полза на развитието на учениците", смята той.
Цоков припомни, че тази учебна година у нас започва на 16 септември, въпреки че някои училища са решили да организират празненствата си на 15-ти в неделя. Над 700 000 ще са учениците, а малко над 50 000 ще са първокласниците. През настоящата година има много сериозни ремонти на около 1100 училища в цялата страна, посочи министърът. В малко над 100 училища ремонтите ще продължат и след 16 септември.