20 Февруари 2025четвъртък23:32 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Няколко думи

Пленена държава

/ брой: 207

автор:Ина Михайлова

visibility 8594

Навярно има поне 3999 причини, заради които последните парламентарни избори в България да станат повод за сериозен и смислен анализ. Което едва ли ще се случи. За първи път обаче в най-новата ни демократична история една партия не влиза в парламента, вписвайки срещу името си 3,999% изборен резултат.
Парадоксът роди купища смешки, иронични подхвърляния и остроумни реплики. Не защитаваме тази партия, но болезнено трябва да признаем, че случилото се налага изводи, чиято сериозност е наложително да впишем в дневния ред на обществото и държавата, ако искаме да оцелеем.
"Величие" не влезе в парламента заради има-няма 30 гласа. Какво обаче са те на фона на документираното с видеозапис надписване на бюлетини за ГЕРБ и ДПС-Ново начало? А на фона на подменените в последния момент хиляди членове на секционни избирателни комисии? Или на омачканите протоколи, на снимките, показващи опияняващата любов на избирателя в някои секции с почти 100-процентова подкрепа за новото начало в българската политика? Да не говорим за поставените на трупчета стотици сигнали за купуване на гласове, които ще останат вписани в поредните доклади на международните наблюдатели, но няма да бъдат санкционирани от родното правосъдие.
Има ли трезво мислещ български гражданин, който поне за миг да не допуска, че няколкочасовото бавене на ЦИК при обработката на 0,3 на сто от протоколите е свързано именно с нарочното изваждане на една партия от парламента?
От друга страна, ако "Величие" бяха влезли в Народното събрание с 4,001% благодарение на едни тридесетина гласа, нямаше ли пак същите трезво мислещи български граждани да смятат, че някой й даде "едно рамо"?
На колко точно гласа се равняват тези 0,001%? Защото обяснението "около 25" не работи, когато става въпрос за хора, а не за картофи.
"Математиката" на ЦИК ли е вярната "математика"?  
И хипотезите, и въпросите са напълно логични.
Отговорите и обяснението - също. Прогнилата система и институции, доверието в които е под нулата.
Заключението не е ново. Като че ли свикнахме и с него. Дори го използваме за обяснение на всичките си неудачи през годините.
Трябва обаче да повдигнем завесата докрай. Тези институции в преобладаващата си част обслужват или действат под надзора на онези, за които се дописват бюлетини и купуват гласове. Най-страшното е, че го съзнаваме, но го приемаме за обичайно нормално и се примиряваме с бездействието на пленената ни държава.
Изборната математика забърка поредния скандал. Сега предстои да видим какво правителство ще се състави. Тук проблемът няма да е математически, а по-скоро ценностен. Седмите избори не показаха изход. Дали не увеличиха риска съвсем да сбъркаме посоката?

Проектобюджетът претърпя спешен ремонт заради пенсиите

автор:Дума

visibility 864

/ брой: 34

Вдигат акциза на цигари

автор:Дума

visibility 951

/ брой: 34

Докато премахват такси по кредитите, банки вдигат лихвите

автор:Дума

visibility 942

/ брой: 34

Заплашиха висш политик в Скопие

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 34

И в Гърция започна бойкот на магазините

автор:Дума

visibility 1000

/ брой: 34

Сърбия и Русия срещу „цветните революции“

автор:Дума

visibility 923

/ брой: 34

Накратко

автор:Дума

visibility 902

/ брой: 34

Първият тест

автор:Александър Симов

visibility 907

/ брой: 34

За Левски и каузите

автор:Барбара Пейчинова

visibility 894

/ брой: 34

САЩ и Русия на 2 писти

автор:Юри Михалков

visibility 903

/ брой: 34

"Бързият убиец" е 100 пъти по-силен от хероина

visibility 908

/ брой: 34

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ