19 Ноември 2024вторник03:38 ч.

Обзор на футболната 2019 г.

Лудогорец и Локо Пд се отличиха, БФС и националният отбор занулиха

/ брой: 3

автор:Марин Милашки

visibility 1608

Футболната година този път беше доста по-различна от останалите, но предимно извън терена. Най-накрая шефът на БФС Боби Михайлов подаде оставка. Тя разбуни духовете, но не може да се отрече, че нещата бяха подготвени. Бившият вратар хвърли бялата кърпа заради расисткия скандал в мача с Англия (0:6) през октомври, в който през първото полувреме 20-30 ултраси обиждаха британците и минути по-късно напуснаха Националния стадион. Скандалът придоби широк отзвук в Европа, което попари Бойко Борисов. И без да има право премиерът поиска оставката на Михайлов и прати жандармерия в базата на БФС в Бояна и заплаши да спре парите на централата. Стана ясно, че БФС получава от ММС само 1,2 млн. лв. държавни пари на година за подпомагане развитието на детския футбол, но и там бяха разкрити злоупотреби. Всички останали пари от бюджета на съюза се набавят от Михайлов и хората му. Държавата обаче даваше пари и за модернизиране на стадиони, главно общински.

Очаква се тази година футболът да избере новото ръководство на извънреден конгрес, насрочен за 5 юни. Да не стане само обаче "Преоблякъл се Илия - пак в тия" и начело на централата да застане я Йордан Лечков, я Атанас Фурнаджиев или Камен Костадинов. Именно последният чрез една 

етническа партия от доста години дърпа конците

в БФС и футболните хора се страхуват, че нищо няма да се промени. Бюджетът на БФС за последния 4-годишен мандат на Михайлов е 80 млн. лв. и някой трябва да контролира тези пари.

Иначе във футболно естество над всички отново блесна Лудогорец. Разградчани, освен че заслужиха осма поредна шампионска титла, успяха да влязат, че и да излязат от групите на Лига Европа. При това в година, в която смениха трима треньори и купиха доста нови играчи през лятото. Гръбнакът на отбора обаче беше запазен и тази година от "орлите" се очаква само да надграждат. Особено ако задържат треньора, защото чехът Павел Върба е доказано име в Европа. В Разград обаче трябва да проумеят, че дори и най-добрият треньор има нужда от време. Защото за няколко месеца нищо не може да направи. Това се видя при треньорските кадрили, избутали от поста поред Антони Здравков, Стойчо Стоев и Станислав Генчев.

Столичните грандове отново буксуват

И докато пролетта ЦСКА-Сф се бореше до последно за титлата с Лудогорец, през есента "червените" бяха бледа сянка на отбора от пролетта. На "Армията" изгониха и треньора Люпко Петрович, а поста зае сръбският му помощник Милош Крушчич. Шефът Гриша Ганчев главно гледа как да продаде някой играч, за да върже бюджета. Последното доказателство е Али Соу, като гамбиецът е пред трансфер в американския Минесота Юнайтед и се очаква в касата на клуба (Ганчев), да постъпят 2 млн. евро. Така обаче титла няма как да бъде спечелена. Каза му го и легендата Петър Жеков, който обяви, че с "играчите, които се привличат без пари, няма да стане". С тези футболисти предстои и ново фиаско в Европа, ако ЦСКА-Сф стигне до там, защото в момента е четвърти в класирането.

В Левски все пак намериха точните треньори и ръководители и ги оставиха да работят. Сигурно е обаче, че и тази година ще е нулева, но на "Герена" от 2009 г. нямат трофеи, така че няма да е нищо ново. Просто трябва да оставят треньора Петър Хубчев да работи, защото той е немски възпитаник и педантично изгражда нов облик на отбора. А новият шеф Васил Божков изплаща дълговете, като в същото време купува класни за родното първенство играчи. 

Другият

светъл лъч в българския футбол е Локо Пд

Оказва се, че решение №1 е Христо Крушарски да остави треньора Бруно Акрапович да работи на спокойствие. Миналата есен босненецът беше пред изгонване, но му се гласува доверие и "смърфовете" спечелиха Купата на България след победа на финала над градския съперник Ботев с 1:0 след фамозен гол с пета на Ален Ожболт. Попадението на словенеца беше избрано и за №1 за годината, а вече на "Лаута" му редят трансфер и очакват да вземат добри пари. Локо продължава и да надгражда и цяла есен дишаше във врата на втория Левски, като по нищо не се отличава като класа на "сини" и "червени".

В дъното на първенството се наблюдава явление. Там вече е Царско село, като това е първият клуб в елита, който е издържан от едноименния хотелски комплекс край Околовръстното шосе на София. Отборът разбираемо няма фенове, а трибуните се пълнят с деца от школата. Другото интересно в тази част на класирането е, че от този сезон последният директно изпада. Предните три години 14-ият също играеше бараж за оставане, но това беше променено. Защото 2 сезона Витоша Бистрица се правеше, че играе нещо като футбол, но накрая се спасяваше. И как няма да е така, като обществена тайна е, че са в Първа лига заради премиера, който често играе за "ветераните" на клуба, макар че такива в селцето под Витоша няма. В мачовете даже

Борисов рекламираше български букмейкър

но това е друга тема.

На дъното като представяне е националният ни отбор. "Лъвовете" навъртяха 12 поредни мача без победа, но все пак в 13-ия биха Чехия (1:0) в протоколна евроквалификация. Преди това българите бяха подмятани от всеки съперник, но заради новите повеи в УЕФА са на 2 победи от класиране за Евро 2020. България посреща Унгария на 26 март, а при победа 5 дни по-късно пак в София ще играе с Исландия или Румъния в пряк дуел за място на шампионата. Тима пое Георги Дерменджиев, който есента на пожар замени изкаралия няколко месеца Красимир Балъков, отбелязал на черната серия като селекционер. 

2019 г. беше започната от Петър Хубчев, който избяга "на спокойствие" в Левски, но преди това класира България именно за плейофите в Лигата на нациите. Не трябва да се заблуждаваме обаче, че през март ни очакват две леки победи и класиране за шампионата. С тази игра може още "маджарите" да ни бият с разлика и пак ще започнат дежурните обвинения кой е виновен. 

Никой не може да отрече, че футболистите толкова си могат, защото не са научени навреме. А и на всичкото отгоре капитанът ни Ивелин Попов обяви, че се отказва след 90 мача с националния екип. Оказа се, че повечето от проблемите ги е създавал Йордан Лечков, който беше отговорник за националните отбори и първи вицепрезидент на БФС, но постовете му бяха отнети.

Големият проблем в българския футбол е 

липсата на добри школи

а не недомислиците, които създават легендите от САЩ 1994. С три думи - липсва адекватна подготовка. Затова клубовете не създават играчи и рядко продават родни таланти зад граница. Реформата трябва да започне именно от школите. Другото е второстепенно.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ