Наталия Киселова:
Изборните нарушения се дължат на прилагането на Изборния кодекс
Промените в закона ще бъдат гласувани окончателно от парламента през март
/ брой: 22
Проблемите с изборните нарушения са по-скоро в прилагането на Изборния кодекс, а не на самите текстове в него. Това коментира пред журналисти председателят на Народното събрание Наталия Киселова.
Тя откри кръгла маса на тема „Изборните правила на поправителен: възможните промени и техният ефект”, организирана от Института за развитие на публичната среда.
Според Киселова трябва да има по-малко субективни фактори, които влияят на изборния процес. "Може би е добре да се помисли за повишаване на качеството на хората, които са членове на секционни комисии, защото се видя, че има чести смени в последния момент и в деня на гласуване", каза тя.
Председателят на парламента посочи, че дискусията поставя началото на дебат, тъй като приетите на първо гласуване законопроекти за изменение на Изборния кодекс са противоречиви в някои от своите разпоредби.
"Предстои, след като изтече срокът за предложения между първо и второ четене на Изборния кодекс, дискусията да се премести в НС, за да се търси най-доброто, за да се предотврати първо съмнението и да се повиши доверието в изборния процес, и да се види дали проблемите са в ИК или са извън него", заяви доц. Киселова.
"Много е важно да покажем, че не е пътят веднага да отидем на избори, а да има едни правила, които са приемливи за всички участници в изборния процес без радикални промени", допълни тя.
Относно предстоящото произнасяне на Конституционния съд по исканията за цялостно или частично касиране на парламентарния вот на 27 октомври миналата година, председателят на парламента коментира, че решението на КС е задължително за всички, не само за Централната избирателна комисия, но и за Народното събрание.
Тя изрази надежда там, където има вече констатирани нарушения, да има съобразяване, ако проблемите са в Изборния кодекс.
Промените в Изборния кодекс ще бъдат гласувани в пленарната зала чак през март, тъй като преди това парламентарните групи ще формират работна група, която да помогне по обединяването на петте внесени законопроекта и изготвянето на доклада на правната комисия за второ четене.
ДУМА припомня, че "ПГ на БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" иска активна регистрация и публичен регистър на избирателите. Така избирателните списъци ще включват само хора, гласували на предишните избори, като може да се добавят хора, поискали да участват до 5 дни преди изборния ден, а по изключение - и в самия изборен ден.