12 Септември 2024четвъртък13:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бенджамин Фокс: Какъв ще е ЕС след евровота пред 2024?

Остава ли Урсула фон дер Лайен председател на ЕК?

/ брой: 166

автор:Дума

visibility 7757

Остава по-малко от година до изборите за Европейски парламент следващия юни и много неща зависят от отговора на един въпрос –  ще се кандидатира ли Урсула фон дер Лайен за втори мандат като председател на Европейската комисия?

Ако, както се очаква, фон дер Лайен реши да не се кандидатира за поста генерален секретар на НАТО и избере да остане за втори мандат като председател на Комисията, тя почти сигурно ще получи подкрепа от мнозинството в столиците на ЕС.

Допълнителният ефект би бил, че няма да има кампания с шпиценкандидат (метод за избиране на председател на ЕК, изискващ основните политически семейства в ЕС да изберат свой кандидат – б. ред.) Групите на социалистите, Обнови Европа, Зелените и Левицата ще изберат водещ кандидат, но техните политически играчи едва ще стигнат до голямата битка.

След като лидерите на ЕС отхвърлиха шпиценкандидата на ЕНП Манфред Вебер след изборите през 2019 г., избирането на фон дер Лайен направи концепцията за водещия кандидат ненужна. „Ние не искаме да сме тези, които са я убили“, каза високопоставен представител на партийна група пред EURACTIV.

Оглавяваната от Урсула фон дер Лайен Европейска комисия (2019-2024)

Това би премахнало всеки истински „европейски“ елемент в кампанията, особено след като националните правителства отново отказаха да одобрят въвеждане на транснационална листа за избиране на малък брой евродепутати. Законодателно предложение за реформиране на избирателния закон на ЕС – което включва транснационални списъци и планове за намаляване на възрастта за гласуване до 16 години – почти сигурно ще остане блокирано от националните министри и ще се срине, след като институциите на ЕС се разпуснат за предизборната кампания следващата пролет.

Оглавяваната от Урсула фон дер Лайен Европейска комисия (2019-2024)

Миграция

Подкрепата на фон дер Лайен от националните правителства беше подсилена от сключването през юли на споразумение с Тунис на стойност 785 милиона евро, което ще осигури икономическа подкрепа за северноафриканската държава в замяна на по-мащабни действия за предотвратяване на миграцията през Средиземно море.

Египет вероятно ще бъде следващият в списъка на Комисията и проектоспоразумение с правителството на президента Абдел Фатах ел Сиси се очаква преди края на годината.

Министрите се споразумяха за обща позиция за споделянето на бремето с мигрантите през юни, със система за доброволно преместване и такса от 20 000 евро за всеки мигрант, който дадена страна твърди, че не може да приеме.

Национални проучвания

Предстоящите избори в Полша и Нидерландия вероятно ще бъдат наблюдавани отблизо в цяла Европа преди следващия юни. В Полша управляващата дясна националистическа партия „Право и справедливост“ (PiS), която е постоянен трън в очите на лидерите на ЕС по въпросите на върховенството на закона, миграцията и изменението на климата, води в социологическо проучване преди гласуването на 15 октомври.

По-непредсказуемо е какво ще се случи в Нидерландия през ноември, където премиерът Марк Рюте се оттегли след повече от десетилетие на власт. Длъжностни лица казват, че ако либералната партия на Рюте Народната партия за свобода и демокрация не успее да състави правителство с настоящите си коалиционни партньори, Християнския съюз и D 66, фермерската партия, която оглави анкетите на общинските избори по-рано тази година, може да формира коалиция с Левицата /Зелен алианс, който ще бъде ръководен от шефа на Европейската комисия по климата Франс Тимерманс.

Консерваторите смятат, че са във възходяща крива. В Гърция партията Нова демокрация на Кириакос Мицотакис спечели втори мандат през април. Мицотакис е един от най-близките съюзници на лидера на ЕНП Манфред Вебер и преизбирането му се възприема като личен триумф за шефа на ЕНП.

Представители на ЕНП са уверени, че ще останат най-голямата партийна група в Европейския парламент след изборите през юни следващия месец, запазвайки позицията, която заемат от 1999 г.

Преоформяне на съюзи

Социологическите проучвания показват, че ще има изборни победи на евроскептичната група на европейските консерватори и реформисти и крайнодясната група „Идентичност и демокрация“. Това предизвика разговори за преоформяне на съюзи, особено вдясно, като лидерът на ЕНП Вебер се опитва да изгради близки връзки с италианския националистически премиер Джорджа Мелони.

БСП не се хвана в капана на Борисов

автор:Дума

visibility 109

/ брой: 174

Общините скочиха срещу такса смет, отлагат реформата с 1 година

автор:Дума

visibility 103

/ брой: 174

Румен Радев ще посети Виетнам до края на годината

автор:Таня Глухчева

visibility 85

/ брой: 174

Съюзът на юристите призова за повече качествени прависти в НС

автор:Дума

visibility 101

/ брой: 174

България е най-бедната страна в ЕС, а с най-скъпата храна

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 174

БАБХ проверява спешно столове и бюфети в училищата

автор:Дума

visibility 119

/ брой: 174

Търговският дефицит расте с близо една трета към края

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 174

Производството на ток у нас намалява

автор:Дума

visibility 127

/ брой: 174

Скопие ще преговаря, но като член на ЕС

автор:Дума

visibility 139

/ брой: 174

Няма нужда от търговска война

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 174

Лондон свива помощите за горива през зимата

автор:Дума

visibility 134

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 174

Комедиантът

автор:Александър Симов

visibility 84

/ брой: 174

Геноцид

автор:Барбара Пейчинова

visibility 171

/ брой: 174

Има ли шанс Харис?

автор:Таня Глухчева

visibility 160

/ брой: 174

Съдебната реформа – абсолютно безпредметен израз

visibility 116

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ