19 Ноември 2024вторник11:25 ч.

ИЗБОРИ

Турците показаха жълт картон на Ердоган

Големи градове му обърнаха гръб, той се утешава с победи в малките общини

/ брой: 63

автор:Зорница Илиева

visibility 1814

Думите на президента Реджеп Ердоган, че "резултатите от изборите започнаха да се оформят яваш-яваш", точно характеризираха обстановката по време на проведените на 31 март местни избори в Турция. Това изявление бе направено в Истанбул. Там при 99.01% отворени бюлетини резултатите са на кантар - тоест двамата основни кандидати за кмет Бинали Йълдъръм от управляващата Партия на свободата и развитието (ПСР), и Eкрем Имамоолу от опозиционната Народно-републиканската партия (НРП) си оспорват резултата.

В момента е ред на спекулации и надцакване до последния момент. 

Някои ги нарекоха "кървави избори" 

и то не само заради убитите 4-ма души по време на гласуването, а и заради особено "мръсната" предизборна кампания с острите и обидни слова, които се използваха в речите на противниковите политически лагери. 

Въпросът за резултатите в Истанбул наистина е на "живот и смърт", защото оценки, че "който спечели Истанбул, печели Турция", съвсем не бяха малко сред сериозните наблюдатели по цял свят. Ще се нанесе ли "психологическият удар" върху Ердоган, ако се окаже, че губи мегаполиса Истанбул, на който той в миналото е бил и кмет? Освен това кметското място в столицата Анкара се печели от кандидата на опозиционната НРП. Това наистина е нещо ново и различно, защото от 2002 г. ПСР печели всички избори без почивка. 

Но и ситуацията днес в Турция е различна.  Икономиката на страната е в незавидна рецесия, придружена с валутна криза, двуцифрена инфлация, растяща безработица и това не бе в полза на президента Ердоган и неговата ПСР. Резултатите сочат, че опозицията печели и в Измир, (макар и по традиция), Анталия, Адана. Всъщност от 5-те големи града засега ПСР печели само Бурса и очаква официалните резултати за Истанбул.

Тези местни избори в Турция бяха обявени като тест за политиката на Ердоган, който не бе губил избори от 2002 г. Пресата по цял свят проследи с внимание и даже отблизо самите избори. Британският в. "Гардиън" прогнозираше, че "в някои градове ПСР може и да загуби" и подчерта, че високата инфлация ще повлияе на резултатите. Агенция Ройтерс предположи, че "ПСР ще се затрудни в Анкара и Истанбул". Би Би Си също отдели широко място за коментари за изборите и излезе със заглавие "Местни избори в Турция: Ердоган се бори за доверието на страната". Германският в. "Билд" под заглавие "Необходимо да знаете за местните избори в Турция" твърдеше, че в тези избори може да бъде сменена управата на някои градове. Френският "Монд" писа, че "изборите имат критично значение" и подчерта, че 

"който спечели Истанбул, печели Турция"  

А в самите избори участваха 13 партии и 78 независими кандидати. На тях битката определено бе за Анкара, Истанбул и Измир, където живеят една трета от всички гласоподаватели в Турция. 16 от големите градове се печелят от ПСР, в 10 предимство има НРП, в три югоизточни града на първо място е прокюрдската Демократическа партия на народите (ДПН), а един град е спечелила крайно дясната Партия на националистическото действие (ПНД), която е коалиционен партньор на ПСР. 

При тези все още предварителни данни всички очакваха речта на Ердоган от балкона на централата на ПСР в Анкара, която той винаги произнася в нощта след спечелване на поредните избори. Сега той заяви, че "макар да загубихме кметските места в някои общини в големите градове, държим кметствата в малките общини". По думите му "по-голямата част от общините около Анкара са за ПСР, тоест на републиканския съюз". Това означавало, че макар народът да е дал на опозицията кметствата на Анкара, общините остават за ПСР. "Върху това ще работим" обещава Ердоган. И допълва: "Вие, скъпи мои братя, ще ви помоля да не се отчайвате, да не се ядосвате. Ние не очаквахме такъв резултат, сакън, нямаме нужда сега от такова нещо. Та ние сме партия, която печели 52% и сме първа на тези избори, другите да му мислят". 

Турските наблюдатели съобщават, че преди речта от балкона Ердоган е пял заедно с привържениците си пред централата на ПСР песента на Каяхан, в която има думи като 

"ти не се отчайвай, не плачи" 

В същото време при 2 регистрирани земетресения, 4-ма убити и още 3-ма загубили живота си по здравословни причини по време на самите избори на 31 март, при информации за забранена агитация с раздаване на пакети храна, констатирани опити за повторно гласуване и разкриване тайната на вота, при изненадващо решение на ЦИК да спре подаването на данни за резултатите в 19.36 ч за 56 минути обстановката в деня на изборите се отчита като "спокойна". Повече от 500 000 полицаи следяха за сигурността по време на изборите. 

Толкова ли е сериозно положението? Самият факт, че Ердоган припомня успешния за ПСР и за самия него период от първите спечелени избори на 3 ноември 2002 г. говори, че привържениците му имат нужда от кураж при тези неочаквани за тях резултати. Ердоган набляга на факта, че ПСР ще управлява в 16 големи градове, в 24 вилаета и 538 общини, в 200 махали, или общо в 778 кметства. Това правело 56% от кметствата в страната и трябвало да се знае от всички. "В Меджлиса ли сме, аз президент ли съм?", пита Ердоган. "По този начин ще продължим, въпреки че не можахме да постигнем желаните резултати." А причината е, че "не можахме да разясним на народа положението". Според него това било демократична борба, в която той лично в официалната 50-дневна кампания за тези избори е взел участие в 43 общински митинга и в 59 вилаетски (от общо 81 вилаета), в 9 тв-програми и в социалните мрежи, стигал едва ли не на живо до всеки турски гражданин. И отново призив "не се отчайвайте". 

В отговор лидер на НРП Кемал Калъчдароолу призова привържениците си "48 часа никой да не спи в Истанбул", защото "ще видите, в Истанбул ще дойде пролет". Не се отделяйте от секциите в Балъкесир и Ушак, където води "Добрата партия". От своя страна лидерката на тази партия Мерал Акшенер се обръща към Ердоган с 

"не подстрекавайте нацията" 

Нейните думи "от утре сложете край на вражеския език, а ние ще ви подкрепим във всяка правилна стъпка, но ще се изправим срещу всяка погрешна в името на нацията" се разчитат като признание, че е направена само стъпка към детронирането на Ердоган, но битката не е спечелена. Акшенер е категорична, че "на края на тези избори няма да кажем, че победихме. Това е само един успех по пътя за решаване на проблемите на народа. Това не е един резултат, това е само едно начало. Сега започва истинската работа. Турската нация не е без стопанин". 

Остава главният въпрос, а сега накъде Анкара след тези резултати и дали Ердоган отново ще докаже, че е като птицата феникс винаги да възкръсва. Дори и след опит за преврат или при непредвидена превратна геополитическа игра. Засега се чакат официалните резултати от тези избори. Следват задълбочени анализи не само в Турция.  

И учителите на стачка, ако няма увеличение на заплатите

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 221

32% от 7-годишните деца са с наднормено тегло

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 221

Въвеждат воден режим и в Брезнишко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 221

Властта би отбой за повишаване на социалните осигуровки

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 221

До месец тръгва новият онлайн кадастър

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 221

Агенцията по храните започва проверки преди Никулден

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 221

Хиляди протестираха срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 221

Сблъсъци в Нидерландия заради коледна традиция

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 221

Абсолютна липса на сърце

автор:Александър Симов

visibility 0

/ брой: 221

Злокобният Байдън

автор:Юри Михалков

visibility 0

/ брой: 221

Неадекватни решения и хаос заплашват енергетиката ни

visibility 0

/ брой: 221

Мъчи ни безводие, а има забавени проекти

visibility 1

/ брой: 221

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ