18 Ноември 2024понеделник06:46 ч.

Колонката на Велизар Енчев

Войната с БПЦ

/ брой: 100

автор:Велизар Енчев

visibility 2993

Преди 48 часа от Скопие дойде църковна новина с български адрес, която не изненадва, но и не радва.
На съвместната литургия на сръбския патриарх Порфирий и архиепископ Стефан - глава на Македонската православна църква (МПЦ), Сръбската православна църква (СПЦ) призна автокефалността на македонската си посестрима. Решението на СПЦ, която е църква-майка на МПЦ след двете балкански войни през XX век, ще се предложи за одобрение от Вселенската патриаршия.
Скандалното тук е, че сръбският патриарх добави към името на македонската църква още едно име - "Охридска архиепископия". С този акт, извършен в скопския храм "Св. Климент Охридски", Белград и Скопие присвояват българската Охридска архиепископия - наименование на православната ни църква отпреди десет века.
Тази новина трябваше да се очаква, след като на 9 май т.г. Вселенската патриаршия в Истанбул призна за канонична, под името "Охридска православната църква в Северна Македония", църквата, която през 1967 г. се отдели от СПЦ. Преди 55 години сръбските владици не приеха този акт и македонската църква попадна в схизма.
Какъв е проблемът за Българската православна църква в този казус?    
Член Първи (ал. 3) от Устава на Българската православна църква гласи: "Самоуправляващата се Българска православна църква - Българска Патриаршия е правоприемник на Плисковската архиепископия, Преславската патриаршия, Охридската архиепископия, Търновската патриаршия и Българската екзархия. Тя е единна и неделима"...
Няма никакво съмнение - сръбско-македонската църковна служба в Скопие е посегателство към конституцията и устоите на Българската православна църква, защото оспорва българския характер на Охридската архиепископия през вековете. Даването на автокефалия на МПЦ под името "Македонска православна църква - Охридска Архиепископия" легитимира историческия фалшификат, че МПЦ е наследник на Охридската архиепископия.
По своята същност МПЦ е югославска институция, присвояваща българското културно-историческо и църковно наследство. И ако Вселенският патриарх Вартоломей признае Македонската православна църква с добавката "Охридска архиепископия", това ще е триумф на македонизма.
Провокацията на сръбския патриарх не е прецедент. В Западните покрайнини вече 100 години тече сърбизация както на българското малцинство, така и на църковните обреди. СПЦ отказва на българите в Сърбия църковно богослужение на родния им език. В българските храмове сръбски свещеници служат на сръбски език, което е христоматиен пример за църковна асимилация. През 2013 г. български депутати сезираха Комитета на министрите на Съвета на Европа по въпроса, но реакция няма.
Всъщност "реакция" има - откритият натиск на Европейската комисия да одобрим влизането на македонизма в ЕС.
Затова се питам: България ли е пълноправен член на Европейския съюз или толерираните от еврокомисарите Скопие и Белград?

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ