10 Март 2025понеделник20:54 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Нова измама - мамят от наш телефон без да разберем

автор:Дума

visibility 9036

Нов вид схема по телефона. Измамници се обаждат на жертвите си, като използват нашия телефонен номер, без дори да разберем. Сигналът е от експерти по киберсигурност. Технологията се нарича "спуфинг" или превъплъщаване в чужд телефонен номер.

Експертите предупреждават, че измамниците са много находчиви.

"Да се доберат до телефонен номер на някой наш познат, който после да използват, за да ни се обадят. Могат да променят гласа си, мъж да се превъплъти в жена, може да се направи това нещо. Те могат да изискат от вас различни детайли, да ви помолят за парола за банкова сметка", заяви Обретен Обретенов, експерт по киберсигурност.

Престъпниците действат, като си правят собствени, виртуални телефонни централи.

Непознатите номера, за да има по-голяма достоверност са с наш код, като първи цифри на оператор. Избира се един голям оператор, фиксират се първите няколко цифри като легитимни и се допълва пълнеж от случайни цифри. Има случаи, в които нашият телефон случайно попада в тази поредица. В случая с виртуалните телефонни централи тези обаждания не минават през лицензираните и популярни оператори", допълни Обретен Обретенов, експерт по киберсигурност.

Съществуват различни начини за достъп до личните ни данни.

С телефонния ни номер измамниците могат да се сдобият много лесно - чрез различни обаждания, в които да вземат нашите данни или със специална програма за генериране на телефонни номера.

В началото собствениците на телефони, които са ползвани в престъпната схема, няма как да разберат за това.

"Когато нашият телефон бъде използван за измама по този начин, ние бихме получавали десетки обаждания от хора, които са възмутени дълбоко от това, че ние се опитваме да ги измамим", коментира Обретен Обретенов, експерт по киберсигурност.

Киберекспертът съветва да се обърнем към мобилния си оператор за помощ. Възможна е и смяна на телефонния номер.

"Единият вариант е да блокираме всички обаждания, които идват от непознати номера. Може да се сложи гласова поща на нашия телефон, която да известява всеки, който ни се обади, че телефонът ни е станал обект на измама, жертва е, и това, което се случва, не е изходящо от нас обаждане", каза още Обретен Обретенов.

Експертите съветват да бъдем внимателни и да не споделяме лични данни по телефона. Заради спецификата на телефонния разговор, при тази измама извършителите са трудно проследими.

БНТ

Цигарите поскъпват с над 2 лв. заради евродиректива

автор:Дума

visibility 2234

/ брой: 44

МФ подновява информационната кампания за еврото

автор:Дума

visibility 2175

/ брой: 44

ДНСК разреши ремонтът на "Опълченска" да продължи

автор:Дума

visibility 2281

/ брой: 44

Френска компания ще доставя скандалните 35 влака

автор:Дума

visibility 1902

/ брой: 44

В Германия "изляха" основите на кабинета

автор:Дума

visibility 2322

/ брой: 44

Вучич предупреди за насилие на протеста

автор:Дума

visibility 2148

/ брой: 44

Гърция привлича богатите чужденци

автор:Дума

visibility 2195

/ брой: 44

Накратко

автор:Дума

visibility 2240

/ брой: 44

Срам за държавата

автор:Валентин Георгиев

visibility 2251

/ брой: 44

Промоции и достойнство

автор:Велизар Енчев

visibility 2192

/ брой: 44

Макрон паникьорът

автор:Юри Михалков

visibility 2239

/ брой: 44

Европейската и българската левица на кръстопът

visibility 2244

/ брой: 44

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ