12 Септември 2024четвъртък19:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ненужен

/ брой: 110

автор:Деси Велева

visibility 814

Деси ВЕЛЕВА


Българският език не е нужен. На него не се говори никъде по света. Ако държиш и другите да спазват правописа му, най-много да отнесеш псувня. Пълният член и запетаите отдавна са в девета глуха, правилата за използването им са дребнотемие. Младите хора използват покъртително количество чуждици, а БАН плахо прави призиви за спасяването на българското слово.

Ако нямаше изпити по български език и литература след седми клас, часовете в училище вече щяха да са намалени. Вероятно учениците щяха да го изучават като ИУЧ - Избираем учебен час, или бившия СИП, който се записваше по желание. 

Ако не се кандидатстваше с този предмет, нямаше и да го има като задължителна матура. Най-много щеше да присъства като избираема за някакво незначително и ексцентрично малцинство.

Българският език и българската литература просто не са модерни. Ако министрите на образованието и науката, както и тяхната подопечна администрация не го знаят, по-надолу в системата отлично го осъзнават. Затова и една пловдивска директорка чистосърдечно заяви тези дни: 

"Учениците нямат голям интерес към българския език. Тези, на които предметът е нужен, отиват преди това в други гимназии." Дръзкото й изказване бе по повод на новината, че в нейното училище всички зрелостници са с кръгли двойки по български на матурата. 

Опитът на ръководството да оправдае учениците си излезе твърде неуспешен, а извинението направи казуса още по-скандален. Но думите са бруталната истина. На никой не му се учи български език, защото в крайна сметка всеки го говори, поназнайва някой автор и все успява да върже смислено изречение. Какво повече да се иска?

Затова чуждите езици са издигнати в култ. Първа работа на училищата е да се рекламират с разширено и интензивно изучаване на обичайния английски или екзотичните китайски, японски или корейски от предучилищна възраст, а родителите се съсипват да кандидастват за актуалния и напредничав профил. 

Дори злополучното училище, което попадна в новините с фрапантния си резултат, няма да забули резултатите от зрелостния изпит на национално ниво. Вярно е, че те не са кръгла двойка, но не я надвишават с много и дори не могат да закръглят четворката. Това, че от МОН са заложили ниските 30% като минимална граница, за да се изкара матурата, само леко скрива безмилостната реалност. А тя е, че мнозинството абитуриенти, чиято първа грижа е с какви рокли и автомобили да отидат на бала си, не са заслужили да получат диплома за средно образование. Те са били само формални ползватели на образователна услуга, чието финансиране е било напразно. Държавата е инвестирала излишно с години в безплодно обучение, а сега, когато избиват резултатите от фиктивната дейност, всички се оглеждат около себе си, за да търсят отговорността в другите - политици, чиновници, учители, родители, ученици.

Докато не дойде време всеки да погледне себе си и да види личната си вина, коментарите за ученическите изпити ще останат на същата кота. Ще се омаскарят няколко жертви на системата, станали широко обществено достояние с поредния рекорд, и така до следващата година с нулев ефект.

БСП не се хвана в капана на Борисов

автор:Дума

visibility 511

/ брой: 174

Общините скочиха срещу такса смет, отлагат реформата с 1 година

автор:Дума

visibility 405

/ брой: 174

Румен Радев ще посети Виетнам до края на годината

автор:Таня Глухчева

visibility 402

/ брой: 174

България е най-бедната страна в ЕС, а с най-скъпата храна

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 174

БАБХ проверява спешно столове и бюфети в училищата

автор:Дума

visibility 424

/ брой: 174

Търговският дефицит расте с близо една трета към края

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 174

Производството на ток у нас намалява

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 174

Скопие ще преговаря, но като член на ЕС

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 174

Няма нужда от търговска война

автор:Дума

visibility 469

/ брой: 174

Лондон свива помощите за горива през зимата

автор:Дума

visibility 389

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 174

Комедиантът

автор:Александър Симов

visibility 1020

/ брой: 174

Геноцид

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1190

/ брой: 174

Има ли шанс Харис?

автор:Таня Глухчева

visibility 796

/ брой: 174

Съдебната реформа – абсолютно безпредметен израз

visibility 375

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ